Kentsel dönüşümün ayrıntıları

Kentsel dönüşümün ayrıntıları

Kentsel dönüşüm yasasında, devlet vatandaşa yıkılacak binası için üç farklı teklif götürecek. Üç teklife de "hayır" diyen vatandaş derdini savcıya anlatacak çünkü savcıya şikâyet edilecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "İktidarımıza mal olsa da kaçak yapıları yıkacağız" diyerek düğmeye bastığı kentsel dönüşüm için hazırlanan yasanın ayrıntıları belli olurken, yasada depreme karşı hazırlık unsurunun ön planda olacak.
Başta İstanbul olmak üzere tüm deprem hattındaki illerde depreme karşı kentsel dönüşümün nasıl yapılacağını belirleyecek yasanın adında da "Depreme karşı hazırlık" ifadeleri geçecek. Binaları, depreme dayanıklılık testinden geçemeyen ve "Acil yıkılması gerekir" grubuna giren ve devletin önerdiği 3 seçeneği de kabul etmeyen vatandaşlar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulacak.
Devletin vatandaşa kamulaştırma için önereceği 3 seçenek yasada; "Evin devlete satılması", "Evin başka bir TOKİ konutları ile takas edilmesi (fark taksitle ödenebilecek)", "Yeni yapılacak konuttan daire verilemesi" olarak belirlenecek. Depreme karşı risk taşıyan binaların ivedilikle kamulaştırılmasını öngörecek yasanın hazırlık sürecinde önemli bir karar alındı. Yasanın, Kanun Hükmünde Kararname kapsamında çıkması için hükümetin elinde imkan olmasına rağmen Bakanlar Kurulu'na sunulması ve Meclis'ten geçirilerek yasalaştırılmasına karar verildi.
BAKANLIKTA UZUN MESAİ
Yasa taslağının çıkarılması için çalışmalar hızla devam ederken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ışıkları hiç sönmüyor. Bakanlıkta müsteşar, müsteşar yardımcıları, ilgili genel müdürlüklerin uzmanları ve hukukçulardan oluşan yaklaşık 30 kişilik bir ekip gece geç saatlere kadar çalışıyor.
TÜRKİYE KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ HIZLANIYOR
Başbakan Erdoğan kentsel dönüşüm projesi hakkında detaylar verdi. Yasal düzenlemeyle projeye hız kazandırmayı planladıklarını ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu: "Tüm belediyelerimizle beraber ülke genelinde bu şekilde zemin etütlerinden tutunuz, depreme dayanıklılık vesaire bütün binaların bu incelemelerine varıncaya kadar ülke genelinde bu tür bir kentsel değişim dönüşüm projelerini de uygulamaya koyma gayreti içinde olacağız. Vatandaşlarımızın da bizleri anlayışla karşılayacağına inanıyorum."
TÜM BELEDİYELER KATKI SAĞLAYACAK
Bakanlığın yasanın tüm taraflar tarafından desteklenmesi ve sahiplenilmesi için hangi partiden olduğuna bakılmaksızın tüm il ve ilçe belediyelerinin katkı vermesi sağlanacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar kentsel dönüşüm ve kamulaştırmanın işleyişi konusunda vatandaşın kesinlikle mağdur edilmeyeceğini ve 3 farklı öneri sunulacağını ifade ederken yasada üç öneriyi de kabul etmeyen vatandaş için özel bir madde olacak.
 Sabah

Bu haber toplam 1028 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.