İthalata son verilmeli

İthalata son verilmeli

Özkan Taşpınar, hayvancılıkta ithalatın çıkar yol olmadığını, ithalat politikasının devam etmesi durumunda ülkede hayvancılık diye bir sektörün kalmayacağını, acilen uzun vadeli hayvancılık politikala

Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Özkan Taşpınar, yaptığı yazılı açıklamada, yaklaşık bir yıl önce başlayan hayvan ve et ithalatının hayvancılık sektörünü orta ve uzun vadede geliştiremediğini, tüketicinin kaliteli ve sağlıklı ürüne erişmesini sağlayamadığını belirtti.
İthalatın yerli üreticileri birer birer üretim dışına itmesine karşın, et fiyatlarının ancak yüzde 20 civarında düştüğünü ifade eden Taşpınar, et fiyatını dengelemek adına yapılan ithalatın pek de başarıya ulaşmadığının görüldüğünü vurguladı.
Taşpınar, canlı hayvan ve et ithalatının üzerine devletin verdiği sıfır faizli kredilerin de yaşanılan krizi daha derinleştirdiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:
''Dışarıdan ithal edilen hayvanlar, yemi ve diğer girdileri sırtında getirmiyor. Doğal besi yöntemi ile mera hayvancılığı yapan ABD, Almanya, Fransa gibi ülkelerde yem girdi maliyetleri yüzde 2 ile 8 arasında, ülkemizde ise yem maliyetleri üretim yöntemine göre yüzde 50?80 arasında değişen paya sahiptir. Üstelik ette fiyat tartışmaları sürerken büyükbaş hayvan yemi fiyatı ortalama yüzde 30 oranında artmıştır. İthal karkas etin kilosu 10 liradan satılırken, girişimci en iyi tahminle 13?14 liraya mal edeceği karkas etini satmakta güçlük çekmektedir.
Bugün büyük işletme gruplarından bazıları kırmızı et üretiminden vazgeçtiler. Çünkü et ithalatında yüzde 225 olan gümrük vergileri yüzde 30'a düşürüldü. İşlenmiş et ve et mamulleri üreten bu gruplar buzağı alıp beslemek yerine, doğrudan et ithal etmeyi seçmektedirler. Böylelikle bu işletmelerde çalışanlar ve bu işletmelere girdi sağlayan yüzlerce küçük aile işletmesi üretim dışı kalmaktadır.''
Hayvan besiciliği yapan işletmelerin üretimi durdurmalarının süt üretimini de ciddi anlamda tehlikeye soktuğunu bildiren Taşpınar, hayvancılık sektörünün çiğ süt fiyatının düşüşünden dolayı endişeli bir bekleyişte olduğunu ifade etti.
Taşpınar, et fiyatlarını düşürmek adına bütün bu yapılanların sonucu çıkan faturanın ülke hayvancılığını bitirme noktasına getirdiğini kaydederek, açıklamasını şöyle sürdürdü:
''Hayvancılıkta ithalat çıkar yol değildir. Bugünkü ithalat politikası devam ederse ülkede hayvancılık diye bir sektör kalmayacaktır. Acilen uzun vadeli hayvancılık politikaları oluşturulmalıdır. Et ve kasaplık hayvan ithalatına derhal son verilmeli, ülkemizdeki gerekli süt ve besi hayvanı sayısına ulaştığımız anda gebe düve ve besi hayvanı ithalatına da son verilmelidir.
Yem bitkileri üretimi desteklenmeli, mevcut meralarımızın ıslahı yapılmalı, ette ve sütte yerli üretimi destekleyici önlemler alınmalı, et ve süt tüketiminin artırılmasına yönelik kampanyalar yapılmalı. Yani yurt dışındaki çiftçileri ve hayvan sahiplerini desteklemekten acilen vazgeçilmeli, bize her zaman gerekli olan ve kahrımızı çeken çitçimizi, süt ve et üreticilerimizi destekleme yoluna gidilmelidir.''

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.