Hacı Ahmet Ünlü

Hacı Ahmet Ünlü

Hayırlı ümmet olmak

Bu ümmeti Allah’ın yoluna davet eden iyiliği emredip kötülükten alıkoyan ve Allah’a gönülden inanan en hayırlı ümmet olarak yaratan ALLAH subhanehu ve teala’ya hamd olsun. Bizleri İslam dininin varisleri kılan peygamberimizi hatemü’l-enbiya (peygamberlerin sonuncusu) kılan,  yüce kitabı Kur’an’ı münafıkların ve din tacirlerinin her türlü tahrifinden koruyan yüce Rabbimize hamdolsun.
Kendi dini olan İslam’ın, ordularını muzaffer kılan, inananlara sağladığı destekle düşman ordularını bozguna uğratan ve Müslümanların şanını yücelten Rabbimize hamdolsun.

Şüphesiz iman edip iyi iş yapanlar için tükenmeyen bir mükâfat vardır (Fussilet Suresi Ayet 41/8).

İslam, Allah Teâlâ’nın insanlar üzerindeki hüccetidir. O halde, onun dinini insanlara tebliğ etmek hususundaki hüccetini ikame ediniz:

Kendilerine apaçık deliller geldikten sonra parçalanıp ayrılığa düşenler gibi olmayın. İşte bunlar için büyük bir azap vardır” (Al-i İmran Suresi Ayet 3/105).

Yüce Allah bizleri, savaşta ve barışta, tek bir ümmet, tek bir saf, tek bir güç ve tek bir söz etrafında birleşmemizi istiyor. 

Elli eyaletten oluşan ABD tek bir devlet olabiliyorken, Müslümanların kırk ayrı ülkeden oluşması kabul edilemez. Şirk milleti bir çatı altında birleşiyorken Tevhid milletinin tefrikaya düşmesi tarihin en büyük komedisidir. Müşriklerin birleşmesine karşılık, Müslümanların tefrikaya düşmesi eşyanın tabiatına aykırıdır.

Müslümanlar arasındaki bütün ihtilafların sebebi, aralarında sürmekte olan çekişmelerdir. Fakat niçin çekişiyorlar? Geçici dünya menfaatleri için.

Fakat hepiniz biliyorsunuz ki izzet ve şeref dünya menfaatlerini talep etmekle elde edilmez. Bu ümmetin izzet ve şerefi Allah’ın rızasını ve ahiret nimetlerini talep etmekle elde edilir.

İslam memleketlerinde ortaya çıkan İslami uyanışın, Tevhid ekseninde yeniden değerlendirilmeye ihtiyacı vardır. Ümmetin uyanışı gerçekleşmeden fertlerin uyanışı yeterli olmaz. Gerçek bir uyanıştan söz edebilmemiz için tüm İslam ümmetinin tek bir saf halinde durması gerekir. Tek bir İlah’a (Allah) ibadet edenlerin kendi aralarında tefrikaya düşmesi makul değildir. Oysaki Allah Teâlâ şöyle emrediyor:

ALLAH ve Resulüne itaat edin, birbirinizle çekişmeyin; sonra korkuya kapılırsınız da kuvvetiniz gider. Bir de sabredin. Çünkü Allah sabredenlerle beraberdir (Enfal Suresi Ayet 8/46).

Ey iman edenler! Yahudileri ve hristiyanları dost edinmeyin. Zira onlar birbirinin dostudurlar (birbirinin tarafını tutarlar). İçinizden onları dost tutanlar, onlardandır. Şüphesiz Allah, zalimler topluluğuna yol göstermez. Kalpblerinde hastalık bulunanların: "Başımıza bir felaketin gelmesinden korkuyoruz" diyerek onların arasına koşuştuklarını görürsün. Umulur ki Allah bir fetih, yahut katından bir emir getirecek de onlar, içlerinde gizledikleri şeyden dolayı pişman olacaklardır” (Maide Suresi Ayet 5/51,52).

Bir Müslümanın kendi ümmetine karşı bir kâfirlerle uzlaşması caiz değildir. Müslümanlar ancak iyilik, takva ve Allah’ın dinini yüceltmek üzere cihad etmede yardımlaşırlar. Filistin’de Yahudilere boyun eğmeyi reddettik. Her gün namazda, “bizi sırat-ı müstakim’e ilet” diye dua eden bir Müslüman, gazaba uğramış Yahudilerin ve yolunu şaşırmış Hristiyanların yolunda olamaz Bizler onlar kadar güçlü olmasak da Allah Teâlâ’nın inananlara olan yardıma sonsuz güveniyoruz. Çünkü en güçlü olan Allah dinine sahip çıkanlara yardım eder.

Onlar Allah’ın nurunu ağızlarıyla söndürmek isterler.  Halbuki kafirler istemeseler de, Allah nurunu tamamlayacaktır (Sâf Suresi Ayet –8).
Müşrikler istemeseler de dinini bütün dinlere üstün kılmak için Peygamberini hidayet ve hak ile gönderen O'dur (Sâf Suresi Ayet 9).

Müminler birbirini tutan tuğlalardan yapılmış duvar gibidir (
Müslim-Hadis-i Şerif).

 Abdullah Azzam’ın sözü 

Dinlerini oyun ve eğlence edinmiş, dünya hayatının kendilerini aldattığı kimseleri bir kenara bırakın

İyilik ve (Allah’ın yasaklarından) sakınma üzerinde yardımlaşın, günah ve düşmanlık üzerinde yardımlaşmayın (MAİDE SURESİ – 2. AYET).
İşte yüce dinimiz iyiliklerde birbirimizle yardımlaşmayı, kötülüklere neden olan her türlü söz ve davranışlardan da sakınarak, el ve gönül birliği içinde olmamızı sağlık vermektedir. Binaenaleyh toplumu oluşturan fertlerin birlik ve dayanışma halinde olmaları dinî ve millî varlığın korunması ve devamı için zorunludur. Ayrıca bu tutum ve davranış barış ve huzurun da teminatıdır.

Müminler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah’tan korkun ki, merhamet olunasınız  (HUCURAT SURESİ – 10. AYET).

ALLAH’ım ümmet-i Muhammed’in halini ıslah eyle ALLAH’ım, ümmeti Muhammed’in sıkıntılarını gider ALLAH ’ım ümmet-i Muhammed’e Rahmet Eyle Allahumme Amin

Hacı Ahmet Ünlü Kardeşiniz Dua Eder Dua Beklerim Kardeşlerim.


Bu yazı toplam 413 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.