Harcı borcunu geçiyor!

Harcı borcunu geçiyor!

Sürücü kursuna kayıt olup ehliyet almaya hak kazanan sürücü adayları, Maliye ve Emniyete ödenen harç ücretlerinin 300 TLyi bulması nedeniyle ehliyetini bekletiyor

Son aylarda sürücü kursları arasındaki rekabet nedeniyle düşen kurs fiyatları ehliyet alacak vatandaşı memnun etmişti. Eğitim ücretinin 200 TL’ye kadar düşmesini fırsat bilen çoğu üniversite öğrencisi ve ev hanımı binlerce kişi, kurslara kaydını yaptırdı. Fakat adaylar, sınavları geçip ehliyeti almak için bu sefer Maliye ve Emniyet’e yatıracakları harçlarla karşılaştı. Toplamda 300 TL’yi bulan harçlar kurs ücretini geçince sürücü adayları isyan ederken, ehliyet alma işini başka bir bahara bıraktı. Yılbaşından önce ve sonra yapılan zamlarla ehliyete sahip olabilmek için Maliye ve Emniyet’e ödenecek tutarın 300 TL’yi bulması en çok dar gelirli ve harç parasını bile ödemekte zorluk çeken üniversite öğrencisini mağdur ediyor. Bu miktarı biriktirmek için ehliyet almayı erteleyen adayların kartlarının emniyette birikmeye başladığı belirtiliyor.
Çağrı Sürücü Kursu Müdürü M. Şerif Yılmaz, bu durumun sürücü kurslarına talebi azalttığını ifade ederek, son yürürlüğe giren yönetmelikle birlikte her sertifika için ayrı ayrı ücretin ödeneceğini de söyledi. Bu yönetmeliğe göre E sertifikasının tüm araçları kapsamayacağını belirten M. Şerif Yılmaz, “E ehliyet sertifikası olan biri otobüs şoförü, kamyon, otomobil, traktör, kamyonet ve minibüs kullanabiliyordu. Yeni yönetmeliğe göre ise E ehliyeti olan kamyon kullanacaksa C ehliyetine, otomobil kullanacaksa B ehliyetine sahip olmak zorunda. Dolayısıyla bu durum bizim işlerimizi zorladığı gibi vatandaşı da mağdur ediyor. Buna Maliye Ve Emniyet’e ödenen harç ücretleri eklenince kurslara talep iyice azaldı” dedi.  Harç ücretlerinin Maliye Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlendiğini anlatan Yılmaz, artan harç ücretlerinin en çok ehliyet alacak vatandaşı mağdur ettiğini söyledi. B sınıfı ehliyeti alan bir adaya toplamda 250 TL kurs ücreti öderken, Maliye Ve Emniyete 300 TL ödediğine dikkat çeken Yılmaz, şöyle konuştu: “Bu durumdan herkes gibi biz de rahatsızız. Kurs fiyatları son derece uygunken harçların fazla olması işlerimizi olumsuz etkiliyor. Talepte daralma yaşanıyor. Konuyu gündeme getirmek üzere Türkiye Sürücü Kursları Federasyonu toplantı düzenleyecek. Çünkü bu durum devletin halkını sömürmesinden başka bir şey değil. Kurslar olarak tepkimizi ortaya koyacağız” dedi.
HASAN AYHAN Merhaba

Bu haber toplam 1596 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.