Karaer'den süt üreticisine antibiyotik uyarısı!

Karaer'den süt üreticisine antibiyotik uyarısı!

Konya'da Çumra ve Karatay Bölgesi'nde 22 yıldır müstahsilden süt topladığını kaydeden Eskil Akgöllü ve Konya'da ikamet eden Ömer Karaer, üreticiye antibiyotik uyarısında bulundu.

Son yıllarda süt sığırcılığının bölgede önemli bir geçim kaynağı haline geldiğini kaydeden Ömer Karaer, üreticinin bilinçlenmesi noktasında süt üreticiler birlikleri, Tarım, Gıda ve Hayvancılık İl-İlçe müdürlükleri yetkililerinin artarak devam eden çalışmalarının önemli olduğunu kaydetti.

Müstahsilin antibiyotikli süt kullanımının bir süt toplayıcısı olarak kendileri gibi aynı işi yapan insanlara ciddi sıkıntılar oluşturduğunu kaydeden Karaer, antibiyotikli sütün devlet tarafından yasaklandığını hatırlatarak, "Antibiyotikli sütü içen, antibiyotikli sütten meydana gelen ürünü yiyen çocuk ve yetişkinlerin vücutlarında antibiyotiğe karşı bağışıklık sistemi geliştirdiğinden, bir doktora gittiğinde antibiyotikli ilaç verdiğinde vücut bağışıklık kazandığı için gerekli etkiyi yapmıyor" dedi.

GÜNLÜK ANTİBİYOTİK TESTİ YAPILIYOR
Süt toplama birimlerinde antibiyotik testini günlük yaptıklarını belirten Emin Karaer, "Köylerden süt toplama araçlarına günlük antibiyotik testi yapıyoruz. Antibiyotik çıktığı zaman o sütleri imha etmek zorunda kalıyoruz. Öyle ki mesela 10 Litre süt veren üreticimizin verdiği sütün içinde antibiyotik varsa bu 20 Tonluk bir sütü bile sağlıksız hale getiriyor onun için üreticilerimize özellikle uyarıyoruz. Sütünüzde antibiyotik olduğu zaman lütfen o gün bize o sütü vermeyim biz size cebimizden peşin olarak hiç sütünüzü almadan bedelini ödeyelim diyoruz, çünkü aksi durumda ciddi bir mali zarar var. O sütü hiç bir şekilde fabrikalar almıyor. Öte yandan hangi köyde antibiyotik çıktıysa o köyü ertesi gün komple taramak zorunda kalıyoruz. Bir köyde 50 üretici varsa bir kişinin antibiyotik testi 6 TL ve 300 üretici olsa 600 TL. Orada bir kişiyi bulmak içinde biz 300 TL masraf yapıyoruz" diye konuştu.

Karaer son olarak üreticilere sabah ve akşam sütlerini karıştırmamalarını ve yıkandıları sütün içine dökülmemesi uyarısında bulundu. haberfark.net

Bu haber toplam 6291 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.