Konuk GDO’lu ürünleri sordu

Konuk GDO’lu ürünleri sordu

ABD’deki CGI toplantısına Türkiye’den sadece Recep Konuk davet edildi. Konuk, toplantıda GDO’lu ürünler konusunda insanların bilgilendirilmesini istedi

ABD Eski Başkanı Bill Clinton’un 2005 yılında kurduğu CGI toplantısına 60’ı aşkın ülkenin devlet başkanları, işadamları, dünya ölçeğinde etkin şirketlerin CEO’ları, sanatçılar ve siyasilerden oluşan yaklaşık 700 davetli katıldı. CGI toplantısına Türkiye’den de sadece Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk davet edildi. ABD Eski Başkanı Bill Clinton’un dünyanın ve insanların hem ortak hem de lokal ancak tüm insanlık vicdanını etkileyen sorunlarına pratik ve etkin çözümler üretmek amacıyla 2005 yılında kurduğu, Clinton Küresel Girişiminin (CGI-Clinton Global Initiative) yıllık toplantılarından 6’ncısı New York’ta yapıldı. Her yıl olduğu gibi BM Genel Kuruluyla eş zamanlı ve BM Toplantılarının gerçekleştirildiği binanın iki blok ötesinde yapılan CGI toplantısına bu yıl 60 ülkenin devlet başkanı ile işadamları, sivil toplum ve kanaat önderleri, dünya ölçeğinde etkin şirketlerin CEO’ları, sanatçılar ile siyasetçilerden oluşan yaklaşık 700 davetli katıldı. Aralarında ABD Başkanı Barack Obama ve eşi Michalle Obama ile ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Eski ABD Başkanı George Bush’un eşi Laura Bush, Microsoft’un kurucusu ve sahibi Bill Gates, Google’un Başkan ve CEO’su Eric Schmidt, You Tube Kurucusu Chad Hurley, Coca Cola CEO’su Muhtar Kent,  sanatçılar Barbara Stresiand, Jimm Carey gibi isimlerin de yer aldığı ve siyasetten, iş dünyasına, sanatçılardan düşünürlere kadar geniş bir kesimden yaklaşık 800 kişinin katıldığı ve sel felaketi yaşayan Pakistan için yardım da toplanan, CGI zirvesine Türkiye’den Pankobirlik ve Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, Bill Clinton un davetlisi olarak katıldı.
TÜKETİCİDE GDO ENDİŞESİ VAR
Uluslararası kuruluşlardan CGI’nın en önemli farkının bu olduğunu söyleyen ve ikili temasları hakkında da bilgi veren Konuk, GDO’lu ürünler ide gündeme getirdi. GDO’lu ürünler konusunda Türkiye’de ciddi endişelerin bulunduğunu belirten Konuk, “Bu toplantılar vesilesiyle dünyanın çeşitli yerlerinde ve ülkelerinin önemli makamlarında görev yapan muhataplarımızla görüş alış verişinde bulunmayı, bilgi paylaşmayı, bazı eleştirilerimizi doğrudan onlara iletme imkanı bulmayı hem ülkemiz açısından, hem de ülke tarımı açısından yararlı görüyorum. Bu konuda da son toplantıdan bir örnek vermek istiyorum.  Bizim ülkemizde ve bizim sektörümüzde yani tarımsal üretimde ve tüketicide GDO’lu ürünlerle ilgili bir endişe var. Tüketicide sağlık endişesi var, üreticide toprak yapısının GDO’lu ürün kullanımı halinde bozulabileceği ve tarımsal üretimde sürekliliğin tehlikeye gireceği endişesi var. Ve dünyada hem GDO’lu tohum, hem tarımsal üretim hem de GDO’lu mamul ürün tüketiminin lideri ABD. Bu konuda ABD’nin de en kudretli ve yetkili makamı ABD Tarım Bakanlığı. Bu toplantılar vesilesiyle işte bu en yetkili ağızla, uygulama ve üretimin tüm dünyaya yayıldığı ABD’nin Tarım Bakanı Sayın Tom Vilsack ile konuyu tartışma imkanımız oldu” dedi.

Bu haber toplam 1064 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.