Öğrenciler sporla sosyalleşiyor

Öğrenciler sporla sosyalleşiyor

75 bini aşkın öğrencisiyle Türkiye’nin en büyük üniversitelerinden Selçuk Üniversitesi’nde (SÜ) 20 branşta faaliyet gösteren 2 bini aşkın lisanslı öğrenci sporla sosyalleşiyor

SÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kürşat Turgut, yaptığı açıklamada, üniversite yönetimi olarak sosyalleşmeye çok önem verdiklerini, sosyalleşme adına Türkiye’deki birçok üniversitede yapılmayan faaliyetleri gerçekleştirdiklerini söyledi. Sosyalleşmenin öğrencilerin hem eğitimlerinde hem de geleceklerinde büyük bir katkı sağlayacağının bilinciyle hareket ettiklerini belirten Turgut, öğrencilerin sosyalleşmesini kendilerine misyon edindiklerini ifade etti.
Bütün öğrencilerin sosyalleşmesi için gerekli her türlü çabayı gösterdiklerini ifade eden Turgut, “Sanatsal ve kültürel faaliyetlerin yanı sıra spor da öğrencilerin sosyalleşmesinde çok önemli bir yer tutuyor. Üniversitemizde 2 bini aşkın öğrenci sporun çeşitli branşlarında sosyalleşiyor” dedi. Turgut, bu nedenle Üniversitelerarası Spor Federasyonunun birçok organizasyonuna katılmaya çalıştıklarını dile getirerek, sporun yaygın olduğu yerlerde sevginin, kardeşliğin ve barışın yaygın olacağını bildiklerini söyledi.
BASKETBOL ÖNE ÇIKIYOR
Üniversitelerarası Spor Federasyonunun 20 branştaki müsabakalarına katıldıklarını anlatan Turgut, şunları kaydetti: “Badminton, atletizm, futbol, badminton, eskrim, yüzme, plaj voleybolu, korunmalı futbol, kayak, kros, güreş gibi birçok branşta hem erkek hem de bayan takımlarımızla mücadele ediyoruz. Önümüzdeki yıllarda mücadele ettiğimiz branş sayısını daha da artırmak istiyoruz. Yaklaşık 2 bin lisanslı öğrencimiz var. Bu sayı her geçen yıl artıyor. Yine Selçuk Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü olarak binicilik, dağcılık, yüzme ve basketbolda faaliyet gösteriyoruz. Özellikle basketbola çok büyük önem verdik. Hem üniversitenin hem de kentin reklamını yapmak istiyoruz. Bölgesel ligdeki Torku Selçuk Üniversitesi basketbol takımımız 1. lige kadar çıktı. İTÜ’den sonra birinci ligde olan ikinci üniversite takımı olduk. Yeniden birinci lige çıkmak için mücadele veriyoruz. Son Hacettepe maçımızı 3 bin 500 kişi izledi. Birçok 1. lig takımının bile bu kadar seyircisi yok. Takımda profesyonel sporcuların yanı sıra zaman zaman üniversitemiz öğrencileri ve mezunları da yer alıyor.”

Bu haber toplam 1144 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.