Keskin" Eskil'in Yükselen Işığı Olacağız"

Keskin" Eskil'in Yükselen Işığı Olacağız"

İlçemizde 5 girşimci tarafından kurulan Beşelya Ayçiçekyağı fabrikası bu yıl deneme çalışmasına başladı.

Hilmi YOL

 İlçemizin ekonomisine büyük bir katkı sağlayacağı beklenen fabrikanın bu durumu hakkında fabrika yönetimi açıklamalarda bulundu. Firma yetkililerinden Nazım Keskin yaptığı açıklamada , Fabrikanın ilk deneme yılında başarılı bir dönem atlattığını, gelecek yıllarda daha başarılı olacağını ifade etti.

 

Kısaca Beşelya’yı Anlatırmısınız?

 

Beşelya beş kişinin birleşmesi sonucu kurduğumuz bir firmadır. İlçemiz her türlü sanayileşmeye uygun bir ilçedir. Hem arazi bakımından olsun, hemde hammadde açısından oldukça artıları olan bir bölgedir. Beşelya, Bu potansileyi kullanarak, ilçenin gelişmesine katkı sağlamak, İlçemize faydalı olmak adına , aynı zamanda kendisine kar sağlamak amacıyla toplanmış kişilerin bir araya geldiği bu firma, ilçemizde topansiyeli her geçen gün artan ve hammadde açısından hiçbir zorluğun yaşanmadığı ayçiçeği tarımının işlenmesi yönelik bir çalışma yapmayı hedeflemek amacıyla kurulmuştur. Kuruluş aşamasında bazı zorluklarla karşılaşılsada, bu tür zorlukların üstesinden gelinerek bu hale gelmiştir. Fabrikamız 1 milyon dolar gibi bir paraya mal olmuş, şu anda aktif bir şekilde çalışmaktadır.

 

Neden Üretime Bir Yıl Sonra Geçildi?

Fabrikamız ilk yapıldığı yıl ayçiçeği hasat mevsiminde teslim edilmişti. Bu nedenle henüz fabrika tam olarak işlevsel hale gelmemiş, hemde insan gücü bakımından deneyimsiz elemanların yeraldığı bir durumdaydı. Bu nedenle fabrika hem kullanılır hale getirmek, hemde deneyimli kişilerin sağlanması amacıyla bir yıl sonra üretime geçmiştir. Önemli olan üretimi bir anda yapmak değil, sağlıklı ve güvenilir bir üretim yapmaktır. Firma olarak bu yıl yönetim kurulunda ki arkadaşlarımızla bir toplantı yaparak, fabrikamızın son durumunu ele aldık. Ve yapılan fezleke sonucunda fabrikamızın çalışabilir bir durumda olduğunu, hammadde, makinalaşma ve insan gücü yönünden eksiğimiz olmadığını tesbit ettik. Bu nedenle fabrikamızın çalışması için start veridik.

 

Bu Yıl İçin Hedefiniz Neydi, Ulaşıldı mı?

Bir sonucu elde edebilmekte önemli olan bir hedef belirlemektir. Eğer hedefi bulduysanız doğru yoldasınız. Biz bu yıl için 5 bin ton ayçiçeği işlemeyi hedefliyorduk. Şu an itibariyle 5 bin                       ton ayçiçeği işlenmiş durumda. Buda gösteriyor ki hedefimize ulaşmış durumdayız. Ayrıca fabrikamızın kapasitesi 15 binton. İşlediğimiz hammaddenin pazarlaması yönünde hiçbir sıkıntımız yok. Önemli olan üretimi sağlamak.

 

Gelecekte ki hedefiniz nedir? Markalaşma Yönünde Çalışmanız Varmı ?

Biz Beşelya olarak gelecek için farklı projelerimiz var. Özellikle hammaddenin işlenmesi ve markalaşma yönünde. Ama şu anda bizim için önemli olan fabrikamızı daha aktif bir hale getirerek kapasitesini artırmaktır. Sağolsun çiftçilerimiz bu yıl fabrikamıza ciddi oranda ürünlerini getirdiler. Fabrikanın çalışması ve gelişmesi bir nevi hammaddenin sağlanmasına bağlı. Bu nedenle hammadde sıkıntısı çekilmedi. Eminiz ki önümüzde ki yıllarda hammadde oranı artacak,buna endeksli olarak bizde fabrikamızın kapasitesini artıracağız. Şu anda 15 bin ton olan fabrikamızın kapasitesini artırmayı planlıyoruz. Buda daha fazla iş, daha fazla para, bölgeye daha fazla ekonomik bir katkı olacaktır.

 

Beşelya Eskil’e Ne Sağladı.

Beşelya ilçemize özellikle sanayileşme yönünde bir tabu olan ve “Eskil’e fabrika kurulmaz” görüşünü ortadan kaldırdı. Bundan sonra imkanı olan işadamları Eskil’e hammaddenin sağlanabileceği her türlü ürünün işlemesini yapabilir. Fabrikamız sayesinde çiftçimiz artık ürününü tarlasından hasat edip en geç bir saat içerisinde satarak paraya çevirebiliyor. Bunun yanında fabrikamız bünyesinde ayçiçeği alım kampanyası döneminde  20 İşçi kampanya dönemi dışında da 5 İşçi çalışmaktadır. Bunlar ilçemizin hem ekonomisine büyük katkı sağlamakta, hemde sanayileşme bakımından ilçemiz üzerinde ki yanlış görüşleri ortadan kaldırmaktadır. Biz Beşelya olarak fabrika kurmayı planlıyan işadamlarına sesleniyoruz. İlçemiz sanayileşmeye elverişli bir ilçedir. Şartlar oluşturulduğu zaman Eskil’de kesinlikle ve kesinlikle her türlü fabrikalaşma yapılabilir. Özellikle tarımsal açıdan.

Bu haber toplam 1756 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum