İsmil Kazak Türkleri  Sosyal Tesisi hizmette

İsmil Kazak Türkleri Sosyal Tesisi hizmette

İsmil Kazak Türkleri Sosyal Tesisi’nin resmi açılışı gerçekleştirildi. Sosyal Tesis; kültürel etkinliklerin yanı sıra sosyal yardımlaşma ve dayanışma projelerine ev sahipliği yapacak

İsmil Kazak Türkleri Kültür, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Karatay Belediyesi ve hayırsever merhum Ömer Yiğit ve Hüdaverdi Sevinç’in katkılarıyla yapımı gerçekleştirilen İsmil Kazak Türkleri Sosyal Tesisi’nin açılış töreni gerçekleştirildi. İsmil Mahallesi’nde gerçekleştirilen açılışı törenine, Kazakistan Büyükelçisi Yerkebulan Sapiyev, AK Parti MKYK Üyesi ve Genel Merkez Sivil Toplum Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı Reşide Yüksel; Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, AK Parti Konya 22. ve 23. Dönem Milletvekili ve Kazakistan Konya Fahri Konsolosu Mustafa Kabakcı, MHP Konya İl Başkanı Remzi Karaaslan, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

KARATAY’DA YAŞAMAKTAN MUTLULUK DUYUYORUZ

Sosyal Tesisin açılış töreninde konuşan İsmil Kazak Türkleri Kültür, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Dernek Başkanı Mehmet Muhammet Alim; Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca’ya Sosyal Tesisin yapımındaki katkılarından dolayı teşekkür etti. Dernek Başkanı Mehmet Muhammet Alim, Karatay’da yaşamaktan duydukları memnuniyeti aktararak şunları söyledi; “Bizler Konya’ya yerleşmekten Mevlana torunu sıfatı almaktan şeref duymaktayız. 16 Aralık 1991’de Kazakistan Cumhuriyetinin bağımsızlığını kazanması sevincimizi daha da arttırarak iki devlet tek millet düsturuyla hareket etmeye başladık.”

KAZAK KARDEŞLERİMİZİN HER ZAMAN YANINDAYIZ

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Sosyal Tesisin hayırlara vesile olmasını diledi. Başkan Kılca; Tesisin, Kazak halkının kültürel değerlerini yaşatmasında ve toplumsal dayanışmayı güçlendirmesinde önemli bir rol oynayacağını kaydetti. Kılca, “Kazakistan her zaman bizim gönlümüzde. Bizler soydaş iki devletiz; tek milletiz. Konya’mız bin yıldan fazladır Anadolu Türk yurdu olarak kabul edilmiş, 200 yıldan fazlada Selçuklulara başkentlik yapmış bir şehirdir. Hazreti Mevlana’nın çağrısına uyarak 1955 yılında buraya Kazak soydaşlarımız devletimizin imkanları ölçüsünde yerleştirildiler. O dönemden bu yana da İsmil’de ikamet ediyorlar. Kazak kardeşlerimizle burada hem akraba hem komşu olduk. Yine Kazak soydaşlarımızın bir kısmı da İstanbul’umuzun Zeytinburnu ilçesinde ikamet ediyorlar. Zeytinburnu Belediye Başkanımız da her zaman kendilerinin yanındadır. Dernek başkanımız Sosyal tesisin yapımı ile ilgili bize geldiğinde çok heyecanlandım ve işin başından bu yana çevre düzenlemesiyle, malzeme tedariki ve tefrişatıyla Karatay Belediyesi olarak destek olduk. Karatay Belediyesi olarak her zaman Kazak kardeşlerimizin yanınızdayız ve telefonumuz 7/24 açık. Bize istedikleri her zaman ulaşabilirler. Bu düşüncelerle İsmil Kazak Türkleri Sosyal Tesisi’nin Konya’mıza, Karatay’ımıza ve Kazakistan’a hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

KÜLTÜREL MİRASA KATKI SUNACAK BİR TESİS

AK Parti Konya 22. ve 23. Dönem Milletvekili ve Kazakistan Konya Fahri Konsolosu Mustafa Kabakcı ise Sosyal Tesisin kazandırılmasında büyük emeği geçen Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca’ya ve katkılarından dolayı Dernek Başkanına teşekkür ederek; İsmil Kazak Türkleri Tesisinin hayırlı olmasını diledi. Kazakistan Büyükelçisi Yerkebulan Sapiyev, Kazak ve Türk halkları arasındaki derin bağlara vurgu yaparak; Sosyal Tesisin bu birlikteliğe katkı sunacağına dikkat çekti. Büyükelçi Yerkebulan Sapiyev, “Türkiye’nin çeşitli illerine göç eden Kazak kardeşlerimiz ile burada bu güzel sosyal tesisin açılışı için buluştuk. Açılışını yaptığımız tesisin önemi Kazak Türkleri için çok değerlidir. Kazak ve Türk Halkları arasında derin bağlar var. Biz tarihimizle birbirimize bağlıyız. Bu tesisin de bu derin bağa katkı sunacağına inanıyorum. Sosyal Tesisin inşa edilmesinde büyük emeği geçen Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca’ya, Derneğimize ve vakfedenlere teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. Konuşmaların ardından İsmil Mahallesi’ne kazandırılan Kazak Türkleri Sosyal Tesisinin açılışı protokol üyeleri tarafından gerçekleştirildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.