Milletvekili Altunyaldız,  TUSİAD üyeleriyle bir araya geldi

Milletvekili Altunyaldız, TUSİAD üyeleriyle bir araya geldi

AK Parti Konya Milletvekili, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız İstanbul'da TUSİAD üyeleri...

AK Parti Konya Milletvekili, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız İstanbul'da TUSİAD üyeleri ile bir araya geldi.

TUSİAD'ın 4.Sanayi Devrimi kapsamında gerçekleştirdiği "Sanayi 4.0 Günleri"nde konuşan Altunyaldız, "TUSİAD daha önce "değerlendirmemi yaparım, kenara çekilirim" gibi bir anlayışa sahipti. Ama artık görüyorum ki bu anlayış değişmiş. Şimdi TUSİAD inisiyatif alıyor işin taraflarıyla birlikte elini taşın altına koyuyor. Bu ülkemiz adına oldukça önemli bir gelişme, bu anlayışın devam etmesi gerekir" dedi.

TUSİAD'ın 4. Sanayi Devrimine ilişkin yürüttüğü çalışmaları bu anlamda kıymetli bulduğunu söyleyen Altunyaldız, birlikte çalışmanın, yol almanın önemine vurgu yaptı.

"Tüm tarafların katılımıyla ekosistem oluşturulması gerekiyor"

Altunyaldız ekosistem oluşturulmasının önemine değinerek, "Ekonomik yapının gelişmesi ve büyümesine yönelik reformlar, ancak güçlü bir "ekosistem" kurabilirse başarıya ulaşır. Bir yerde kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri, firmalar yani kısacası tüm ekonomik ve sosyal aktörler arasındaki bağlar güçlü olursa, işbirliği mükemmel bir şekilde kurulursa o yerde ekosistem de o kadar güçlü olur. Ekosistem güçlü olunca, ekonomik gelişme toplumun tüm kılcallarına kadar yayılır, kuşatıcı, uzun ömürlü ve sürdürülebilir olur. Güçlü bir ekosistem, daha fazla yeni fikirlerin hayata geçirilmesine, daha fazla istihdam yaratan projelerin hayat bulmasına yardımcı olur" diye konuştu.

"Artık hayaller hayal değil"

Altunyaldız, "Dijitalleşmede dünyanın geldiği nokta oldukça etkileyici. Artırılmış gerçeklik, yapay zeka tarihte hiç görülmedik şekilde ileri bir noktaya ulaştı. Bugün dünyanın pek çok yerinde otoyollarda görebileceğimiz sürücüsüz otonom araçlardan bahsediyoruz. 3D yazıcılarla inşa edilen evleri biliyoruz. Artırılmış gerçeklik sayesinde yakın zamanda başlıklarımızı takıp dünyanın herhangi bir yerine gerçek zamanlı seyahat etmek çok da hayal değil. Öyle yıkıcı bir değişim içerisindeyiz ki, hayal gücümüzle teknolojiyi birleştirip "yapamayacağımız şey" tabirini tarihin tozlu raflarına kaldıracağız" ifadelerini kullandı.

"Türkiye 4. Sanayi Devrimi trenini kaçırmayacak"

Türkiye'nin 4. Sanayi Devrimi trenini kaçırmayacağını ifade eden Altunyaldız, "Türkiye 15 yıl önceki Türkiye değil. Bizim bu yıkıcı değişimin altında kalmayacak sanayicimiz, üreticimiz var. Bunu yapacak cesaretimiz, özgüvenimiz var. Geçtiğimiz günlerde ziyaret ettiğim İstanbul Teknik Üniversitesi Arı Teknokent'de yaptığım gözlem ve incelemeler bu anlamda beni oldukça motive etti. Bugün Konya OSB'de gittiğiniz bir fabrikada 4. Sanayi Devriminin getirdiği teknolojiyi sanayicimizin en üst seviyede kullandığını görüyoruz. Hükümetlerimizin son 14 yılda hayata geçirdiği politika ve reformlarla ülkemizin bu alanda geldiği nokta oldukça heyecan verici" şeklinde konuştu.

Milletvekili Altunyaldız, TUSİAD üyeleriyle bir araya geldi

Milletvekili Altunyaldız, TUSİAD üyeleriyle bir araya geldi

Milletvekili Altunyaldız, TUSİAD üyeleriyle bir araya geldi

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 794 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.