Kanolada rekor verim elde edildi

Kanolada rekor verim elde edildi

Konya Şeker, Kanola hasadında, dünyanın önde gelen Kanola üreticisi ülkelerden biri olan Almanyaya göre birim alandan daha yüksek bir verimi elde etti

Konya Şeker, Kanola hasadında, dünyanın önde gelen Kanola üreticisi ülkelerden biri olan Almanya’ya göre birim alandan daha yüksek bir verimi elde etti. Konya’da sözleşmeli ekimi gerçekleştirilen Kanola hasadında birim alandan 250 ile 400 kilogram arasında bir verim alındığı aktarılırken, Yarma Kasabası'nda hasadı yapılan Kanola tarlasından birim alanından 341 kilogram verim alındığı belirtildi. 

Konya’nın 4 bölgesinde yaklaşık 2 bin dekarlık bir alanda üreticilerle sözleşmeli Kanola ekimi yapıldığı vurgulandı. Bu yıl sözleşmeli olarak yaptırılan Kanola ekiminden yaklaşık 600 ton dolayında Kanola alınması bekleniyor.

Karatay, Selçuklu ve Meram Ziraat Odası Başkanları ile kalabalık bir üretici topluluğunun katılımıyla yapılan Kanola hasadında bir konuşma yapan Konya Şeker Yönetim Kurulu ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, “Kanola bitkisinin kıymeti gelecekte ülkemiz tarımı ile bölge üreticisine kazandıracakları bu tarladan kaldıracağımız ürünle ölçülemeyecek kadar değerlidir” dedi.

'ÜLKEMİZİN YAĞ VE YAĞLI TOHUM İHTİYACINI KARŞILAYABİLİRİZ'

Konya Şeker’in 2006 yılından beri deneme tarlalarında Kanola ekimi yaptığını ve Konya’nın çeşitli bölgelerinde 2007 yılından beri de sözleşmeli ekim yaptırdığını dile getiren Recep Konuk, Kanola ile ilgili önemli gördükleri bir tespitten yola çıktıklarını belirterek, "Biz Kanola ile ilgili ilk çalışmalarımızı bir tespit ve ülkemizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak 2006 yılında başlattık. Tespitimiz şuydu, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yağlı tohumların kıymeti artmaktadır. İkinci tespitimiz de ülkemizin dış ticaret rakamlarına yansıyan gerçeklerdi. Yani Türkiye yağ ve yağlı tohum ithalatçısı bir ülkedir ve bizim topraklarımızın üretim potansiyeli ile bizim çiftçimizin kabiliyetleri bu ithalat kalemini önce azaltmaya sonra da sıfırlamaya muktedirdir. Yıldan yıla bazı büyük değişimler olsa da ülkemiz yağ ve yağlı tohum ihtiyacının önemli bir kısmını ithalatla karşılayan bir ülkedir. Mesela 2008 yılında büyük bir üretim potansiyeline rağmen sınırlarımızdan 3,1 milyar dolarlık yağ ve yağlı tohum girdi. Bu rakam toplam tüketimimizin üçte ikisine karşılık geliyordu. Ancak şunun bilinmesinde fayda var, yağ ve yağlı tohumlarda bazı yıllarda ihtiyacımızın yarısını, bazı yıllarda üçte birini ithalatla karşıladık. Kanola ekimiyle ülkemizin yağ ve yağlı tohum ihtiyacını karşılayabiliriz” diye konuştu.

'93 TOHUM ÇEŞİDİ TEK TEK DENENDİ'

2006 yılında başlayan 86 çeşit deneme üretiminin kağıt üzerindeki başarısının toprakla test edildiğini ve sonunda 7 çeşitle birlikte 93 tohum çeşidinin tek tek yağ oranı ve dekara verim açısından incelendiğini de kaydeden Konuk, “Sonuçta Konya şartlarına uygun 5 çeşit Kanola tespit edildi. Bu çeşitlerin yağ oranı yüksek, dekarda alınan verimi fazla ve dona karşı daha dayanıklı. İşte bugün burada sadece bir ürünün hasadını gerçekleştiriyoruz. 6 senelik bir çalışmanın semeresini alıyor, o çalışmanın sonucunun hasadını yapıyoruz. Türkiye tarımsal üretim için bir cennet. Müthiş bir iklim yapımız, çok kıymetli tarım arazilerimiz, çalışkanlığı ve tecrübesi tartışılmaz çiftçimiz var. Dünyada herkesin gıpta ettiği bir tarımsal üretim potansiyeline sahibiz. Mesela tüm dünyada 12 bin endemik tür mevcuttur. Avrupa kıtasının tamamında ise yaklaşık 2 bin 400 endemik tür vardır. Bizim ülkemiz ise tek başına 3 bin 900 endemik türün vatanıdır. Dört mevsimin aynı anda yaşandığı ender ülkelerden biriyiz. Ancak bu potansiyeli bilmek tek başına bir anlam ifade etmiyor. Önemli olan bu potansiyeli harekete geçirip kâğıt üstü avantajlarını tarlaya yansıtmak ve o potansiyeli harekete geçirip zenginlik üretmek. Bu bizim olmazsa olmazımız. Bu topraklar bizim ülkemizin ihtiyaç duyduğu her ürünü üretmeli. Bizim üreticimizin üretim deseni içine arpa, buğday, mısır, şeker pancarının yanı sıra bu topraklarda verimli şekilde üretilebilecek her ürün eklenmeli. Bizim gayretimiz bunun içindir" ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 1712 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.