Neye hizmet veriyor?

Neye hizmet veriyor?

Uçak ve trenlerde alkol satışı ve tüketimi devam ediyor. Tren ve uçaklarda yolculuk yapan vatandaşlar bu durumdan rahatsızlık duyuyor.

Av. Mehmet Ali Uz ise, vasıtalarda alkol satışının ve tüketiminin yapılmasının özellikle çocuklara kötü örnek teşkil ettiğini belirtti

Zararlı alışkanlıklara karşı gençliğin korunmaya çalışıldığı dönemde tren ve uçaklarda  alkol satışının ve tüketiminin yapılması tepki çekiyor. İnsanlar tren ve uçaklarda alkol satışının yapılması neye hizmet verdiği soruyor. Birçok vatandaş bu uygulamanın yanlış olduğunu dile getirerek, "Tren ve uçaklarda alkol satışının yapılması kadar anlamsız bir durum yok. Sonuçta tren ve uçaklar toplu ulaşım vasıtaları ve herkes kullanıyor. Alkol tüketimi sonrası insanlar kendini kaybediyor. Toplu ulaşım vasıtasında insanların kendini kaybetmeleri çevrelerine zarar vermelerine neden olacaktır. Ayrıca alkol satışı ve tüketimi kötü örnek teşkil etmektedir. Zararlı alışkanlıkların toplu ulaşımlarda olması anlamsızdır. Bu anlamsızlığa son verilmesi gerektedir" diyor.

ÇOCUKLARA KÖTÜ ÖRNEK TEŞKİL EDİYOR

Yeşilay Derneği Konya Şubesi onursal Başkanı ve araştırmacı yazar Av. Mehmet Ali Uz da, uçak ve trenlerde alkol satışının yapılmasının buralara meyhane açmak gibi bir durum olduğunu söyledi. Tren ve uçak ulaşımında alkol satışına izin verilmesinin doğru olmadığını vurgulayan Av. Mehmet Ali Uz, "Bu vasıtaları tüm insanlar kullanıyor. Özellikle çocuklarımız burada. Normalde alkol satışının ve tüketiminin yapıldığı yerlere 18 yaşından küçüklerin girmesi yasak. Ancak tren ve uçaklarda alkol satışı yapılıyor ve buralar çocuklar giriyor. Çocuklarımıza bu tür uygulamalar kötü örnek teşkil etmektedir. Yetişen neslin öz değerlerimize bağlı, kötü alışkanlıklardan korunması için uğraşırken bu tür yerlerde onların kötü alışkanlıklar edinmesi için zemin hazırlıyoruz. Uçak ve trenlerde alkol satışının ve tüketimine izin verilmesi yanlıştır. Bu uygulamadan vazgeçilmesi gerekiyor. Bu vasıtalarda alkol satışına ve tüketilmesine izin verilmesi bir istenmeyen olaylara da sebebiyet vermektedir. Alkol alan biri çevresini rahatsız eder. Alkol nedeniyle kendini kaybeden birinin vereceği rahatsızlık anlatılmakla bitmez" ifadelerini kullandı. Uçak ve trenlerde alkol satışı ve tüketimine izin verilmesinin makul bir sebebinin bulunmadığını ve bulunamayacağını da dile getiren Yeşilay Derneği Konya Şubesi onursal Başkanı ve araştırmacı yazar Av. Mehmet Ali Uz, bu uygulamaya vakit kaybedilmeden ve gençler ile çocuklara daha fazla kötü örnek teşkil edilmeden son verilmesi gerektiğini vurguladı.

İNSANLAR İNTERNET ÜZERİNDEN ŞİKAYETLERİNİ DUYURUYOR

Uçak ve trenlerde alkol satışının ve tüketiminin yapılmasına internet üzerinden de büyük tepki yağıyor. Birçok vatandaş Cumhurbaşkanı ve Başbakana bu durumla ilgili mail atıyor. İnternet üzerinden Başbakanlığı mail atan Ali İhsan Sarıkaya isimli bir vatandaş, "Trenlerin lokantasında alkol satışı yapılıyor. İçkili bir ortamda ailemle beraber yolculuk yapmak beni çok üzdü ve tedirgin oldum. Birisi sarhoş olup ailemi rahatsız eder mi diye korktum. Çünkü alkol alan biri sarhoş olsa ve insanlara zarar verse bu insana müdahale edecek bir güvenlik ekibi dahi yok. Başbakanımızın bu durumlara karşı duyarlı olduğunu biliyoruz. Sigara dahi içilmesine tahammülü olmayan Başbakanımızın, toplu ulaşım yerlerinde alkol satışına nasıl izin veriyor anlamıyorum"

'ALKOL SATIŞI HANGİ AMACA HİZMET VERİYOR?'

Mustafa Yılmaz isimli bir vatandaş ise, uçak ve trenlerde alkol tüketimine izin verilmesinin birçok olumsuzluğa sebebiyet verdiğini anımsatarak, "Haberlerde uçak veya trende alkol alan vatandaş çevresini taciz etti diye okuyoruz. Buna rağmen alkol satışına neden izin veriliyor anlamıyorum. En son Yüksek Hızlı Tren ile Ankara'dan Konya'ya giderken trenin lokantasında içki satışı yapılıyor. Çocuğumla bir şey yemek için gittiğim tren lokantasından geri çıktım. Niye çünkü çocuğum o olumsuzluğu görmesin örnek almasın diye. İçki içen kişi toplu ulaşımda istediği gibi davranıyor, biz insanlar rahatsız oluyor. Bu uygulama neye hizmet veriyor anlamakta güçlük çekiyorum. Buna son verilmesi gerekiyor" dedi.

MUSTAFA AKÇA MERHABA


Bu haber toplam 984 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.