Mustafa Zavlak'ın Eskil'e önemli hizmetleri oldu

Mustafa Zavlak'ın Eskil'e önemli hizmetleri oldu

Eskil Pusula/Oğuz Alper Altan

Mustafa Zavlak'ı siyasi olarak 2014 yılında ilçe başkanı olmasıyla tanıdık. Zavlak gayet mütevazi, beyefendi, arkadaş canlısı, makul ve çalışkanlığı ile ön plana çıktı. 3 yıllık ilçe başkanlığına birçok hizmeti sığdırmayı başardı. Yıllardır beklenen Üniversite onun sayesinde geldi. Onun girişimleriyle Eşmekaya'ya elektrik trafosu kurularak sulama dönemlerinde ilçe elektrik kesintilerinden kurtuldu. Bu dönemde bizzat Zavlak'ın girişimleri ile Eşmekaya-Eskil yolunun ihale edilerek yapılması ve Eskil-Bozcamahmut yolunun ihale edilmesi en önemli hizmetler oldu. Ayrıca Köy hazine arazilerinin satışa çıkması ve en önemlisi ilçenin doğalgaza kavuşması yine onun eserlerindendir. Meslek yüksek okulunu da ilçeye kazandıran yine Zavlak oldu.
Fakat Zavlak bu kısacık dönemde bu kadar hizmete imza atmasına rağmen dönem belediye başkanı Niyazi Alçay ile aralarındaki sürtüşme eleştiri konusu oldu.

Tüm bu hizmetlere rağmen Ak Parti Genel Merkez'inin Zavlak'ı ve yönetimi görevden alması halk nezdinde tepkiyle karşılandı. Bu nedenle seçmende Zavlak'ın belediye başkanı adayı olması beklentisi oluştu.

Seçimin yaklaşmasıyla birlikte Necati Belgemen'in kesin aday olması seçmeni otomatik olarak ''Belgemen'i DESTEKLEYENLER ve DESTEKLEMEYENLER olarak ikiye böldü. DESTEKLEYENLER kısmının adayı zaten belliyken, DESTEKLEMEYENLER kısmında ''yeni, dinamik ve genç'' bir aday beklentisi oluştu. Zavlak'ın getirmiş olduğu hizmetler ve onun haksızca görevden alındığı düşüncesi, YENİLİKÇİLERİN adayı olarak onu Belgemen karşısına güçlü bir rakip olarak çıkardı.

Bu güçle Ak Parti'nin adayı olmak için başvuruda bulunan Zavlak, Ak Parti'den adaylığı alamasa bile yola MHP'nin adayı olarak devam etti. Fakat Zavlak'ın karşısında zorlu bir süreç vardı. Çünkü karşısındaki rakibi Belgemen, yılların birikimi ile kendi şeçmen kitlesini oluşturmuşken; Zavlak çok fazla hakim olmadığı, farklı sebepler ile bir araya gelmiş olan seçmen ile karşı karşıya kaldı. Zavlak'ın böyle bir seçmen ile karşı karşıya olması, seçmen kitlesini tanıyacak ve kontrol edecek yeterli zamanın olmaması, grup içi otoritelerin kendisinden önce belirginleşmiş olması, Zavlak'ın saha üzerinde yeterli inisiyatifi oluşturamamasına neden oldu. Bu nedenle Zavlak istediği çalışmayı sergileyemeyerek otorite boşluğu oluştu. Bu da Zavlak'ın belediye başkanı olması durumunda gereken otoriteyi sağlayabileceği konusunda endişelere sebep oldu.

Buna rağmen Zavlak koordinesiz ama inatçı ve telaşeli bir çalışmayla yenilikçi ve ılımlı bir politika izleyerek oylarını YENİLİKÇİLER ve GENÇLER üzerinde ciddi oranda genişletti. Zavlak beklenenden çok daha yüksek bir performans sergileyerek tüm bu olumsuzluklara rağmen seçime başa baş bir rakip olarak katıldı. Fakat az bir farkla seçimi kaybetti.

Zavlak bu dönemde, hatalarından ders çıkararak çalışmalarını geniş bir zamana yayarak ilerliyor. Bu kez kendi oluşturduğu çalışma kadroları tarafından lider olarak benimsenmiş durumda. En dikkat çekici nokta ise Belgemen küskünlerinin başka bir alternatif gözetmeksizin Zavlak'ı karşı otorite olarak görmesi ve ona yönelmesi. Bu durum seçmenin, Zavlak'ın bizzat şahsını lider olarak benimsediğini, Zavlak'ın yavaş yavaş inisiyatifi eline aldığını, kendi seçmen kitlesini oluşturduğunu ve seçime çok daha güçlü bir şekilde çıkacağını gösteriyor. Fakat seçmenin beklentisi Zavlak'ın daha güçlü muhalefet sergilemesi yönünde.

Zavlak'ın karşıdaki dönemde oylarını kaybetmeden yavaş yavaş artırdığını düşünürsek, çıkacak olan adayların istisnasız onunla çarpışacağı aşikar. 

Kendisine siyasi hayatında başarılar dileyerek hatalarından ders çıkarmasını temenni ediyoruz.
Takipçilerimizin Zavlak hakkındaki görüşlerini ilgiyle bekliyoruz.

(Bir sonraki yazı dizinimiz Necati Belgemen olacak).

Bu haber toplam 2946 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
22 Yorum