Konya dünyaya açılıyor

Konya dünyaya açılıyor

Selçuklu Yayın Grubunun yayın organlarından Konya Televizyonu, uydudan yayın yapmaya başlayarak dünyaya açılıyor

Aralarında Merhaba Gazetesi, Konya Yenigün Gazetesi ve Furkan FM’in de bulunduğu Selçuklu Yayın Grubu bünyesindeki Konya Televizyonu gerekli alt yapısını tamamladıktan sonra uydu yoluyla tüm dünyaya açıldı. Şu an uydu üzerinden test yayınlarına devam eden televizyon, Ramazan ayının ilk gününden itibaren uydudan normal yayınlarına devam ederek sesini tüm dünyaya duyuracak. Türksat 3A uydusundan yayın yapan televizyonun frekansı 11957, sembol değeri 27500, fack değeri ise 5/6.
HERKESE AÇIK BİR EKRAN
Konuyla ilgili Konya Televizyonu’nda bir basın toplantısı düzenleyerek bilgi veren Konya Televizyonu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Arslan, Konya Televizyonu’nun 25 Temmuz 2011 itibariyle uydu üzerinden test yayınlarına başladığını ve 1 Ağustos’tan itibaren de Ramazan’la birlikte uydudan yayın yapmaya başlayacağını bildirdi. Konya Televizyonu’nun uydudan yayın yapar hale gelmesinin heyecanını ve mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Mustafa Arslan, “Konya Televizyonu uydu yayınlarına 25 Temmuz itibariyle test olarak başlamış bulunmaktadır. Normal yayınlarına da 1 Ağustos itibariyle Ramazan programları ile başlamış olacak. Hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum. Bu televizyon her zaman iyiliği gösterme, kötülükten sakındırma temel işlevi çerçevesinde ekranlarını Konya’nın ve ülkenin bütün seslerine, bütün renklerine açık tutacak, herkesin kendini ifade edebildiği, ailesi ile birlikte izleyebildiği bir televizyon olacaktır” dedi.
Televizyonun ismi ve ambleminde bulunan Selçuklu yıldızı ile ilgili de bilgi veren Mustafa Arslan, “Konya, coğrafyamızı etkileyen eksen şehirlerden bir tanesidir. Ne var ki, biz 2006 yılında bu tespiti yapmıştık. Bursa, İstanbul, Bosna batıya doğru; Konya, Şanlıurfa ve Şam da doğuya doğru dünden aldığı değerleri yarına taşımada son derece büyük önem arz eden şehirlerdir, takip edilen öncü şehirlerdir. İşte Selçuklu’nun başşehri Konya, ülkenin birlik ve bütünlüğünü korumada, ülkeyi daha büyük hale getirmede önemli bir fonksiyonu ifa ediyor. Sadece kültürel değerleriyle değil, sanayisi, eğitimi ve diğer sahaları ile öncülük ediyor. Bu alanlardan bir tanesi de kuşkusuz kitle iletişimi alanıdır. Halen bir tane uyduda televizyonu vardı Konya’nın, bizimle birlikte iki tane televizyonu oldu” dedi. Milli Mücadele öncesi itibariyle Osmanlı döneminde, Milli Mücadele döneminde ve daha sonraki dönemlerde Konya’nın son derece güçlü bir yazılı basınının olduğunu söyleyen Arslan, “İşte önü açık olan bu şehirde Konya ismini taşıyan televizyonda sizlerin misafiri oluyoruz. Bizim amblemimizde Selçuklu yıldızı var. Konya, Hz. Mevlana’nın şehridir. Bununla beraber kardeşliğin, barış ve hoşgörünün şehri. Ama bir temel özelliği daha var, Selçuklu’nun başşehri, Sultan Alaeddin’in, Kılıçarslan’ın, Keyhüsrev’in, Alaeddin Keykubat’ın şehri. Demek ki mana dünyasındaki önderliği ile birlikte, bir mücadele medeniyetinin de adı Konya. İşte bu mücadelenin bizi değiştirmeye çalışan, dünde bunu yapmaya çalışanlara nasıl bu şehir liderlik yaparak karşı koymuşsa, bugün de düşünce dünyamızda, zihinlerimizde bizi değerlerimizden koparmaya çalışan güçlere karşı güçlü bir ses olabilmek maksadıyla amblemimizi Selçuklu yıldızı olarak seçtik” ifadelerini kullandı.
