Fareler verimi kemiriyor

Fareler verimi kemiriyor

Ekinin çimlenme döneminde tarla fareleri yeşil yaprakları kemirerek yüzde 80e varan oranlarda verim kaybına yol açabiliyor

Bunun önlenmesi için komple mücadele gerekiyor
Kış mevsiminde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, genel olarak yağışların azalması, kar yağışının gecikmesi gibi mevsimsel koşullar ile tilki, yılan gibi hayvanların öldürülmesi, anız yakılması gibi nedenlerden dolayı ekolojik dengenin bozulması sebebiyle tarla farelerinin sayısı artmıştı. Tarla farelerinin sayısındaki bu artış özellikle çimlenme döneminde tarladaki ekinde verim kaybına neden oluyor. Bunun önüne geçebilmek için ise Tarım İl Müdürlüğü tarafından temin edilen zehirli buğdaylar, çiftçilere düşük bir maliyetle temin ediliyor.
VERİMİ YÜZDE 80 DÜŞÜRÜYOR
Konuyla ilgili değerlendirme yapan Beyşehir Ziraat Odası Başkanı Dursun Ersözlü, 2008 yılından bu yana tüm Konya genelinde olduğu gibi Beyşehir’de de etkili bir mücadele yaptıklarını bildirdi. Farelerin ekinin yeşil yapraklarını kemirerek verimin yüzde 80’e varan oranlarda kaybedilmesine neden olabildiğini belirten Dursun Ersözlü, “Fareler, yeşil yaprakları kemirerek ekinin gerilemesine neden oluyordu. Hububatın hızlı gelişmesinin verime dönüşmesine neden olan farelerin sayısının artması üzerine devlet desteği ile farelere karşı çiftçilerin neredeyse tamamının katılımı ile mücadele çalışması başlatıldı. Yaptığımız etkin mücadeleyle bunu engelledik. Farelerin tamamen bitmesi mümkün olmasa da tarladaki ekine verdikleri zararı en aza indirmeyi başardık” dedi.
AĞAÇLARI KURUTABİLİYOR
Tarla farelerinin sadece ekinleri değil ağaçları dahi kökünden kurutabildiğine işaret eden Ersözlü, “Özellikle taze meyve fidanlarının toprakla buluştuğu yerde yumuşağımsı bir tabaka bulunuyor. Fareler burayı kemirerek ağacın tamamen kurumasına neden oluyor. Geçtiğimiz yıllarda bu nedenle maddi olarak büyük kayıplar vermiştik. Dekar başına hububatta 400-600 kilogram arasında verim hesaplanırken, bu oran 100-150 kilogramlara kadar düşmüştü. Geçtiğimiz yıllarda yaşanan bu sorunun tekrar yaşanmaması ve çiftçinin beklentinin altında bir verim almaması için bütüncül bir çalışma başlatıldı. Tüm Konya genelinde Tarım İl Müdürlüğü tarafından temin edilen çinko fosfür, çiftçilere düşük bir ücret karşılığında ulaştırıldı. Tarladaki fare deliklerine buğdayla karıştırılan bu zehir 3-5 tane bırakıldı. Etkili bir sonuç aldık” ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 1449 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tarım-Hayvancılık