Konya iş dünyasından 15 Temmuz bildirisi

Konya iş dünyasından 15 Temmuz bildirisi

Konya iş dünyasını temsil eden sivil toplum kuruluşları 15 Temmuz'un yıl dönümünde özel gündemle toplanarak darbe girişiminin birinci yılı nedeniyle...

Konya iş dünyasını temsil eden sivil toplum kuruluşları 15 Temmuz'un yıl dönümünde özel gündemle toplanarak darbe girişiminin birinci yılı nedeniyle ortak bildiri açıkladı.

Konya Ticaret Odası (KTO) Konferans salonunda düzenlenen toplantıda ortak basın açıklamasını okuyan KTO Başkanı Selçuk Öztürk, Türkiye için milat olduğuna inandıkları 15 Temmuz'un darbenin ötesinde bir işgal girişimi olduğunu söyledi. 15 Temmuz'un istiklal harbinden bu yana ülkenin karşılaştığı en büyük tehlike olduğunu belirten Öztürk, "O gece Fetullahçı Terör Örgütü devleti ele geçirmeye milleti tahakküm altına almaya kalkıştı. Darbe girişiminin asıl amacı ülkemizi tarihimizde görülmemiş bir kaosa sürüklemek, kardeş kavgası başlatmak ve Türkiye'yi iç savaş ortamına sokmaktı. Darbe teşebbüsünün nihai amacı Türkiye Cumhuriyetini bir daha ayağa kalkamayacak duruma düşürmekti. Allah'a şükürler olsun milletimiz cesareti ve feraseti ile bu belayı bu fitneyi durdurdu. Milletimiz demokrasimize ve özgürlüğümüze kasteden bu saldırı karşısında dik durdu, canı pahasına değerlerini savundu. Bu masadaki kuruluşlarının tamamı da ilk andan itibaren devletimizin ve milletimizin yanında yer aldı. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Gazi Meclisimiz, Başbakanımız, siyasi partilerimiz, milletimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve medyamızın kararlı duruşuyla bir destan yazdık. Haince planlanmış darbe girişimini savuşturan milletimizin önünde saygıyla eğiliyoruz" dedi.

"Ekonomimizde bu saldırıdan olumsuz etkilendi"

En az 15 Temmuz kadar darbe girişiminden sonrası da ülke açısından zorlu bir süreç olduğuna dikkat çeken Öztürk, "Darbe girişimi sonrası toplum büyük bir travma yaşadı. FETÖ, yalan haberlerle yurt dışında ülkemiz aleyhine karalama kampanyaları yürüttü. Ekonomimizde bu saldırıdan olumsuz etkilendi. Allah'a şükür birlik ve beraberliğimiz sayesinde bunların hepsini de kısa sürede atlattık. Hükümetimizin bizlerle istişare içinde aldığı önlem ve yaptığı reformlarla hızla toparlandık. Daha darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçmeden ekonomide yüzde 5'lik büyüme yakaladık. İstihdam rekorları kırdık. Bu yılın ilk altı ayında tam 1 milyon 200 bin insanımıza yeni istihdam sağladık. İhracatımızı rekor düzeyde arttırmaya başladık. Yabancı yatırımcıların güvenini yeniden kazandık. Şimdi bir atılım sürecini başlatmamız gerekiyor. Ayağımızdaki prangayı çözdük şimdi koşma zamanı. Büyümede, istihdamda, ihracatta yeni rekorlar kırmalıyız. Vatandaşlarımızın refah seviyesini daha da arttırmalı, demokratik kazanımlarımızı güçlendirerek ileriye taşımalıyız. Bütün bunlar için ortak akılla ve istişare içinde yeni bir reform süreci başlatmalıyız" diye konuştu.

Konya Ticaret Odası, Konya Ticaret Borsası, Konya Sanayi Odası, Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Konya Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası, TÜMSİAD, MÜSİAD, ASKON, DERSİAD Konya Şubeleri, Konya Girişimci İş Adamları Vakfı, İpekyolu Sanayici ve İş Adamları Derneği, KOMÜT, KONTİMDER, Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, Konya Platformu Derneği, Meram Ziraat Odaları Birliği, HAK-İŞ, MEMUR-SEN, TÜRK-İŞ, KAMU-SEN imzalı ortak açıklama sonrası fotoğraf çektirildi.

Konya iş dünyasından 15 Temmuz bildirisi

Konya iş dünyasından 15 Temmuz bildirisi

Konya iş dünyasından 15 Temmuz bildirisi

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 891 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.