KPSS'de toptan iptal yok

KPSS'de toptan iptal yok

Kopya iddiası üzerine KPSS’nin iptal edilip sınavın yenilenmesiyle ilgili tartışmalar devam ederken, YÖK’te “sadece kopyacıların sınavları iptal edilsin” görüşü oluştu

Bu yıl yapılan ve yüz binlerce memur adayının katıldığı Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın (KPSS) eğitim bilimleri testinde kopya çekildiğine ilişkin iddiaların ortaya çıkmasının ardından sınavın iptal edilip edilmeyeceği tartışması sürüyor. AK Parti Samsun Milletvekili Suat Kılıç, sınavın yenilenmesi gerektiğini açıklarken, YÖK yetkililerinin ilk görüşü, “sınavın topyekün iptal edilmemesi” yönünde oldu.

Kâğıtlar yeniden okunuyor

Alınan bilgiye göre, incelemeyi sürdüren YÖK Denetleme Kurulu yetkilileri, iddiaları soruşturan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yetkilileriyle görüştü.

Üst düzey bir YÖK yetkilisi, KPSS’nin tümüyle iptal edilmesinin şu anda gümdemde olmadığını belirterek, “Sınavın iptali değil şüpheli olanların ayıklanması yönünde görüş var. Şüpheli olanlar ayıklanacak ona göre yeni sıralama yapılacak ki bunun da bir incelemeye dayanması lazım” dedi.

ÖSYM yetkilileri ise KPSS’nin iptal edilip yenilenmesinin “soruların adaylara sızdırılmasının kesin olarak tespit edilmesi” halinde olabileceğini söyledi.

Eski kopyacılara mercek

KPSS’de 100 puan alanlar üzerinde ÖSYM incelemesinin sürdüğünü kaydeden ve bu hafta içerisinde incelemenin tamamlanabileceğini belirten yetkili, “Aday bazlı inceleme sürüyor. Şüphe doğuran hususlar inceleniyor. Karşılaştırma yapma açısından daha önce kopyayla yakalananların yöntemleri üzerinde de duruluyor” dedi.

Baki Saçı iddiası

Türk Eğitim-Sen’in önceki gün Uludağ Üniversitesi sınıf öğretmeniliği bölümünden mezun bir adaya soruların sızdırıldığı yönündeki iddasının ardından dün bu adayın Isparta Yalvaç’ta yaşayan Baki Saçı olduğu öne sürüldü.

KPSS sorularını hazırlayan sınav komisyonundaki bir tanıdığının Baki Saçı’ya soruları ilettiği iddia edilmişti. Yüzü aşkın öğretim üyesinden oluşan sınav komisyonundaki çalışanlar, soruları hazırlayarak ÖSYM’ye gönderiyor. ÖSYM, hazırlanan soruları değerlendirerek bazılarını sınavlarda kullanıyor.

Türk Eğitim-Sen, yarın Baki Saçı ile ilgili bilgileri Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na verecek. Öte yandan Devlet Denetleme Kurulu da sendikayı arayarak Baki Saçı ile ilgili belgeleri istedi.

Sorular ÖSYM’den

Türk Eğitim Sen’in açıkladığı 116 sorunun ÖSYM tarafından hazırlanan ham sorular olduğu iddiasına karşılık YÖK yetkilileri, “5 Temmuz’da soruların hazırlanıp hazırlanmadığına bakıyoruz. Bilgisayar incelemelerinden bu çıkar. Orada açıklanan kelime yanlışları buradaki sorular olduğunu gösteriyor. Sendikanın açıkladığı kitapçık sonradan mı elde edilmiş, yoksa önce mi bu konuda inceleme hafta içi netleşir” dedi.

Bu illere dikkat

Adnan Menderes Üniversitesi öğretim görevlisi ve KPSS uzmanı Hasancan Oktaylar ise eğitim bilimleri testindeki soruların, son yılların en zor soruları olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Testin tamamını bir aday çözebilirdi ama yüzlerce adayın yapması mümkün değil. Tümünü doğru yapanlar eğer birbirini tanıyorsa bu soruların paylaşıldığını gösterir. KPSS’de kopya olduğundan eminim. Kopyanın organize olduğu hatta bir gruba ait olduğuyla ilgili iddialar geldi. Bana e-posta aracılığıyla ulaşanlar var. Özellikle Erzincan, Erzurum, Kahramanmaraş, Malatya ve hatta Balıkesir’den gelen kopya iddiaları var. e-postalarda cemaatlerle ilgili ifadeler geçiyor.”

Oktaylar, eğitim bilimleri testinde yıllara göre net çıkartan adaylarla ilgili istatistik hazırladı. KPSS’nin eğitim bilimleri testinde 2007’de 1 adayın 117, 2008’de 1 adayın 105 net, 1100 adayın 115 net çıkarttığını söyleyen Oktaylar, “Bu yıl 1200 aday 97-100 puan aldı. KPSS’de 100 puan almak için en azından herhangi bir testi tamamıyla doğru yapmak gerekir” dedi.

İŞTE O ADAY

KPSS sorularının gönderildiği adres olarak gösterilen ve Isparta’nın Yalvaç ilçesine bağlı Sücüllü beldesinde görev yapan Baki Saçı, iddiaların ardından kendisini eve kapattı. Bursa Uludağ Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği bölümünü bitiren Saçı, ataması yapılmayınca Yukarıkaşıkara beldesinde ücretli öğretmenlik yapmaya başladı. Saçı, bu yıl 10 Temmuz’da yapılan KPSS’ye Yalvaç’ta girdi. Ancak soruları önceden elde ettiği ve dağıttığı iddia edilince, Saçı Sücüllü’deki köyevine kapandı. Saçı’nın amcası Mevlüt Saçı “Yeğenim soruları çalacak birisi değil, hakkıyla kazandı. Okul kapandıktan sonra beldeye geldi. Dağda koyun güdüyordu. Gitti, sınavını verdi, tekrar koyunların peşine düştü” dedi. Yeğeniyle ilgili iddiaların soruşturulacağını belirten amca Saçı “Savcı ve hâkim çağırırsa gider ifadesini verir” dedi.

Bu haber toplam 1326 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.