Gençler okumuyor

Gençler okumuyor

Ankara’da yapılan bir araştırma, gençlerin kitap ve gazete okuma eğilimlerinin oldukça zayıf olduğunu ortaya çıkardı...

Demokratik Eğitimciler Sendikası'nın (DES) yaklaşık 2 bin kişinin katılımıyla yaptığı araştırma, gençlerin büyük bir çoğunluğunun kitap okuma alışkanlığına sahip olmadığını ortaya koydu.

Sendika, 16 Mart-26 Mart tarihlerinde, Ankara'da yaşayan 18-30 yaş arasında bin 861 kişi üzerinde kitap ve gazete okuma alışkanlıkları üzerine bir araştırma yaptı.

Araştırmaya yüzde 66.71'i ortaöğretim, yüzde 24.85'i üniversite, yüzde 3.01'i ise yüksek lisans mezunu gençler katıldı. Gençlerin yüzde 30.77'si bir eğitim kurumuna devam ediyor, yüzde 28.80'i çalışıyor, yüzde 5.64'ü hem çalışıp hem bir eğitim kurumuna devam ediyor, yüzde 34.79'u ise işsiz.

Başkentli gençler, ''Hangi aralıklarla kitap okuyorsunuz?'' sorusuna yüzde 67.2 oranda ''düzensiz aralıklarla'', yüzde 15.5'i ''belirli aralıklarla'' yanıtını verirken, yüzde 8.9'u ise düzenli olarak kitap okuduğunu bildirdi.

Gençler, düzenli kitap okumalarına engel olarak yüzde 36.3'lük oranla televizyon ve internet kullanımını gösteriyor. Yüzde 20.5'lik kesim ise hiç kitap okuma alışkanlığına sahip olmadığını belirtirken, yüzde 15.9'u iş yoğunluğu nedeniyle okumaya vakit bulamadığını söylüyor.

Araştırmaya katılan gençlerin yüzde 52.8'i bir yıldan uzun süredir kitap almadığını belirtirken, yakın bir tarihte kitap alanların oranı sadece 9.7'si olarak saptandı.

''Korsan kitap satın alıyor musunuz?'' sorusu ise araştırmanın başka bir ilginç yönünü ortaya koyuyor. Gençlerin yüzde 84.2'si bu soruya evet derken, yalnız yüzde 9.1'i hayır yanıtını veriyor.on5yirmi5.com

Bu haber toplam 1198 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum