Meram Kadın Meclisi İstişare Toplantısı Yapıldı

Meram Kadın Meclisi İstişare Toplantısı Yapıldı

Konya'nın merkez Meram İlçe Belediyesi bünyesindeki Kadın Meclisi tarafından sosyal medyanın zararları, madde bağımlığı gibi konularda öğrencilere...

Konya'nın merkez Meram İlçe Belediyesi bünyesindeki Kadın Meclisi tarafından sosyal medyanın zararları, madde bağımlığı gibi konularda öğrencilere verilecek eğitimlerle ilgili okul aile birliği yöneticileriyle istişare toplantısı düzenlendi.

Meram Kadın Meclisi tarafından Altuncan Hatun Aile ve Yaşam Merkezinde düzenlen programa Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Meram Kadın Meclisi Başkanı Feray Civcik, Meram Kadın Meclisi Üyeleri ile okul aile birliği başkanları katıldı.

Programın başında konuşan Meram Kadın Meclisi Başkanı Feray Civcik, meclisin faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. Civcik, "Meram Kadın Meclisimiz, Başkanımız Fatma Toru'nun destek ve çabalarıyla mayıs ayında çalışmaya başladı. Meclisimizin amacı; milli ve manevi değerlerine, gelenek ve göreneklerine ve tüm toplumsal değerlerine sahip çıkacak ancak bir o kadar da eğitimli, çağdaş ve toplum için duyarlı bir kuşağın yetişmesi için çalışmalar yapmaktır. Bunun için de öncelikle kadınımızı; ilk olarak kendi eş ve çocuklarını sahiplenerek ailenin huzur ve eğitimini sağlamak ve ardından kendi sokağında, mahallesinde ya da ilçesindeki kadın ve çocukların sorunlarının ve ihtiyaçlarının farkında olabilmeleri, çözüm yolları üretebilmeleri için bilinçlendirilmeleri ve desteklenmeleri gerektiğinin farkındayız. Bu nedenle Meram ilçemizdeki kadınlarımızın sorunlarını öğrenebilmek ve onlarla birlikte çözüm yollarını geliştirebilmek için mahalle meclislerimizi oluşturmaya başladık. Şu anda 8 mahallemizde toplantılarımız sürüyor. Gün geçtikçe daha da büyük bir aile olma yolundayız" dedi.

"Şehri imar ederken nesli ihmal edemeyiz"

Merhum Turgut Cansever'in "Şehri imar ederken nesli ihya etmeyi ihmal ederseniz, ihmal ettiğiniz nesil imar ettiğiniz şehri tahrip eder" sözünü hatırlatan Başkan Toru ise, "Nasıl ki şehirlerimizi güzelleştirmek için bir taraftan asfalt, yollar, yeni binalar, parklar, tesisler yapıp eğer ki çocuklarımızı, gençlerimizi ihmal ediyorsak şehri imar etmenin bir anlamı kalmıyor. Biz de buradan hareketle göreve geldiğimiz ilk günden bugüne kadar gerek kadınlarımız gerek çocuklarımız gerekse gençlerimizle ilgili pek çok projenin içerisinde yer almaya çalıştık. İlk yaptığımız işlerden biri, kadınların aile ekonomisine katkı sağlayabilecekleri Bacıyan-ı Meram Kadın Girişimci Kooperatifi'ni kurmak oldu. Daha sonra gençlik ve kadın meclislerimizi kurduk. Konya'da ilk kez Kadın ve Aile Müdürlüğü'nü kurarak Altuncan Hatun Aile ve Yaşam Merkezinde hizmet vermeye başladı" diye konuştu.

"Çocuklarımıza ve gençlerimize sahip çıkmalıyız"

Gençler için sosyal medyanın zararları, madde bağımlılığı gibi konularda farkındalık oluşturmanın önemine işaret eden Başkan Toru, "Onların eğitimi sadece okulların işi değil. Anne babalar, yerel yönetimler ve toplum olarak çocuklarımıza ve gençlerimize sahip çıkmalıyız. Türkiye olarak son 4 yıldır çok büyük saldırı altındayız. 1. Dünya Savaşı bitmedi halen devam ediyor. 15 Temmuz da bitmedi, halen devam ediyor. Gerek fiili olarak gerek masada Türkiye'yi işgal etmek isteyenler, esir almak isteyenler, diz çöktürmek isteyenler şu anda her alanda büyük bir saldırı gerçekleştiriyor. Çocuklarımız üzerinden, gençlerimiz üzerinden, kültürümüz ve tarih bilincimiz üzerinden, terör saldırıları üzerinden bunları planlıyorlar. Onun için devletimizin bekası adına biz de her alanda onlarla savaşmaya mecburuz. Kültürel saldırıysa kültürümüze sahip çıkacağız, çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinden saldırı varsa onlara sahip çıkacağız. Herkesin siyasi görüşü, bakış açısı ne olursa olsun memleketimize, devletimize sahip çıkmak zorundayız" şeklinde konuştu.

Başkan Toru'nun konuşmasından sonra Program Yapımcısı Fatma Cankara Öztat, medya okuryazarlığı ile ilgili sunum yaptı.

Meram Kadın Meclisi istişare toplantısı yapıldı

Meram Kadın Meclisi istişare toplantısı yapıldı

Meram Kadın Meclisi istişare toplantısı yapıldı

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.