Eskil'de meraya ekilen ürünlere el konulacak!

Eskil'de meraya ekilen ürünlere el konulacak!

Eskil'de koyunculukla uğraşan vatandaşların sık sık dile getirdiği bir konu başlığı var. Mera ve hazine arazilerinin bazı vatandaşlar tarafından ekildiği şeklinde.

Mera arazisi tecavüzcülerinin önüne bir türlü geçilemiyor. Büyük ve küçükbaş hayvanların otlak alanı olarak ayrılan mera arazileri, bazı çiftçiler tarafından haksızca yere kullanılıyor ediliyor. Bu duruma koyun yetiştiricileri ve vatandaşlar tepki gösteriyor. 
Söz konusu gündem maddesine ilişkin, daha önceden Eskil Belediyesi ve ilgili daire amirlerinin katılımı ile mera ve hazine arazilerinin işgallerine yönelik alınacak tedbirler ve yaptırımlar hakkında toplantı yapılmış ve ikinci toplantı ise köy ve mahalle muhtarlarıyla yapıldı.
Yapılan toplantıda ilçe kaymakam vekili Kübra Karaalioğlu, muhtarları mera ve hazine arazilerinin işgaline yönelik kararlı olmaları konusunda uyarırken, bu konuda muhtarlara birer de evrak tebliğ edildi. Yapılan tebligde,” Son zamanlarda kaymakamlığımıza ilçemiz sınırları içerisinde mera ve hazine arazilerinin tapulaştırma çalışmalarının da bahane edilerek, birçok işgal ve müdahalede bulunan olduğuna dair şikayetler gelmektedir. Devlete ait veya devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan sahipsiz yerlere veya menfaati umuma ait olan taşınmaz mallara yapılan tecavüz veya müdahalenin önlenmesi, 3091 sayılı taşınmaz mal zilyetliğine yapılan tecavüzlerin önlenmesi dair kanun yönetmelik, 3194 sayılı İmar Kanunu, 4342 sayılı Mera Kanunu, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu ve Türk Ceza Kanunu ve benzeri kanunlarımız ile koruma altına alınmıştır. Belediye başkanları ile köy ve mahalle muhtarlarını devlete ait mera ve hazine arazileri ile vatandaşların bu tür tecavüze müdahalede bulunmamaları, işgalde bulunanlar ise derhal işgallerine son verilmeleri konusunda duyuru ve telkinde bulunmaları, işgal ve müdahalede ısrarcı davrananlar hakkında yukarıdaki zikredilen kanunlar çerçevesinde Kaymakamlığımız, müracatta bulunmaları, bu tür eylemlere göz yumduğu veya herhangi bir işlem yapmadığı tespit edilenler hakkında gerekli yasal işlemler yapılacağı hususunda bilgilerinizi… “ denildi.

567883-001.jpg60040183_361427704718670_6149443185530634240_n.jpg


Bu haber toplam 4175 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
31 Yorum