Öğrenciler topluluklarla sosyalleşiyor

Öğrenciler topluluklarla sosyalleşiyor

80 bini aşkın öğrencisiyle Türkiye'nin en büyük üniversitelerinden biri olan Selçuk Üniversitesi'nde (SÜ) faaliyet gösteren 82 öğrenci topluluğunun, yaklaşık 20 bin üyesi bulunuyor.


SÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kürşat Turgut yaptığı açıklamada, 2004 yılının başında ilk olarak öğrenci toplulukları yönergesini hazırladıklarını ve yönergeyle beraber çok sayıda öğrenci topluluğunun kurulduğunu belirtti.
Üniversitede çok farklı amaçlara sahip 82 öğrenci topluluğu bulunduğunu ifade eden Turgut, bunlar arasında sanatsal, kültürel, sportif ve fikirsel ağırlıklı olanların çoğunlukta olduğunu söyledi.
Turgut, öğrenci topluluklarının üniversiteler için şart olduğunu belirterek, ''2004 yılında bütün üniversiteleri incelediğimizde ODTÜ'ye hayran kalmıştım. ODTÜ'nün, o zaman bastırdığı kitapçıkta 60 topluluk yer alıyordu. 'Müthiş' diyordum. 'Acaba bizde 30 tane olabilir mi' diye düşünüyordum. Ama şu anda 82 topluluğumuz var'' dedi.
Üniversitede her topluluğun aktif olması gerektiğini ve her yıl en az 4 etkinlik yapma zorunluluğu bulunduğunu ifade eden Turgut, şöyle konuştu:
''Etkinlikte yeterli sayıya ulaşamayanları yönerge gereği kapatıyoruz. Topluluklar en az 20 öğrenciden oluşuyor. Aralık ve Mayıs aylarında müracaatları alıyoruz. En büyük hassasiyet gösterdiğimiz konu, topluluğa üye olan öğrencilerin aynı fakülte veya bölümden olmamaları. Üyelerin farklı fakülte ve bölümlerden olmalarını istiyoruz. Bu şekilde öğrencilerin kaynaşmasını amaçlıyoruz.''
Toplulukların üniversitenin en dinamik bölümünü oluşturduğunu vurgulayan Turgut, buralara üye olan öğrencilerin derslerinde daha başarılı olduklarını söyledi.

''KÜLTÜR MERKEZİ YETMİYOR''

Turgut, topluluklarla öğrencilerin sosyalleşmelerinin, iletişim becerilerini artırmalarının, öz güven sahibi olmalarının sağlandığını vurgulayarak, şöyle devam etti:
''Sosyal olmadan bilimsel olunamaz' sözünü çok önemsiyoruz. Sosyalleşmek, çok önemli. Özellikle bu kadar öğrencinin olduğu bir yerde daha da önemli. Selçuk Üniversitesi'nde sosyal olmamak neredeyse imkansız. 82 öğrenci topluluğunun faaliyetlerini sürdürdüğü üniversitemizde, bu topluluklara üye yaklaşık 20 bin öğrencimiz bulunuyor. Topluluklara üye öğrenci sayısında ilk sırada olduğumuzu söyleyebilirim. Bazı topluluklarımızın 5 bine yakın üyesi var. Topluluklar toplamda bir yıl içinde 350-400 arası etkinliğe imza atıyor.''


Toplulukların üniversite bünyesinde düzenlenen faaliyetlerde önemli roller üstlendiklerini anlatan Turgut, organizasyonlar için Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nin artık yetersiz kaldığını, ikinci bir kültür merkezine ihtiyaç duyulduğunu sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 1405 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum