Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy Ölüm Yıldönümünde Anıldı

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy Ölüm Yıldönümünde Anıldı

Selçuklu Belediyesi 2021 yılının Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı yılı ilan edilmesi nedeniyle anma ve ödül töreni programı gerçekleştirdi.

Yıl boyunca çeşitli faaliyetlerle İstiklal Şairini anan Selçuklu Belediyesi anma programı ve kitap okuma yarışmasının ödül töreni ile programlarını noktaladı.

Selçuklu Kongre Merkezi'ndeki program Kur'an-ı Kerim tilaveti, İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy için okunan hatim duası ve Akif'in hayatının canlandırıldığı tiyatro gösterisiyle başladı. İstiklal Marşı okuma yarışmasının birincisi olan öğrencinin milli marşımızın 10 kıtasını okuması da salondan büyük alkış aldı.

"Amacımız Akif'in mirasını gelecek nesillere taşımak"

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, "Şanlı Türk milletimizin istiklal ve istikbal mücadelesine çok büyük katkılar sağlamış olan Mehmet Akif Ersoy, bizlere bağımsızlık beyannamemiz olan "İstiklal Marşı'nı armağan etti. İstiklal Marşı'nda ve diğer kıymetli eserlerinde milli ve manevi değerlere bağlılığını tecessüm ettiren Mehmet Akif Ersoy'un bu mirasını gelecek nesillere aktarmayı, onun düşünce ve ideallerini yaşatmayı bizler de bir vazife olarak görüyoruz. Bu anlamda İstiklal Marşımızın kabulünün 100. yılında "İstiklalden İstikbale 10 Kıta Tek Ruh" adı altında şiir, karikatür, öykü ve online kitap okuma kategorilerinde 4 yarışma yaptık. Bu yarışmalarımızda; milli mücadele ruhunu yaşatan ve hissettiren eserlerin yazılmasını teşvik etmeyi, gençlerimizin yazma becerilerini geliştirmelerini ve geleceğin yazarlarının keşfedilmesini sağlamayı amaçladık." dedi. 

Konya Valisi Vahdettin Özkan "İstiklal Marşı şairimiz esasen insanı, insanın ideallerini, milletimizin birliği beraberliği, istikamet üzere hedefe kilitlenmiş toplulukları, insanları hep eserlerinde vurgulamaktadır. Bu vesileyle bütün insanlarımızın, büyüklerimizin, gençlerimizin hem geleneği esas alması hem de rekabet gücümüzü artıracak bilimsel ve teknik anlamdaki ilerlemelerin önünde olmayı ve bu ikisini birleştirmeleri çok önemli bir keyfiyet. Okullarımızın, öğrencilerimizin öncü olması ayrı bir kıymet ifade ediyor. Özellikle siz sevgili gençler değerlerimizi, geleneklerimizi istinad noktası yaparken diğer yandan insanın kendisini, kainatı bilmesi ve insanı ve kainatın ifadesi olan kadim kitabımızın bilinmesi çok büyük bir anlam ifade ediyor. Bizim millet olarak en büyük avantajımız budur. Ben tekrar böyle bir etkinliği düzenleyen milli eğitim camiamıza hem Selçuklu Belediyemize ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyor, öğrencilerimizi öğretmenlerimizi istifade eden herkesi tebrik ediyorum. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'a Allah'tan rahmet diliyorum" şeklinde konuştu.

Program "Online Kitap Okuma Yarışması" ödül töreni, ve Necip Karakaya konseriyle neticelendi.

Konya Valisi Vahdettin Özkan, Selçuklu İlçe Kaymakamı Ömer Hilmi Yamlı, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Konya İl Jandarma Komutanı Şakir Uslu, Konya İl Emniyet Müdürü Engin Dinç, Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar, Selçuklu İlçe Müftüsü Bekir Derin, AK Parti Konya İl Başkan Yardımcısı Adnan Bahçeci, AK Parti Selçuklu İlçe Başkanı Mustafa Hakan Özer, MHP Selçuklu İlçe Başkanı Süleyman Savran, Selçuklu Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Avcıoğlu, Selçuklu Belediyesi meclis üyeleri ve öğrenciler programa katıldı. haberfark.net

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy Ölüm Yıldönümünde Anıldı

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy Ölüm Yıldönümünde Anıldı

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy Ölüm Yıldönümünde Anıldı

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 195 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.