İtfaiyeye yeni bina

İtfaiyeye yeni bina

Aydınlık İtfaiye Merkezi düzenlenen törenle hizmete açıldı. Açılışta, Türkiyenin son yıllarda doğal afetler konusunda bilinç kazandığı ve bu yöndeki eksikliğin giderilmesi için çalışıldığı bildirildi

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılarak hizmete sunulan Aydınlık İtfaiye Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi. İtfaiye Haftası’nın ilk gününde yapılan itfaiye merkezi açılışına Vali Aydın Nezih Doğan, Konya Milletvekilleri Mustafa Kabakçı, Ayşe Türkmenoğlu, Hüseyin Üzülmez, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, İl Müftüsü Şükrü Özbuğday ve çok sayıda davetli katıldı.
17 Ağustos 1999 tarihinde yaşanan depremle Türkiye’nin baş edemediğini ve devletin doğal afetler konusunda hazırlıksız olduğunun anlaşıldığını ifade eden Vali Aydın Nezih Doğan, “Yaşanan bu büyük doğal afette Türkiye’nin doğal afetler konusunda yatırımlarının yetersiz olduğunu fark ettik. Yaşanan bu olaydan sonra doğal afetlerle mücadele konusundaki yatırımlara ülke genelinde ağırlık verildi. Zamanla bu konudaki eksikliğimiz gideriliyor” dedi. Bir zamanlar itfaiye ekiplerinin tanklarının boş beklediğini, lastikleri eskimesin diye tankların dahi doldurulmadığını belirten Vali Doğan, “Bunlar artık geride kaldı. Çocuklarımız bu tür manzaraları artık görmeyecek. Türkiye artık önemli bir vizyon koydu önüne. Bu vizyona ulaşmak için çalışıyoruz. Yapılan bu yatırımlar da bizleri gelecek adına umutlandırıyor” diye konuştu. Vali Doğan, Türkiye’nin köhne zihniyetleri, su tankı boş olan itfaiyelerinin bulunduğu dönemi geride bıraktığı gibi terör belasından da kurtulacağını sözlerine ekledi.
Konya milletvekilleri adına konuşan AK Parti Konya Milletvekili Hüseyin Üzülmez de Türkiye’nin son 10 yıl içerisinde gelişimde büyük bir ivme kazandığını ifade ederek, “Türkiye ekonomide yılın ilk çeyreğinde birinci, ikinci çeyreğinde ise ikinci oldu. Bu dönemde ülke genelinde belediyelere sağlanan imkanların artması ile birlikte illerimiz de büyük bir gelişim ve değişim sürecine girdi. Yapılan yatırımlarla önemli bir merkez haline gelen Konya, bundan sonra dünyada önemli bir merkez olmak için çaba sarf edecektir. Yeni itfaiye binasının da Konya’mıza hayırlı olmasını diliyorum. Artık olası kazalar en az zararla en kısa sürede def edilebiliyor” diye konuştu.
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de açılışı gerçekleştirilen Aydınlık İtfaiye Binası’nda yaptığı konuşmada itfaiye teşkilatının önemine değindi. İtfaiye Haftası içerisinde yeni bir itfaiye binasını daha hizmete sunmanın gururunu yaşadıklarını dile getiren Tahir Akyürek, “Toplumda huzurun ve emniyetin sağlanması için çalışan görünmeyen kahramanlar vardır. İtfaiye ekiplerimiz de bu görünmeyen kahramanlardandır” dedi. Belediyecilik denilince akla eskiden hep fiziki çalışmaların geldiğini, şimdi ise bu anlayışın değiştiğini dile getiren Akyürek, “Günümüz modern belediyecilik anlayışında belediyecilik hayatın her alanını sardı. Belediyenin asli görevleri sadece fiziki belediyecilik yapmak değil, şehrin imarını güzelleştirmenin yanında insanların huzurunu ve güveneni de temin etmektir. Konya’daki belediyeler bu amaçla çalışıyor. Biz dünya genelindeki büyük şehirleri kendimize örnek alıyoruz” ifadelerini kullandı. Halkın huzurunu sağlamada önemli bir görevi üstlenmiş olan itfaiye teşkilatının son bir yıl içerisinde 3 bin 647 olaya müdahale ettiğini bildiren Akyürek, bunların büyük bir çoğunluğunu ot ve anız yangınlarının oluşturduğuna işaret ederek, ot ve anız yangınları konusunda halkı bir defa daha uyardı.
Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ise Selçuklu’ya kazandırılan yeni itfaiye binasının bölge halkı ve tüm Konya için hayırlı olmasını dileyerek, “Umarım itfaiye teşkilatımıza hiç ihtiyaç duymayız. Allah bizleri her türlü doğal afetten, kazadan, beladan ve musibetlerden korusun” dedi. Konuşmaların ardından Aydınlık İtfaiye Teşkilatı’nın kurtarma ve yangın söndürme tatbikatı izlendi. Ardından İl Müftüsü Şükrü Özbuğday’ın yaptığı dua ile Aydınlık İtfaiye Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi.

Bu haber toplam 936 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.