Filistin Meselesi ve Türkiye Uluslararası Kongresi başladı

Filistin Meselesi ve Türkiye Uluslararası Kongresi başladı

Konya Büyükşehir Belediyesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) ve Kudüs Açık Üniversitesi ortaklığında düzenlenen Filistin Meselesi ve Türkiye Uluslararası...

Konya Büyükşehir Belediyesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) ve Kudüs Açık Üniversitesi ortaklığında düzenlenen Filistin Meselesi ve Türkiye Uluslararası Kongresi açılış programıyla başladı.

Programda, Vakıflar Genel Müdürlüğünün hazırladığı Kudüs tanıtım gösterisinin ardından açılış konuşmalarına geçildi. NEÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Çemrek kongreye teşriflerinden dolayı gelen misafirlere teşekkür etti.

"Filistin meselesine sahip çıkmaya devam etmek zorundayız"

NEÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker ise; "Mübarek bir günde, mübarek beldeyi ve sorunlarını ve bize emanet edilmiş bu güzel yurdun dünya ile olan ilişkilerini konuşmak üzere bir araya gelmiş bulunmaktayız. Allah Filistin'i felaha kavuştursun. Bu beldenin felaha kavuşması için hepimizin üzerine görevler düşmekte. Buranın bize emanet olduğunun bilinciyle gelecek kuşaklara da ümmetin ortak değeri olarak Filistin'i aktarmak zorundayız. Filistin meselesinin dünyanın umursamaz tavırları içerisinde kaybolmaması için İslam ümmetinin bu meseleye sahip çıkması gerekmektedir. Filistin'in yıllardan beri çektiği sıkıntılara rağmen oradaki dik duran kardeşlerimi selamlıyorum. Onlar olmasaydı, onların kamplarda yaşadıkları zor şartlardaki süreç, zalimlere karşı verdikleri mücadele ve yetiştirdikleri insan kaynağı bu konunun gündemde kalmasına fayda sağladı. Hep beraber Filistin meselesine sahip çıkmaya devam etmek zorundayız. İnşallah Filistinli kardeşlerimizin İslam ümmetiyle beraber yapacağı işler için de bir araya gelebiliriz" dedi.

Emeği geçen akademisyenlere ve bu konuya sahip çıkan, destek veren kuruluşlara teşekkür eden Şeker sözlerini şöyle tamamladı: "İlk kıblemiz Hz. Ömer'in, Selahaddin Eyyubi'nin, Yavuz Sultan Selim'in ikramı olan bu beldenin bizim olduğunu unutmamamız gerekiyor."

Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Sami Şahin de yaptığı konuşmada Filistin El Halil Belediyesi ile kardeş olan Konya'da böyle önemli bir kongrenin gerçekleştirilmesinden memnuniyet duyduklarını kaydetti. Şahin; "Cumhurbaşkanımızın Filistinlilere yönelik desteklerinin İslam dünyasının diğer liderlerine örnek olmasını temenni ediyoruz. Hz. Ömer'in adaletle hükmettiği Kudüs ve çevresinde tüm insanlar dinlerini diledikleri gibi yaşamışlardır. Onlar da hakkın ve adaletin ancak Müslümanlar tarafından sağlanacağını bilmektedirler" şeklinde konuştu. Kardeş şehir ilişkileri doğrultusunda gerekli birlikteliğin yürütüleceğini söyleyen Şahin gerekli çalışmaları da artıracaklarını sözlerine ekledi.

"Kudüs gökte inşa edilip yere indirilen mekandır"

Türkiye-Filistin Parlamentolar Arası Dostluk Kurulu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Hasan Turan ise şunları söyledi: "Bugün Kudüs için de anlamlı olan bu şehirde, Kudüs meselesine sahip çıkan bu şehirde Kudüs dostlarıyla buluşmuş olmaktan mutluluk duyuyorum. Cumhurbaşkanımız Kudüs meselesinin sadece bir Arap meselesi olmadığının sadece Filistinlilerin meselesi olmadığının bütün Müslümanların meselesi olduğunun altını çizmişlerdir. Neden, çünkü biz aynı değerler etrafında toplanmış bir ümmetiz. Efendimizin Miraca yükseldiği mekandır. Kudüs gökte inşa edilip yere indirilen mekandır. Mescidi Aksa kıblemiz olmuş bir mekandır. Mescidi Aksa, kıblesi olan ümmetin tamamının meselesidir. İnancımız açısından ben Müslümanım diyen herkesin meselesidir. Tarihi açıdan da meselemizdir, bir hukuk, bir insanlık meselesidir."

Milletimizin Kudüs bilincini her zaman kendi benliğinde yaşadığını söyleyen Turan, Kudüs tutsak ise bütün şehirlerin tutsak kalacağını, eğer Kudüs özgürse bütün şehirlerin özgür olacağını ifade etti.

"Kudüs tüm semavi dinlerin göz bebeğidir"

Eski Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler de, organizasyonda yer almaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek sözlerine başladı. Filistin meselesinin Türkiye'nin uluslararası ilişkilerde sahip çıktığı en önemli davalardan biri olduğunu söyleyen İşler, "Filistin toprakları bize Hazreti İbrahim'i ve Hazreti İshak'ı hatırlatır. Filistin bizim için Hazreti Yakup ve Hazreti Yusuf demektir. Hazreti Musa, Hazreti İsa demektir. Bunlardan da öte Filistin, Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed demektir. O topraklar ki Miracın gerçekleştiği Mescidi Aksayı bünyesinde barındırmaktadır. Kudüs tüm semavi dinlerin göz bebeğidir. "

Bu davanın bizzat Türk halkının davası olduğunun altını çizen Emrullah İşler, Filistin davasının ancak ve ancak başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin Devletinin uluslararası meşruiyet kazandığı güne dek devam edeceğinin de altını çizdi.

Açılış konuşmalarının ardından Vali Yakup Canbolat ve NEÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Prof. Dr. Emrullah İşler'e hediye takdim etmeleri ile açılış programı sona erdi.

Ardından açılışı yapılan Kuyûd-ı Kadime Arşivlerinde Kudüs temalı sergi gezildi.

Son olarak ilk panelin oturum başkanlığını İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Uysal yaptı. Oturumda panelist olarak Türkiye'nin Kudüs Büyükelçisi Gürcan Türkoğlu, El Halil Belediye Başkanı Tayseer Abusnieneh, Filistin'in Türkiye Büyükelçisi Faed Mustafa hazır bulundular. Program 2 gün boyunca dünyanın çeşitli yerlerinden gelen bilim adamlarının sunumları ile devam edecek.

Filistin Meselesi ve Türkiye Uluslararası Kongresi başladı

Filistin Meselesi ve Türkiye Uluslararası Kongresi başladı

Filistin Meselesi ve Türkiye Uluslararası Kongresi başladı

Filistin Meselesi ve Türkiye Uluslararası Kongresi başladı

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 2242 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.