Mustafa Sanlav ve Yahya Kemal Güdendede Hoca'dan Bayram'a Özel Program! VİDEO

Eskil Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Hilmi Yol Eskil Web TV'de yayınladığı programın konukları Emekli Din Kültürü Öğretmeni Yahya Kemal Güdendede ve Emekli İmam Mustafa Sanlav oldu.

Mustafa Sanlav Hoca'nın okuduğu Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programın ana başlıkları, Ramazan Ayı, Ramazan Bayramı ve Mescid-i Aksa idi.

En büyük cihat kişinin nefsiyle olanıdır

Yahya Kemal Güdendede, "Ramazan, bir Kur'an ayı. Nefis muhakemesi ayı, geçen zaman içerisinde yaptığımız tüm işlerin nefsinin muhakamesini yapmamız gerekir. Neler yaptık Allah'ı razı ettik, nerede hata yaptık bunların muhakemesi önemli. Hz. Ali, 'En büyük cihat kişinin nefsiyle olanıdır' diyor. İnsanlar gerçekten nefsine hakim olup hak yolunda ilerleyebiliyorlarsa ramazanı huzur içinde uğurlayabilirler." diye konuştu.

Eski ramazanlarda köyde kimin ne ihtiyacı var, neyi eksik bilinirdi

Güdendede, "Eskiden ramazanlar gelirken mutlaka bir hazırlık olurdu. Köyde kimin ne ihtiyacı var, neyi eksik bunlar bilinirdi. İftar açılırken ailenin reisi mutlaka camiye gider, orada izzeti ikramda bulunurdu. Namazdan sonra herkes evine giderken de mutlaka bir misafir götürmeye çalışırlardı. Misafir getirmeleri mümkün olmasa komşu komşuya bir sıkma ise de olsa ikram ederlerdi. Ramazan paylaşma ayı, Allah Kur'an-ı Kerim'de sizin mallarınız üzerinde ihtiyaç sahiplerinin hakları var diyor. Peygamberimiz, komşusu açken tok yatan bizden değildir diyor. Pandemi süreci bir de kopan komşuluk ilişkilerine tuz biber ekti. Ne yazık ki artık komşunun komşudan haberi yok. Belki bu olanlar da bize önemli bir imtihan. Birbirimize dua edelim."

Mustafa Sanlav Hoca da, "Bayramlar; sevinç, mutluluk günü ama maalesef pandemiden dolayı buruk karşılıyoruz. Siyonistlerin Kudüs'te her ramazanda yaptıkları bu burukluğu daha da artırıyor. Burada müslümanlar ne yazık ki birlik ruhu oluşturarak gerekli cevabı veremiyor. Peygamber Efendimiz, 'Güneşin doğduğu yerde bir müslümanın ayağına bir diken batsa güneşin battığı bir yerde bir müslüman bunu hissedemiyorsa bunun acısını kendinde görmüyorsa o benden değildir' derken biz Peygamberi de (SAV) dinleyememişiz. Cenab-ı Allah, 'Siz benim nimetlerime şükrederseniz, nimetlerimi artırırım nankörlük yaparsanız azabım şiddetli olur' diyor." dedi.

Mustafa Sanlav, "Eskiden çocuk, babasının karşısında eğilmezdi, dün Eskil'de bir genç annesini, babasını, yiğenini vurdu. Bize gelen kitap, annenize babanıza of bile demeyin derken, dinin mensupları bugün annesine babasına kurşun yağdırıyor. Komşusu açken tok yatan bizden değildir, denilen bir dinin mensupları ne yazık ki bugün komşusuna selam vermiyor. Fakir zengin için nimettir ama biz nimetlerin kıymetini bilemedik. Haram aldı başını gitti. Erkek bile erkeğe gelin gider oldu. Lüt Kavmi'nin azabının biz daha ötesine gidiyoruz. Bir insan babasını öldürüyorsa, askerine polisine kurşun sıkıyor. Devlet başkanına ihanet ediyor. Eski ramazanların tadı yok. İnsanca, müslümanca yaşaıyamaz olduk. Sosyal medya çocuklarımızı elimizden aldı. Her gün televizyonlarda hangi kadın kocasını nasıl aldattı o konuşuluyor. Faiz aldı başını gidiyor. Merhamet kalmadı şefkat kalmadı. Bir bayram günü sevgili peygamberimiz mescitten çıktı gidiyor. Masum bir çocuk görüyor, peygamberimiz çocuğa neden bayramlık giymedin, neden huzursuzsun diyor. Çocuk da babam Gazze'de şehit olmuştu diyor. Allah resulü çocuğun başını sıvazlıyor ve ben senin baban olsam diyor. Çocuk sımsıkı sarılıyor. Bugün çocuklarımızı öpemez hale geldik. Kişi özürlü, hasta, yolcu olabilir ve orucunu yiyebilir amenna ama islam beldesinde kiriş gibi adamlar sokakta sigara içiyor. Kime isyan ediyorsun, kime kafa tutuyorsun. Allah bunun hesabını sormayacak mı? Allah hiç bir şeyi abes olarak yaratmamıştır. Kur'an-ı Kerim "Nereye gidiyorsunuz?" diyor. Bu gidiş nereye Allah aşkına! Esas bayram bizim için; günahsız geçirdiğimiz gün bizim için esas bayram, fakire fukaraya destek oluyorsak, öksüzü giydiriyorsak, Ramazanı güzel geçirdiysek, imanla yaşayıp, imanla ölürsek ve son nefesimizde kelime-i şehadet getirebiliyorsak bizim için bayram olur. Cennete girdiğimiz gün bizim için bayramdır ve mizanda sevabımız ağır gelirse ve cennette peygamber efendimize komşu olursak bizim için bayramdır. En güzeli Cenab-ı Hakk'ı gördüğün gün en büyük bayramdır." Şeklinde konuştu.

Öşür, zekat gibi unsurlardaki hassasiyetin çok önemli olduğun kaydeden Yahya Kemal Hoca İsrail zulmüne ilişkin de, "Mescid-i Aksa bizim için çok önemli ilk kıblemiz, 10 peygamberimin üzerinde metfun olduğu yer, Mescid-i Aksa denince benim aklıma miraç gelir. Peygamber'imizin (AS) 124 bin peygambere namaz kıldırdığı bir yer ve Kur'an'da bir çok yerde geçmektedir. Lanetlenmiş bir kavim orada zulüm ederek oraya sahip olmak istiyor." dedi. 

Program Yahya Kemal Hoca'nın ettiği hatim duası ile neticelendi.

Bu haber toplam 1513 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum