Namaz kılan kötü alışkanlıkları bırakıyor

Namaz kılan kötü alışkanlıkları bırakıyor

Namaz kılan, oruç tutan ve Kur'an okuyan gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak durduğu ortaya çıktı

Anadolu Gençlik Derneği'nin yaptığı araştırmaya göre maneviyat kötü alışkanlıkları azaltıyor. Ankete katılanların büyük bir çoğunluğu ahlaki değerlerin zayıfladığını düşünürken, batı hayranlığı, medya ve internetin ahlaki değerleri zedelediğine inanıyor.

Anadolu Gençlik Derneği bünyesinde kurulan AGDAM, ilk anket araştırma sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. 25 ilde 1370 kişi üzerinde yapılan anketin sonuçlarını AGD Genel Başkanı İlyas Tongüç bir basın toplantısıyla duyurdu.

Ahlaki değerler eriyor

Anadolu Gençlik Derneği Araştırma Merkezi AGDAM'ın ahlak ve maneviyat konulu anketine katılanların yüzde 86'sı ahlaki değerlerin bozulmakta olduğunu sadece yüzde 9'luk bir kesimin bozulmadığını ifade ediyor.

Ahlaki değerlerin bozulmasında en çok etkili görülen etkenin yüzde 31 ile batı hayranlığı olduğu görülmekle birlikte medyanın da yüzde 28 ile ikinci sırada olduğu, aynı zamanda internetin yüzde 20'lik bir oranla medyayı takiben ahlaki değerlerin bozulmasında etkili olduğu ortaya çıkıyor.

Ankete katılanların yüzde 60,7'si kendilerinden büyüklere gösterdikleri saygıyı küçüklerinden görmediklerini ifade ediyor.

Gençlerin alnı ara sıra secdeye değiyor

Anket sonucuna göre gençlikte namaz anlamında bir gevşeklik görülüyor. Ankete katılanların sadece yüzde 27,5'i bütün namazlarını kıldıklarını ifade ediyor. Hiç namaz kılmadığını ifade edenler toplam katılımcıların ise yüzde 15,5'i. Ankete katılanların yüzde 53,9'u Kur'an-ı Kerim okumayı biliyor. Yüzde 31,2'lik kısmının da Kur'an-ı Kerim okumayı bilmediği görülüyor.

Namaz kılan kötü alışkanlıkları bırakıyor

Ankete katılanların Yüzde 47,7'lik bir kısmı bağımlılık yapan kötü alışkanlıklardan alkol ve sigara kullanıyor. Bunların yüzde 19,5'lik bir kesimin alkol, yüzde 41,3'ünün de sigara kullandığı görülüyor.

Anketin en önemli sonuçlarından biri de çapraz analizlerde ortaya çıkıyor. Buna göre namaz kılan, oruç tutan ve Kur'an okuyan gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak duruyor. Alkol ve sigara kullanan gençliğin, yüksek oranda ibadetten uzak duran gençler olduğu, bunun yanı sıra ibadetine sarılan gençlerin büyük oranda bu kötü alışkanlıkların hiçbirini kullanmayan gençlik olduğu görülüyor. Bütün namazlarımı kılarım diyenlerin yüzde 41,3 sigara ve alkol kullanmazken, hiç namaz kılmam diyenlerin yüzde 42'si alkol, Yüzde 40'ı sigara kullanıyor. Aynı şekilde Kur'anı Kerim'i okumayı bilen gençlik alkol ve sigara içmekten yüksek oranda uzak duruyor. Kur'anı Kerim okumayı bilmeyenler ise yüksek oranda bu kötü alışkanlıklara meylediyor. Kur'anı Kerim'i okumayı bilen gençlerin alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıkları yüzde 25,1 oranında iken, Kur'an okumayı bilen gençlerin bu alışkanlıkları yüzde 55,9 oranında.

İşsizlik kötü alışkanlıkları arttırıyor

Anketten çıkan bir diğer önemli sonuç da gençlerin kötü alışkanlıklara kullanma oranlarıyla yaş dağılımlarında gözüküyor. Lise mezuniyetinden sonra üniversiteye hazırlık veya başlangıç aşamasında bu alışkanlıklara olan meyil de artış gözüküyor. Gençler 17-18 yaşlarında yüzde 21,4 oranında sigara içiyor. Ayrıca üniversite eğitimi boyunca aynı seyirde devam eden oranlar üniversite mezuniyetinden sonra hayata atılma aşamasında ani yükseliş gösteriyor. Gençlerin 24-25 yaşlarında sigara kullanma oranları yüzde 41,5'e kadar çıkıyor. Bu oranların yüksek olması da mezun olan genç nüfusun günümüz Türkiye'sinde işsizlik problemiyle karşı karşıya kaldığı ve bunun alkol ve sigara kullanma alışkanlıklarını tetiklediği şeklinde yorumlanıyor.

Tongüç: Milletimiz değerleriyle buluşturulmalı

Yaptıkları anketle ilgili değerlendirmelerde bulunan AGD Genel Başkanı İlyas Tongüç, sonuçların ülkemizin nasıl bir tahribatın eşiğinde olduğunu açıkça gösterdiğini belirterek, "Artık iki elimizi başımıza koyup kara kara düşünme vakti gelmiş ve geçmektedir. 'Gençliğin korunması'na dair 58. maddede ise, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için, devlete gerekli tedbirleri alma görevini verir. Toplumu yok olma noktasına götüren bu ahlaki ve manevi tahribata karşı hükümetin bir an önce seferber olması gerekmektedir. Yapılması gereken milletimizi kaybettiği değerleriyle yeniden buluşturmaktır. Toplumun temel değerlerinin zayıflaması nedeniyle baş gösteren bu vahim tablo, ancak "önce ahlak ve maneviyat" şiarıyla ortadan kaldırılabilir." diye konuştu. Yozlaşmanın önünün derhal alınması gerektiğini ifade eden Tongüç, "Aksi taktirde daha vahim sonuçlarla karşı karşıya kalacağımız mukadderdir." Dedi. Türkiye'nin madden ve manen ayağa kalkması için önerilerde de bulunan Tongüç "Milletimizin moral değerlerinin en önemlilerinden olan İmam Hatip Okulları'nın orta kısımları mutlaka ve acilen faaliyete geçirilmelidir. Kur'an kurslarımız milletimize iade edilmelidir. Kitlesel mağduriyet haline gelen katsayı adaletsizliğine bir an önce son verilmelidir. Türkiye'nin bir hukuk devleti olmasını arzu ediyorsak başörtüsü yasağının hizmet alan-veren ayrımı yapılmaksızın hayatın bütün alanlarında kaldırılması ve mağduriyetlerin sona erdirilmesi zorunludur. Milletimizin ve sivil toplum kuruluşlarının iradesi ve talepleri de bu yöndedir. Türkiye'mizin madden ve manen ayağa kalkması bunlara bağlıdır." Şeklinde konuştu. AGD'nin kurulduğu günden bu yana milli ve manevi değerlerimize bağlı bir gençlik yetiştirmenin çabası içerisinde olduğunu ifade eden Tongüç, "Milli Gençlik düşüncesine sahip, ecdadın ruh köküne bağlı, şuurlu nesiller yetiştirmek gayesiyle gece gündüz demeden çalışan AGD, gençliğimizin birlik, beraberlik ve kardeşliğinin teminatı olmaya devam edecektir." şeklinde konuştu

Bu haber toplam 1458 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.