Karatay tarihi yapıları restore ediyor

Karatay tarihi yapıları restore ediyor

Karatay Belediyesi, Konya’nın ve Karatay’ın adeta birer kimliği olan tarihi yapıların korunması ve restore edilmesi için de yoğun bir çaba içerisinde bulunuyor

Bu kapsamda Karatay Belediyesi, yüzlerce yıllık geçmişini temsil eden ilçenin çeşitli noktalarında bulunan yapıları geleceğe taşımak amacıyla restore ediyor. Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca; “Kadim Karatay’ımızın güzelliklerini korumaya, mirasımız olan geleneksel yapılarımızı yarınlara taşımaya devam ediyoruz” dedi. Karatay Belediyesi, yürüttüğü pek çok çalışmayla, ilçenin dört bir tarafındaki yüzlerce yıllık geçmişleriyle şehrin birer kimliği olan tarihi yapıları tek tek tespit ederek koruma altına alıyor.  Söz konusu yapıların hem turizme kazandırılması hem de geleceğe aktarılması amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında Karatay Belediyesi, Nakipoğlu Mahallesi Hacı Hasanbaşı Caddesi üzerinde bulunan ve yaklaşık 125 yıllık geçmişe sahip Konya’nın iki tarihi yapının yanı sıra, Aziziye Mahallesi’ndeki tarihi bir yapıyı daha restore ediyor.

KADİM KARATAY’IMIZIN TÜM GÜZELLİKLERİNİ KORUYORUZ

Konya’nın ve Karatay’ın kimliğini ortaya koyan tarihi yapıları restore ederek yeniden ayağa kaldırma çalışması yürüttüklerini belirten Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, geleneksel mimari dokusunun önemli yapılarından olan söz konusu miraslara sahip çıkmanın kendileri açısından son derece önemli olduğunu vurguladı. Kılca, “Konyamızın tarihi mimari özelliklerini taşıyan ve zaman içinde tahribata uğrayan evlerimizi tek tek tespit ederek önce korumaya alıyoruz. Daha sonra da hazırladığımız projelerimizin onaylanmasının ardından bu yapıları Konya’mızın ve kadim Karatay’ın kimliğini ortaya koyan bu evler için restorasyon çalışması başlatıyoruz. Karatay Belediyesi olarak bu bağlamda ilçemizin birçok noktasında çalışma yürütüyoruz. Ekiplerimiz, Nakipoğlu Mahallesi Hacı Hasanbaşı Caddesi üzerinde yaklaşık 125 yıllık Konyamızın iki eski evi restore ediyor. Yine Aziziye Mahallesi’nde de tarihi bir yapımızda çalışma yürüttük. Bu projemizde de sona geldik. Tarihimize sahip çıkmamız ve bu tür yapılarımızın geleceğe aktarılması son derece önemli. Bizler de bu tür projelerimiz sayesinde Konyamızın ve Karatayımızın kadim geçmişini yüzyıllar ötesine aktarıyoruz” dedi.

HABER MERKEZİ

Bu haber toplam 208 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Konya