KONYA İLETİŞİMDE DE BÜYÜYOR
Türkiye’nin son 50 yılına bakıldığında, Konya’nın siyasetteki merkez kavramını değiştiren bir şehir olduğunun görülebileceğini dile getiren Konya Televizyonu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Arslan, “Bu nedenle Konya’daki gelişmeleri önemsemek, dikkatle takip etmek gerekir. Bir şehrin yürüyüşünde sadece siyasetin, mahalli idarenin, üniversitelerin, bürokrasinin, sanayinin ileri gitmesi tek başına yetmez. Bir şehrin ilerleyebilmesi bütün alanlarda atılım yapmasıyla mümkündür. Çok şükür ki Konya basını Türkiye’ye örnek olabilecek bir gelişme gösteriyor. Bunun bir parçası olmaktan da mutluyuz” dedi. Konya Televizyonu’nun uydu kanalı ile dünyaya açılma sürecini de anlatan Arslan, “Selçuklu Yayın Grubu olarak, 2004 yılı itibariyle amiral gemimiz diye ifade edebileceğimiz Merhaba Gazetesi kendi binasını satın aldı. 2005 yılında da Konya’nın değerleriyle bezeyerek hizmete açtı Sultan Şah Caddesi’nde. Sultan Şah Caddesi eski Konya ile yeni Konya’yı birbirine bağlıyor. Selçuklu Yayın Grubu da dünle gelecek arasında bir köprü vazifesi görmeyi arzu ediyor.  2006 yılında 14 üniteli, 32 sayfa gazeteyi, 8 sayfası renkli olarak basabilecek, Anadolu’nun en büyük web ofset tesislerinden birini kurduk. 2007 yılında Konya Televizyonu’nun kuruluşuna katkıda bulunduk ve 2008 yılında yayın kuruluşlarımızı entegre ettik. Konya Televizyonu ve Merhaba Gazetesi şu an hizmetlerine devam ediyor. 2009 yılında Yenigün Gazetesi’ni kurduk, Furkan FM’yi satın aldık. 2011 yılında Konya Televizyonu’nun karasal yayından resmen uyduya geçmesini sağlamış olduk. Yarına ilişkin ise, bu yayın kuruluşlarının kendisinden bekleneni yerine getirmesi için hizmetleri gerçekleştirmesi ve Merhaba Gazetesi’nin İstanbul’dan da yayın yapan bir gazete haline getirmek hedefimizdir.
Bu ekran herkese açık olacaktır. Konya’nın ve ülkemizin bütün zenginlikleri kendisini burada gösterme imkanı bulacaktır. Televizyonumuzun milli bir duruşu var, bundan sonra da böyle olacak” diye konuştu.
Televizyonun yayın ilkelerine ilişkin de değerlendirme yapan Mustafa Arslan, “Ramazan programları ile canlı yayın aracımızla birlikte Meram Belediyesiyle ortaklaşa gerçekleştireceğimiz son derece yoğun bir programımız olacak. Yaklaşık 2-3 saat sürecek olan iftar, iftar sonrası ve sahur programlarımız dolu dolu geçecek. Bu içeriğin oluşturulmasında tecrübeli ve genç arkadaşlarımızı uyumlaştıracak bir ekip hazırladık. Ekibimiz içerisinde tecrübeli ve onların yanında heyecanlı genç arkadaşlarımız var. Hata yapabiliriz, hata yapmaktan korkmuyoruz. Yapacağımız hatalardan dolayı şimdiden özür diliyoruz. Şunun bilinmesini istiyoruz ki büyük bir heyecan ve samimiyete sahibiz. İzleyicilerimizin bu konuda bizleri desteklemesini bekliyoruz. Televizyonumuzun Konya’ya ve Türkiye’ye hayırlı olmasını diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.
RASİM ATALAY Merhaba

Bu haber toplam 1082 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.