Kuraklığın baş gösterdiği Konya ve Aksaray bölgesinde afad ilan edilmeli

Kuraklığın baş gösterdiği Konya ve Aksaray bölgesinde afad ilan edilmeli

Türkiye'nin önemli tarım merkezleri arasında yer alan Konya ovasında, köylüler kuraklık sebebiyle yanan ekili hububat alanlarında hayvanlarını otlatıp tarlalarını yeniden sürmeye başladı.

Aksaray ve Konya illeri genelinde yaşanan kuraklık nedeniyle ekili tarım alanları olumsuz etkilendi. Sulak olmayan tarlalarda çiftçilerin büyük emek vererek ektikleri buğday ve arpa tarlaları kurumaya yüz tuttu. Köylüler, hububat ekili tarlalarında önce hayvanlarını otlattı sonra da tarlalarını yeniden sürmeye başladı.

Baharın toprakla buluşan pancar, ayçiçeği ve mısır gibi bitkiler de kuraklıktan nasibini aldı. Geçtiğimiz yıllara göre oldukça zor baş gösteren bu tohumlar, aynı zamanda aşırı su ihtiyacı hissediyor.

Öte yandan kuruyan otlarla birlikte özellikle küçükbaşla uğraşan vatandaşlar sıkıntı yaşıyor.

Konya Pancar ve Tarım Ürünleri Üreticileri Derneği (KONPADER) Başkanı Ahmet Bestil kuraklıktan etkilenen bölgende afad ilan edilmesini istedi.

Bestil, "Tarımın kalbi Konya ve Aksaray ovasından afad ilan edilmeli, çiftçinin borçları ertelenmeli üreticilerimize nakdi para desteği verilmeli, kuraklık alarm veriyor hayvancılık büyük sıkıntı içerisinde şimdiden arpa ve saman telaşındalar. Bütün yatırımlar durdurulup Fırat ve Dicle havzasından Konya ve Aksaray ovalarına Kızılırmak üzerinden su getirilmeli. Güzel ülkemizin güzel insanlarının gıda güvenliği sağlanmalı diye düşünüyorum. Bu yılki buğday rekoltesinden hiç bahsetmeyeceğim karamsarlık olmasın diye her şeye rağmen Allah'ımın hazinesini bol, inşallah insanlığı aç bırakmaz." dedi.

haberfark.net

Bu haber toplam 1167 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.