İşte yeni üniversite

İşte yeni üniversite

Konya Üniversitesi’nin ismi, Konya Teknik Üniversitesi olarak değişti. Üniversite için bin 437 akademik. 470 de idari kadro ihdas edildi


TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu önceki günkü toplantısında, Konya Teknik Üniversitesi’nin de içinde yer aldığı Kanun Tasarısını görüşerek kabul etti.
Buna göre Konya Teknik Üniversitesi; Mühendislik ve Mimarlık, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Fen, Havacılık ve Uzay Bilimleri, Turizm ve Eğitim Bilimleri Fakültesi, Yabancı Diller Yüksekokulu, Sosyal, Fen ve Eğitim Bilimleri Enstitüsü bölümlerinden oluşuyor. Tasarı ile üniversite için 1.437 akademik, 470 de idari kadro ihdas edildi.
Tasarının ilk halinde Konya Üniversitesi adıyla yer alan üniversitenin Teknik Üniversite olması için Konya Milletvekilleri Hasan Angı ve Mustafa Kalaycı’nın birlikte verdiği ekli önerge kabul edilmiş, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesinin Mühendislik dallarına göre ayrı fakülteler olması yönündeki girişimleri uygun görülmedi.
MHP, KUTALMIŞOĞLU TEKLİFİ VERDİ ANCAK KABUL EDİLMEDİ
Ayrıca, komisyon üyesi Milliyetçi Hareket Partisi milletvekilleri bu üniversitenin adının “Kutalmışoğlu Süleyman Bey Teknik Üniversitesi” şeklinde değiştirilmesi ve yeni kurulan üniversiteye bağlı; İleri Teknoloji Enstitüsü ile Yunak, Hüyük, Emirgazi, Altınekin, Çeltik, Tuzlukçu, Derebucak, Derbent, Yalıhüyük, Halkapınar ve Ahırlı Meslek Yüksekokulu kurulması için teklif verdi.
MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, bu teklifin hükümet ve AKP milletvekillerince reddedildiğini belirterek, şunları söyledi: “Kutalmışoğlu Süleyman Bey, Konya’nın fatihi olup Türk-İslam kenti haline gelmesini sağlayan Türk beyidir. Büyük Selçuklu Devletinin kurucusu Selçuk Beyin oğlu Arslan Yabgu'nun torunu ve Selçuklu Beylerinden Melik Şihabeddin Kutalmış Beyin oğlu Gazi Süleyman Bey, Anadolu’yu baştanbaşa fetheden ve bir Türk yurdu haline getiren Türk yiğididir. Türk-İslam dünyasının büyük siması olan Kutalmışoğlu Süleyman Bey’in adını mutlaka yaşatmamız gerektiğine inanıyorum. Henüz bir meslek yüksekokulu bulunmayan Yunak, Hüyük, Emirgazi, Altınekin, Çeltik, Tuzlukçu, Derebucak, Derbent, Yalıhüyük, Halkapınar ve Ahırlı ilçelerimizde de yüksekokul açılması gerektiğine yürekten inanıyorum. Kurulma aşamasında olan Konya Teknik Üniversitesi’nin şimdiden Konya’mıza hayırlı olmasını diliyorum.”

Bu haber toplam 1286 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.