Kocasinan Belediyesi, Çiftçilere Gacer Buğdayı Dağıttı

Kocasinan Belediyesi, Çiftçilere Gacer Buğdayı Dağıttı

Kayseri Kocasinan Belediyesi'nce çiftçilere Anadolu'da ilk ıslah edilen ve 28 kromozomu ile genetiği bozulmadan günümüze kadar gelen gacer buğdayı dağıtıldı.

KAYÇEV tesislerindeki törende gacer buğday tohumlarını çiftçilere veren Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, gacer buğdayının Kocasinan'da yaygınlaştırılması için çalıştıklarını ve Kocasinan'ı her alanda olduğu gibi tarımında merkezi yapacaklarını kaydetti.

Hasanarpa Mahallesi'nde bulunan KAYÇEV tesislerindeki programa; Başkan Çolakbayrakdar'ın yanı sıra İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Ayhan Temiz, Kocasinan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Abdülaziz Yıldırım, Kocasinan Ziraat Odası Başkanı Abdülkadir Güneş, mahalle muhtarları ve çiftçiler katıldı.

Geçen yıl ekimi yapılan ve bu yıl hasadı gerçekleştirilen gacer buğdayının Kocasinan'da yaygınlaştırılması için çalıştıklarını kaydeden Çolakbayrakdar, yapılan uygulamanın Türkiye'ye model olduğunu kaydetti. Yapılan yatırımlarla ilçe tarımının geliştirilmesi ve çiftçilerin ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlamasını hedeflediklerini belirten Çolakbayrakdar, "Geçen yıl ekimini ve bu yıl hasadını yaptığımız gacer buğdayının tohumlarını çiftçilerimize dağıtıyoruz. Merkez ilçe olmamıza rağmen 48 köyümüzdeki çiftçilerimiz, hayvancılık, ziraat ve tarım noktasında yoğun gayret sarf ediyorlar. Kayseri'miz ve Türkiye'miz için tarımsal üretime ve tarımsal üretimin artırılması konusunda büyük önem veriyoruz. Merkez ilçesi olmamız dolayısıyla iyi imkanlarımız var. Çiftçilerimizin önünü açmak için onlara rehberlik ediyoruz. Bütün gayretimiz, tarımsal üretimin artırılmasının yanı sıra bu Anadolu topraklarındaki ekilen ata tohumların yeniden bu topraklarda buluşmasını sağlamak. Ürün çeşitliliği artırmak içinde yaptığımız siyez buğdayı, tıbbı ve aromatik bitkiler, aspir gibi çalışmalar yürütüyoruz. Nihayetinde genetiği değiştirilmemiş öz tohumları yetiştirmek ve vatandaşların sağlığını korumak içindir. Ata tohumu olarak bildiğimiz gacer buğdayının tohumunu geçen yıl toprakla buluşturduk ve bugün dağıtımını yapıyoruz. İnşallah daha fazla Kayseri'mizde ve yöremizde ekilip, biçilir hale gelmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Orta Anadolu Bölgesinde ekilip dikilmesi, kıraça dayanıklı ve iklimimize uygun olması dolayısıyla ekiyoruz" dedi.

Başkan Çolakbayrakdar, Kocasinan Belediyesi olarak her alanda olduğu gibi ziraat, hayvancılık ve tarımsal üretimin gelişmesi noktasında çiftçilerin her zaman yanında olmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Kayseri İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Ayhan Temiz ise Kocasinan Belediyesi'nin tarım ile ilgili yaptığı çalışmalardan dolayı Başkan Çolakbayrakdar'a teşekkür ederek, "Gacer buğdayı, buğdayların atasıdır. Ata tohumlarımızdan biri olan ve nişastasından pirince kadar alternatif olarak değerlendirilen gacer buğdayının glüteninin düşük olduğu bilinmekte ve bu alanda çalışmalar yapılmaktadır. Bundan dolayı başkanımıza teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Kocasinan Ziraat Odası Başkanı Abdülkadir Güneş ise Başkan Çolakbayrakdar'ın çiftçilere büyük destek verdiğini belirterek, "Çiftçilerimize her alanda başkanımız destek oluyor" diye duygularını ifade etti.

Kalkancık Mahalle Muhtarı Hacı Saygı da çiftçiliğin zor olduğunu ama kutsal bir meslek olduğuna dikkat çekerek, "Belediyemiz özellikle kırsal mahallerimize büyük destek veriyor. Bu konuda sayın başkanımıza teşekkür ediyorum" dedi.

Konuşmaların ardından çiftçilere yaklaşık 2 ton gacer buğday tohumu dağıtıldı. Öte yandan Anadolu'da ilk ıslah edilen ve 28 kromozomu ile genetiği bozulmadan günümüze kadar gelen gacer, pirinç ve bulgura alternatif olmanın yanı sıra çorba, unundan ekmek ve kek ile nişastasından helva yapılıyor. Gacer, lif yapısı ve tam organik olması nedeniyle sağlıklı yaşama katkı sağladığı biliniyor.  haberfark.net

Kocasinan Belediyesi, Çiftçilere Gacer Buğdayı Dağıttı

Kocasinan Belediyesi, Çiftçilere Gacer Buğdayı Dağıttı

Kocasinan Belediyesi, Çiftçilere Gacer Buğdayı Dağıttı

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 167 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.