Kurban kesecek vatandaşlara önemli uyarılar

Kurban kesecek vatandaşlara önemli uyarılar

Kurban bayramına sayılı günler kalırken, vatandaşlarda tatlı bir bayram telaşı başladı.

Bayramda kesilen kurbanların et ve derilerinin ise sağlıklı bir şekilde elde edilmesi ve değerlendirilmesi ise son derece önemli.

Konya'da Çelebil Mahallesi Aslanlı kışla Caddesi 123/c adresinde faaliyet gösteren Sefa Et/piliç çalışanlarından Adem Azbe, yapılan önemli yanlışlardan birisinin kurbanın kesilir kesilmez etin sıcakken poşete konulması olduğunu vurguladı. Azbe, “Etin, serinlemesi ve kendine gelmesi lazım. Ondan sonra işin ehli ustalara, kasap dükkanlarımıza getirilip dolabımıza koyacağımız şekilde parçalar halinde, yarımşar kilo, birer kiloluk halde paketleyip dolabımıza güzelce istif etmemiz gerekiyor. Tüm eti tekrar çıkardığınız zaman komple çözüldüğü içi tekrar dondurmak eti hem sağlık açısından bakteri açısından da pek uygun değildir. Ama günlük ihtiyacımızı giderecek kadar yarımşar kilo, birer kilo paketlenirse sadece kullanacağımız eti çıkartırız. Diğer etlerimiz yine soğukluğunu muhafaza etmiş olur” dedi.

Kurbanların işin ehli kasaplara kestirilmesi gerektiğini dile getiren Azbe, derisinin bile milli servet olduğunu kaydetti. İşin ehli kasaplar kesmediği zaman derinin bile kullanılmadığına vurgu yapan Azbe, “Etlerimizi eve götürürken naylon torba kullanıyorsak, bozulma süresine dikkat etmemiz gerekir. Naylon torbayı asla önermiyoruz ama mecbur kalıpta kullanıyorsak eve gider gitmez o torbadan çıkarmamız lazım. Eti kasap dükkanlarında ayıklattıralım. Çünkü kıymetli etle kıymetsiz eti vatandaşlarımız bilmediği için hepsi telef oluyor. Bonfile bile kıymaya gidiyor. Kurbanımız kesildikten sonra, dinlenmeye alındıktan sonra kasap dükkanlarımıza getiriyoruz. Kasap dükkanlarımızda et boşa gitmeden, fire vermeden, mesela bu incik kısmının haşlaması çok güzel olur. Vatandaşımız bunu bilmediği için bunu kıymada kullanıyor ve sinirlerden dolayı da pek sağlıklı bir et yemiş olmuyor. Kuzumuzun ön kol kısmından kuşbaşılık etimizi temin edebiliriz. Kemiklerini biraz etli bırakıyoruz, bunlarda haşlamaya veya yemeklerimizin içinde kullanılabilir. Hatalı parçalamadan dolayı vatandaşımız kurbanda bu pirzolayı yiyemiyor. Bunun tek tek ustalarda işlenmesi gerekir. Kesilen kurbanın boşa gitmemesi için, yani Allah rızası için dini vecibemizi yerine getiriyoruz ama etlerimiz israf oluyor, boşa gidiyor. Hele hele bu sıcak havalarda kesinlikle etin fazla dışarıda durmaması lazım. Kesildikten 15 20 dakika dinlendikten sonra etimizi hemen bir soğuk havaya, soğutucuya koymamız gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Azbe, bayram boyuncu iş yerlerinde müşterilerinin hizmetinde olduklarını sözlerine ekledi. 

10919.jpg1199338.jpg

haberfark.net

Bu haber toplam 499 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.