Güneşli Köyü projeleri ile var!

Güneşli Köyü projeleri ile var!

2007 yılında Tarım Bakanlığından 50 aileye 300 gebe düve alan Eskil Güneşli Tarımsal Kalkınma Koopoeratifi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonundan hazırlanan 120 aileye toplam 480 adet gebe düve projesinin onaylanması ile büyük sevinç yaşıyor.

Aksaray Eskil'e bağlı Güneşli Tarımsal Kalkınma Koopoeratifi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonundan 120 aileye 4’er toplam 480 adet gebe düve projesinin onaylanması ile büyük sevinç yaşıyor.

Güneşli köyünün tarım ve hayvancılık, paralelinde süt hayvancılığı ile ekonomik refahının üst seviyeye gelmesi noktasına ulaştığını ifade eden Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ertuğrul Bozgöz, 2 Bin nüfuslu köyümüzde 220 kişi kooperatifimize üye oldu. Bu üyelerden günlük ortalama 8 ton civarında süt topluyoruz. Topladığımız sütlerimizi Hayvancılık Kooperatifleri Birliği (HAYKOOP) aracılığı ile bölgemizdeki süt fabrikalarına satıyoruz. Şimdi sütümüzü Konya’da bulunan AKOVa süt fabrikasına pazarlıyoruz.

Güneşli Tarımsal kalkınma Kooperatifinin 2007 yılından sonra ikinci projesinin onaylanmasını çok büyük sevinçle karşıladık. Kooperatifimize üye arkadaşlarımızın büyük çoğunluğu genç evlilerden oluşuyordu. Düzenli bir geçim kaynağı yoktu. Kooperatifimizin yönetim kurulundaki arkadaşlarımızla birlikte hazırladığımız 120 aileye 4’er adet gebe düve projesi Sosyal yardımlaşma ve dayanışma fonu tarafından kabul edildi. Faizsiz olarak alınacak gebe düveler 2011 yılının ortalarına doğru üyelerimize dağıtılacak.

Güneşli Kalkınma Kooperatifinin projesinin hazırlanması ve kabul edilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

2007 yılında göreve geldiklerinde 700 Litre süt toplandığını ve kooperatifin dağılma noktasından kurtardıklarını sözlerine ekleyen Bozgöz, Sütlerimizi sabah ve akşam ikooperatifimizin 3 adet aracı ile topluyoruz. Toplanan sütler kooperatif binasında bulunan iki adet 5’er tonluk olmak üzere 10 tonluk tanklarımızda soğutularak süt fabrikalarına gönderiyoruz. Kaliteli sütlerin merkezi konumundaki Güneşli köyünün 480 gebe düveninde köye gelmesi ile büyük bir süt deposu olacağını da sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 2778 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum