I. Uluslararası Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Kongresi devam ediyor

I. Uluslararası Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Kongresi devam ediyor

Necmettin Erbakan Üniversitesinin (NEÜ) ev sahipliğinde gerçekleştirilen I. Uluslararası Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Kongresi yurt içinden ve yurt dışından...

Necmettin Erbakan Üniversitesinin (NEÜ) ev sahipliğinde gerçekleştirilen I. Uluslararası Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Kongresi yurt içinden ve yurt dışından gelen bilim insanlarını ağırlamaya devam ediyor.

Kongrenin 2. gününde, katılımcılardan Handong Global University'den Prof.Dr. Kim Jong Bae, "Sağlık ve Fonksiyonel Gıdaların Gelecekteki Görünümü" konulu sunumunu yaparak dinleyenleri alanla ilgili bilgilendirdi. Ökse otu konusunda çalışmalar yapan Prof.Dr. Kim Jong Bae, ökse otunun faydaları ve bu bitkinin içeriğinden yararlanılarak yapılan karışımlarla ilgili Güney Kore'de ciddi çalışmalar yürütüldüğünü kaydederek, "1995 yılından beri alanda yapılan bilimsel çalışmalar arttı. Bu bitki diyabet tedavisinde, kanser tedavisinde, obezite ile mücadelede kullanılıyor ve olumlu sonuçları kanıtlandı. Kore'de bu bitki bilimsel metotlarla üretiliyor. Avrupalı şirketler bu bitkiden yararlanarak kanser tedavisine yönelik ilaçlar geliştiriyor. Ökse otunun hayat kalitesini artırdığı, geliştirilen çalışmalarla kanıtlandı" dedi.

Kore'nin ökse otu ile Türkiye'nin ökse otunun benzer özellikler taşıdığını kaydeden Prof.Dr. Kim Jong Bae, bunun iki ülkenin geçmişten gelen yakın ilişkileri düşünüldüğünde, güzel bir tesadüf olduğunu da ifade ederek, Kore ökse otu ve Türk ökse otunun bir araya getirilerek yapılacak bir tıbbi çözümün de kongre vesilesiyle gündeme getirilmesinin önemli olduğunu belirtti. Bu bitkinin kullanıldığı alanlardan ve yapılan deneylerden bahseden Prof.Dr. Kim Jong Bae, Kore'de ve Uzak Doğu'da oldukça popüler olan "ginseng'den de bahsetti. Bu otsu bitkinin de son derece faydalı olduğuna değinen Prof.Dr. Kim Jong Bae, "ginseng'in Kore'de kozmetikten cerrahiye her alanda kullanıldığını sözlerine ekledi.

Sunumunun ardından sorulara yanıt veren Prof.Dr. Kim Jong Bae, kongrenin bitkilerle ilgili yapılacak olan bilimsel çalışmalara kapı aralayacağını sözlerine ekledi.

I. Uluslararası Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Kongresi devam ediyor

I. Uluslararası Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Kongresi devam ediyor

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 907 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.