Kazaların asıl nedeni bakımsızlık

Kazaların asıl nedeni bakımsızlık

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Konya Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mete Kalyoncu, yaptığı yazılı açıklamada, araçlardan ve araç kullanımından oluşabilecek üzücü ve ölümlere varan kazalarla hemen hemen her gün karşılaşıldığını belirtti. Özellikle fren ar

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Konya Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mete Kalyoncu, yaptığı yazılı açıklamada, araçlardan ve araç kullanımından oluşabilecek üzücü ve ölümlere varan kazalarla hemen hemen her gün karşılaşıldığını belirtti.

Özellikle fren arızası sebebi ile kamyonların yol açtığı savaş gibi kaza haberlerini sıkça duyduklarını ifade eden Kalyoncu, onlarca kişinin öldüğü ve yaralandığı bu kazaların nedeni olarak genellikle araçların frenlerinin patlamasının gösterildiğini bildirdi.
Fren sisteminin sebep olduğu ve halk arasında 'fren patlaması' olarak bilinen trafik kazalarının frenlerin patlamasından dolayı meydana gelmediğini dile getiren Kalyoncu, şunları kaydetti:
''Esasında fren patlaması diye bir husus söz konusu değildir. Lastik patlamalarının bile tarihe karıştığı günümüzde fren patlamaları da uzun yıllar önce tarihe karışmıştır. Fren sisteminin herhangi bir yerinde oluşabilecek bir ve hatta iki arıza durumunda bile aracı durdurabilecek en az bir yedek sistem araç üzerinde bulunmaktadır. Fren patlaması diye adlandırılan durum, bakım ve ayar eksikliği nedeniyle frenlerin yetersiz tutması veya tutmaması, yanlış kullanım sonucu frenlerin aşırı ısıtılması nedeniyle frenlerin yetersiz tutması veya tutmaması, yüksek hız nedeniyle frenlerin yetersiz tutması veya tutmaması sorunlarından birisinin veya birden fazlasının meydana gelmesi ile oluşan bir problemdir.''
Kalyoncu, fren yönetmeliğinin yürürlüğe girdiği 1970'lerin başından itibaren üretilen araçlarda iki devreli ana fren sistemi ve ayrıca acil durumlarda aracı yavaşlatabilen kademelendirilebilir tip bir el freninin araçlarda bulunduğunu vurgulayarak, havalı veya hidrolik bir fren sisteminde bir arıza nedeniyle iki fren devresinden birisinin devre dışı kalabildiğini, bu durumda sürücünün fren pedalına sonuna dek basarak sağlam kalan diğer fren devresi ile aracı güvenli şekilde durdurabileceğini bildirdi.
Türkiye'de bir türlü önüne geçilemeyen trafik kazalarında, fren sistemi iyi çalışmayan araçların payının büyük olduğunu belirten Kalyoncu, her 10 bin kilometrede bir kontrol edilmesi gereken frenlerin, sürücüleri ve yolcuları olası kazalardan koruyan en önemli ekipmanlar olduğunu kaydetti.

Bu haber toplam 1052 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.