Eskil'de bin bir zahmetle yetiştirilen o ağaçlar kaderine terk edildi

Eskil'de bin bir zahmetle yetiştirilen o ağaçlar kaderine terk edildi

Eskil'deki tüm kurumlar! Kaymakamlık, Belediye, Sivil Toplum Kuruluşları.... hepiniz sorumlusunuz....

Bir zamanlar AKATDER'in çalışmaları sonucu oluşturulan TOKİ Şehitlik Ormanı şu günlerde can çekişiyor. Bazı ağaçlar bakımsızlığa yenik düşmüş durumdayken, bazı ağaçlar ise her şeye rağmen ayakta durmaya devam ediyor.

Birkaç gönüllünün kurduğu, Eskil Ağaçlandırma Kalkındırma ve Tuzgölünü Koruma Derneği (AKATDER) tarafından kurulan, ve çevresinin tel örgüsünü tamamen maddi durumu zayıf gönüllü gençler tarafından kurulan Eskil TOKİ Şehitlik Ormanı yok olma durumuyla karşı karşıya.

TOKİ sakinlerinden gelen şikayetler üzerine muhabirlerimiz alanı inceledi. Ağaçların bir çoğu yanında damlama borusu geçtiği halde su alamadığı için kurmuş, bir kısmı da kurmak üzere. Ayakta kalmayı başaranların sayısını gösteriyor ki, ağaç yetişiyor ama bakılmıyor.

Herkes Sorumlu

Yıllardır Eskil’de Ağaç Yetişmez söyleminin gerçek olmadığı, sadece Eskil’de ağaca bakılmadığının gerçek olduğu bir kez daha gözler önüne serildi. AKATDER’in fes edilmesinin ardından bir dönem ormanlık alanı bir başka sivil toplum kuruluşuna verildi. Alanda ciddi bir çalışmanın olmaması bölgedeki ağaçların kurumasına neden oluyor. Konuyla ilgili açıklama yapan TOKİ sakinleri,”Bu  bölgeye zamanında çok ağaç dikildi. İlk birkaç yıl ağaçlara iyi bakıldı. Daha sonra dernek kapanmış ve ağaçlarla fazla ilgilenen olmadı. Bu bölgede sürekli birilerinin kontrol etmesi gerekir. Damlama kurulmuş fakat düzensiz halde. Ağaçların bir çoğunun yanından su geçiyor fakat sulanmıyor. Ağaçlar yetişmiyor değil, yetişiyor, sadece bakılmadığı için hayatını sürdüremiyor. Lütfen yetkililer bu alana sahip çıksınlar. Bir yandan ağaç dikelim diye çaba sarfediyoruz, öte yandan dikili ağaçlara bakmıyoruz. Bunun vebali çok büyük” dediler. haberfark.net

15741155_450136172041952_5762701583435277819_n-003.jpg

Bu haber toplam 3229 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum