Eskil'de koyun kırkımı başladı!

Eskil'de koyun kırkımı başladı!

Oldukça yağışlı ve bereketli geçen bir ilkbaharda Eskil'de koyun kırkımı başladı.

Koyunlardan bol verim almak amacıyla gerçekleştirilen kırkım işlemi Eskil ilçe genelinde başladı. Kırkılan hayvanlar, fazlalık yapan yünlerin alınması sayesinde daha da gelişiyor. Kış aylarında yem ve samanla, bahar aylarında merada beslenen koyunlar, beslenmesine göre yün verirken, bu sene yünlerin geçen senelere oranla daha fazla olduğu belirtildi. Kırkım işleminin Haziran ayının ilk haftasına kadar sürmesi bekleniyor.

KIRKILAN KOYUNLAR DAHA İYİ GELİŞİYOR
Konuyla ilgili konuşan Eskil’in Bayramdüğün Köyü'nden Atilla Keskin, Havaların ısınması ile birlikte koyunları kırktıklarını ve bu sayede hayvanın üzerindeki ağırlığı alarak sıcak havada rahatlatmaya çalıştıkları belirtti.

Keskin, “Uzun yıllar sığırcılık yaptıktan sonra bu yıl koyunculuk yapmaya başladım. Koyunculuğun en büyük avantajı inek gibi 12 ay yem ve samana bağlı olmaması, ne yazık ki en büyük sıkıntımız köyümüzde meranın yok denecek kadar az olması. Şimdi de hıdırellez ile birlikte kırkımı gerçekleştirdik. Eskiden koyunlar kırklık denilen makasla kesilirmiş şimdi ise bu işi profesyonelce yapan kişiler tarafından hayvanın vücudunda kesikler olmadan kolayca yapılıyor.” Dedi

YÜNÜN YÜZÜNE BAKAN YOK
Eskiden koyunlardan kırkılan yünlerle çorap, yorgan, patik ve yastık yapıldığını anımsatan Keskin, “Koyunlardan elde edilen yünler temizlendikten sonra satışa çıkartılıyor. Son yıllarda yünlere talep yok. Kırkma işleminin ardından elde edilen yünler alıcısı bulunursa ucuz fiyata satılıyor. Öyle ki bu rakam kırkımın masrafını bile kurtarmıyor. Bir koyun kırkım ücreti 7 TL. Bir kilogram yün ise 1.5 TL gibi komik bir rakam(mış). Yani bir koyundan ortalama 1,5 kilogram civarında yün çıkıyor. Bir koyunun kırkım parasına 3 koyunun yününü satmamız gerekiyor.  Bunun en önemli sebebi de artık yünden yapılan çeşitli giyim, kilim, halı, çorap, yorgan, yastık ve yatak gibi ürünler yerine fabrikasyon ürünler çoğaldıkça, insanlarımız da eski geleneklerinden gittikçe uzaklaşıyor.” şeklinde sözlerini tamamladı. 

koyun-kirkma.jpgkoyun-kirkma-001.jpg

haberfark.net

Bu haber toplam 3251 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum