Milli formaya bacağını feda ediyor

Milli formaya bacağını feda ediyor

Milli formaya bacağını feda ediyor

Konya Engelli Gücü ile “protez bacak” karşılığında sözleşme imzalayan ve başka hiçbir talepte bulunmayan Ganalı futbolcu Yeboah Atta’nın, bacağının kesilmesine gerek olmadığı, yaklaşık 6 aylık bir tedavi sonrası oyuncunun koltuk değneksiz, aksayarak da olsa yürüme ihtimali olduğu belirtildi. Tedavinin ardından Ampute futbolunda oynama şansını kaybetme durumu olan ve futbol aşkı ağır basan Ganalı oyuncu Atta ise tedavi yerine bacağının kesilmesini ve protez bacağın takılmasını istiyor.

Türkiye Bedensel Engelliler Federasyonu ile Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) organize ettiği Ampute Futbol Süper Ligi’nde mücadele eden Konya Engelli Gücü, gol yollarındaki sıkıntısını aşmak için, Gana Ampute Milli Takımı’nın yıldız forvet oyuncusu Yeboah Atta ile çocukluğundan beri sakat olan sol bacağına protez takılması karşılığında anlaşarak, Şubat 2011’de futbolcuyla 1,5 yıllık sözleşme imzaladı.

Sezonun sona ermesiyle transfer ücreti olan protez bacağın takılması için sponsor arayışına giren Konya Engelli Gücü Kulübü yöneticileri, sponsorun bulunmasının ardından Atta’ya transfer ücreti olan protez bacağın takılması için Başkent Üniversitesi Hastanesi Konya Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne başvurdu. Yeboah Atta’yı muayene eden Başkent Üniversitesi Hastanesi Konya Uygulama ve Araştırma Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Doç. Dr. Salim Ersözlü, yaptığı açıklamada, yapılan tetkiklerde sporcunun sol dizindeki rahatsızlığa “fleksiyon kontraktürü” teşhisi konulduğunu söyledi.

Atta’nın muayenesinde sol dizde ciddi derecede hareket kısıtlılığı tespit edildiğini, ancak bacak, ayak ve ayak bileğinin çalışır durumda olduğunu dile getiren Ersözlü, “Böyle olunca da sadece dizinde hareket kısıtlığı olan bir uzvun ampute edilmesi (vücuttan uzaklaştırılması) ne tıbbi açından ne etik açıdan doğru bir karar. Bunun yerine o uzvu daha fonksiyonel ve kullanabilecek hale getirecek cerrahi operasyonlar yapılabilir” dedi.

KOLTUK DEĞNEKSİZ AKSAYARAK YÜRÜYEBİLİR

Hastaya tedaviyi önerdiklerini vurgulayan Ersözlü, şunları kaydetti: “Bu işlem uzun sürecek ve muhtemelen de maddi açıdan onları zorlayacak. Bu uzvu düzeltmek için dize cerrahi bir müdahaleyle cihaz takacağız. Kademe kademe dizindeki hareket kısıtlılığı açılacak. En az 6 ay sürecek uzun bir tedavi süreci başlayacak. Belki bu süreç bir yılı bulabilir. Tedavi sonucunda hiçbir zaman normal bir ayak, normal bir bacak ve normal bir uzuv olmayacak. Fakat şu anki pozisyonundan çok daha kullanışlı olacak. Şu an çift koltuk değneğiyle zorlukla yürüyebilen hasta, belki bu işlemlerin tamamının sonunda tek koltuk değneğiyle hatta iyi bir rehabilitasyon ve iyi bir bakımdan sonra aksayarak da olsa koltuk değneksiz yürüyebilir. 25-30 yıldır aynı pozisyonda duran bir diz açılsa bile normal bir işlev görmez. Ancak hasta, baston yerine dizini kullanır. Böyle düşündüğümüz için de bu hastanın dizinden itibaren bacağının kesilmesinin, ampute edilmesini doğru olmadığını düşündük. Hasta, bacağın ampute edilmesini istiyor. Ancak biz bacağın tedavi edilebileceğini kendisine söyledik. Hasta, düşündükten sonra kararını verecek.” Doç. Dr. Ersözlü, hastanın tedavi olma yönünde bir beyanı olursa bacağın daha işlevsel hale gelmesi için cerrahi müdahale, takip ve rehabilitasyon anlamında ellerinden ne geliyorsa her türlü yardımı yapmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

YEBOAH’IN KARARI

Zayıf İngilizcesi ile derdini anlatmaya çalışan Ganalı Oyuncu Yeboah Atta ise düşüncelerini, Konya Engelli Gücü teknik direktörü Sinan Ekinci aracılığıyla aktardı. Tedavi sürecinin ardından aksayarak yürüyebilme şansı olan Atta, futbolu çok sevdiğini, hem Konya Engelli Gücü hem de Gana Ampute Milli Takımı’nda forma giyebilmek ve futbola devam etmek için bacağının kesilmesini istediğini söyledi. Çatı katında zor koşullarda yaşayan Atta’nın yeni evine taşındığını söyleyen Ekinci ise kulüp olarak Atta’ya her türlü desteği verdiklerini kaydetti.

YUNTES MAKİNA DESTEK VERECEK

Ganalı oyuncunun Başkent Üniversitesi Hastanesi Konya Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde yapılan ilk tetkiklerinde bacağın kesilmesine gerek olmadığının kendilerine söylendiğini dile getiren Konya Engelli Gücü Başkanı Alparslan Ünlü de, “Ancak Yeboah, ampute futbolu çok sevdiği ve Gana Milli Takımı’nda da oynamak istediği için bacağın kesilmesini istiyor. Yeboah’ın kararından sonra doktorlarla birlikte yeniden bir değerlendirme yapacağız” diye konuştu. Ampute Futbol Süper Ligi’nde 5 yıldır mücadele ettiklerini, bugüne kadar hiçbir kurum ve kuruluştan destek almadıklarını, zor şartlarda ayakta kalma mücadelesi verdiklerini anlatan Ünlü, Yeboah Atta’nın durumuyla ilgili haberlerin ardından ise sponsor anlamında sevindirici gelişmeler olduğunu kaydetti.

Ünlü, özellikle Yuntes Makina’nın kendilerine her konuda destek sözü verdiğini belirterek, şöyle devam etti: “Yuntes Makina Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yunus Derebağ, Ganalı oyuncunun haberlerini gördükten ve maçlarımızı izledikten sonra çok duygulanmış. Bize Yeboah’ın tedavisi konusunda her türlü desteği vereceğini ve bütün masrafları üstleneceğini söyledi. Yine Eralsu firması da destek vereceğini bize bildirdi. Yeboah’ın tedavisiyle ilgili maddi olarak hiçbir sıkıntımız kalmadı. Yine Sayın Derebağ, kulübe her türlü maddi manevi katkıyı yapmaya hazır olduğunu söyledi. 5 yıldır çalmadık kapı bırakmadık ancak sadece Konya Valisi Aydın Nezih Doğan’dan destek gördük. Son olaydan sonra sponsorların desteği bizi duygulandırdı ve çok mutlu etti. Geleceğe daha emin adımlarla bakıyoruz.” Yuntes firmasının Rusya milli takımında oynayan ampute futbolunun yıldızlarından bir ismin de transfer ücretini üstlenme sözü verdiğini ifade eden Ünlü, sponsor firmalara katkılarından dolayı teşekkür ettiklerini bildirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.