Hacı Ahmet Ünlü

Hacı Ahmet Ünlü

Müminler Emanetlerine ve Ahitlere Riayet Ederler!

Rahmân ve Rahîm olan ALLAH Subhânehû ve Teâla'nın ismiyle hamd alemlerin rabbi olan Allah'a mahsustur. Ona hamd eder ondan yardım ve mağfiret dileriz.

O mü'minler emanetlerine ve ahitlerine riayet ederler. Emanetlere ve verdikleri sözlerine, randevularına sâdık davranırlar.
Emaneti korumak imanın sıhhat şartlarındandır. Emaneti ve emin olmayı muhafaza etmek her Müslüman'ın görevidir. Emanete hıyanet etmek, mü'min bir inanana asla yakışmaz ve güveni sarsar.
Allah'ın emanetlerine, Allah'a ve insanlara verdikleri sözlerine riayet ederler. Emanet olarak gerek Allah emanetini, gerekse kulların emanetini emanet bilirler. Emaneti emanetin sahibinin istediği gibi kullanırlar. Emanetle ilişkilerini, emanetin sahibinin istediği şekilde ayarlarlar. Allah emanet olarak kendilerine ne vermişse.
Din mi verdi?

Kitap mı, Peygamber mi, Akıl mı verdi?

Sıhhat m, Zaman mı verdi?

Mal, mülk, fırsat, imkan mı verdi?

Ev, araba, arsa mı verdi?

Evlat mı, hanım mı verdi?

Veya din mi gönderdi?

Kitap, peygamber mi gönderdi?

İrade mi verdi emanet olarak?

Namaz mı, Oruç mu, Abdest mi?

Namus mu, İffet mi?

Hac mı, Arafa mı, Bayram mı, Cuma mı?

Bunların tümünü emanetin sahibinin razı olduğu yerlerde kullanarak emanetlerini yerine getirirler onlar. Yani dinin tamamına riayet ederler, Allah'ın kendilerinden istediği bir hayatı yaşarlar onlar.
Allah Subhânehû ve Teâla'nın kendilerine verdiği emanetleri çarçur edip bozuk para gibi harcamaya kalkışmaz onlar. Kendilerine emanet olarak verdiği kitaplarıyla yakından tanışırlar, o kitap rehberliğinde bir hayata yönelirler. Allah'ın kendilerine emanet olarak gönderdiği peygamberlerinin sün-netini yakından tanıyarak onun örnekliğinde bir hayata yönelirler. Kitaplarına ve peygamberlerine sırt çevirerek, onlardan habersiz bir hayat yaşayarak emanete ihanet etmezler.
Bir de onlar kullar arasındaki emanete de riayet ederler. İnsanların kendi aralarında birbirlerine emanet ettiği, emanet verdiği şeylere de riayet ederler. Bir mümin kardeşinin, ya da bir kafirinin emanetine de riayetkar davranırlar. Yani bir kafir kendilerine bir şeyler emanet etmişse asla ona hıyanet etmezler. Kullara, insanlara verdikleri sözlerine de riayet ederler onlar. Randevularına riayetkar davranırlar, nezih davranırlar. Emanet sahiplerine karşı sahtekarlık yapmazlar. Hatta savaş halinde oldukları insanlara bile namuslu davranırlar. Sözlerine, anlaşmalarına sâdık davranırlar. İşte gerek bu dünyada, gerekse ahirette felâha ermenin şartı bunlardır, felâha erenler bunlardır.
Tabii evvela Rabbimize ezelde verdiğimiz ahitlerimize riayet etmek zorundayız. Allah'ın dine riayet etmeyenlerin insanların ahitlerine riayet etmeleri mümkün değildir. Evet önce Allah ahitlerine riayet ederler, ona sadık kalırlar, sonra da insanlara verdikleri ahitlerine, taahhütlerine sâdık davranırlar onlar. Ahitleri, sözleri İslâm'a zıtsa hemen vazgeçerler, değilse ne pahasına olursa olsun verdikleri sözlerinden dönmezler. Elleri, ayakları, hanımları, çocukları, paraları, pulları kendilerine Allah'ın emanetidir, onları sahibinin istemediği yerlerde kullanarak onlara ihanet etmezler.

Evet, onlar Allah'a verdikleri emanetlere riayet edicidirler. Allah'la yapılan sözleşmelere riayet ederler. Allah'ı şahit tutarak Allah kullarından alınan emanetlere sadık kalırlar, hıyanet etmezler. Allah'ı şahit tutarak Allah kullarıyla yapılan sözleşmelere riayet ederler. Bizim Kur'an ve sünnette Allah'la gerçekleştirdiğimiz pek çok ahdimiz, pek çok sözleşmemiz, pek çok misakımız vardır. Müslüman olarak onların tamamından sorumluyuz. Yine Allah'ın bize emaneti olan dini, ki-tabı, peygamberi, namazı, orucu, zekatı, haccı, bedeni, malı hepsini korumak zorundayız. Allah tüm bunları bize emanet etmiştir ki onları koruyalım. Allah'a verdiğimiz sözlere riayet ettiğimiz gibi, Allah kullarına verdiğimiz ahitlerimize de aynen riayet etmek, sadık kalmak zorundayız. Rabbim yardımcımız olsun. 

 

Bu yazı toplam 336 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum