"Hortumlama" deyimi nasıl icat oldu?

"Hortumlama" deyimi nasıl icat oldu?

Medyaradar'ın Sözcü Gazetesi'ne transferini duyurduğu Necati Doğru'nun sözcük ve deyim üretmekte mahir olduğunu söyleyen Aşık "hortumlama" deyiminin hikayesini köşesinde yazdı.

 

Necati Doğru... Kadim dostumuz Necati Doğru Vatan’dan ayrıldı, bu ayın ortasında Sözcü gazetesinde yazmaya başlıyor. Sözcü’de Emin Çölaşan, Mehmet Türker, Vural Savaş, Mehmet Şehirli, Ufuk Söylemez, Yekta Güngör Özden gibi değerli dostlar da yazıyor. Mutfakta genç bir kadro cesur gazetecilik yapıyor. Necati’ye orada iyi bir gelecek diliyoruz...
Kader Necati Doğru ile bizi 1974 yılında Günaydın’da buluşturdu. Halka dönük gazeteciliği Haldun Simavi okulunda öğrendik. Bu mesleği bir toplumsal görev olarak benimsedik. Güneş gazetesine birlikte geçtik. Daha sonra Milliyet’te aynı tarihlerde çalıştık. Necati ekonomi gazeteciliğinde bir ekol oldu. Köşe yazarlığına yeni üslup getirdi. Karışık konuları halk diline çevirme ve okutma becerisi yönünden hâlâ en değerli gazetecidir.
Acı tatlı pek çok ortak anımız vardır.
12 Eylül’e yaklaşan sıkıntılı günlerdeydi... Yaz tatilinde Frankfurt’ta karşılaştık. O monoton şehirde ne yapacağımızı düşünürken aklımıza nereden estiyse hayvanat bahçesine gitmek geldi. Aslanlar, kaplanlar derken bir ara fil kafesinin önüne geldik. Çoluk çocuk avuçlarına bozuk para koyup kafese uzatıyor, fil hortumuyla paraları emiyor, götürüp kafesin içindeki çanağa bırakıyordu. Komik ve şaşırtıcı bir manzaraydı. Uzun uzun filin bu maharetini izledik. Necati oradan esinlendi, dönüşte “Hortumlama” deyimini icat etti. Bu deyimi ‘Horzumlama” vs. diye geliştirdi. Küçük hortumculara “pipetçi” adını taktı... Sözcük ve deyim üretmekte üstüne yoktur dostumuzun.
Yazıyı her konuşmamızın sonunda olduğu gibi noktalıyoruz: Kalemin keskin olsun usta...

Melih Aşık/Milliyet

 

Bu haber toplam 1584 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.