Kur’an kursları açılıyor

Kur’an kursları açılıyor

İlk ve orta dereceli okullarda eğitim 20 Eylül Pazartesi günü başlıyor. Kur’an kurslarında da kış dönemi 30 Eylül günü yapılacak olan ilk dersle başlayacak

Anasınıfı ve ilköğretim 1. sınıf öğrencileri için eğitim-öğretim geçtiğimiz pazartesi günü başlamıştı. 20 Eylül pazartesi günü itibariyle de ilk ve orta dereceli okullarda eğitim kurumlarının tamamında eğitim başlamış olacak. 30 Eylül tarihinden itibaren de Kur’an kurslarında yeni eğitim öğretim dönemi başlayacak.

YÜZLERCE HAFIZ YETİŞTİRİLİYOR

Kur’an kurslarında verilen eğitimle hem yüzlerce hafız yetiştiriliyor, hem de öğrencilere ilmi bilgilerin yanında dini bilgiler veriliyor. Meram Eski Yol’da bulunan Yıldız Kur’an Kursu’nun İdarecisi Şükrü Yıldız, kurslarında yapılan eğitim faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Yıldız İlim, İrfan, Kültür ve Eğitim Vakfı tarafından yaklaşık 20 yıl önce yapılan ve eğitim faaliyetlerine başlayan Yıldız Kur’an Kursu’nun bu tarihten itibaren her yıl ortalama 120 öğrenci yetiştirdiklerini bildiren Şükrü Yıldız, “20 yıl önce hayırsever dostlarımızın da yardımı ile bu Kur’an kursunu hizmete açtık. Bu tarihten itibaren her yıl ortalama 120 öğrencimize eğitim verdik. Daha sonra kapasitemizi geliştirmek istedik. Yine hayırsever dostlarımızın da desteğini alarak bu hayır kervanını geliştirdik. Kursumuzda Kur’an-ı Kerim öğrenen ve din eğitimi alan öğrencilerimizin bir çoğu aynı zamanda üniversitelerdeki çeşitli fakültelerde ve yüksekokullarda da eğitimlerine devam ediyor” diye konuştu.

TALEBİ KARŞILAMAK İÇİN KAPASİTEYİ ARTIRDIK

Her yıl yeni eğitim öğretim sezonu açılmadan önce öğrenci kayıtlarının hız kazandığını bildiren Şükrü Yıldız, kurs binasının öğrenci sayısı için yeterli geldiğini, sonraları ise öğrenci sayısının artması ile yeni dersliklere ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi. Kur’an kurslarına gösterilen bu ilginin kendilerini memnun ettiğini söyleyen Yıldız, kapasitelerini her yıl bir önceki yıla göre belli miktar artırdıklarını bildirdi. Kur’an kurslarına gösterilen ilginin belli bir süre sonra yavaş yavaş azalmaya başladığını ifade eden Yıldız, ilginin azaldığı bir dönemde Doktor Ali Rıza Bahadır İmam Hatip Lisesi’nin kendilerinden bir talepte bulunduğunu, kursun arsasında yaptığımız binanın İmam Hatip Lisesi olarak kullanılmasını istediklerini belirtti. Biz de memnuniyetle kabul ettik ve 3 yıl önce Dr. Ali Rıza Bahadır İmam Hatip Lisesi’ne devrini gerçekleştirdik. Şu an İmam Hatip Lisesi’nin kullanımına sunduğumuz binanın kapasitesi yaklaşık 900 kişiden ibaret” diye konuştu. Şükrü Yıldız, İmam Hatip Lisesi’nde sınıfları 30’ar kişilik standartla ve teknik donanımla yeni eğitim yılına hazırladıklarını kaydederek, “Bizim amacımız geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza dinimizi ve inancımızı öğretirken aynı zamanda adet, gelenek ve göreneklerimizden de kopmamalarını sağlamaktır” diye konuştu.

Bu haber toplam 1222 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.