Öğrencileri uzman tavsiyesi

Öğrencileri uzman tavsiyesi

YGS'ye girecek öğrenciler tam da havaların bu kadar güzel olduğu günlerde hiç ders çalışamıyorum diyorsanız, işte size uzmanlardan puan arttırıcı ipuçları...

FEM Dershaneleri Rehberlik Servisi Bölüm Başkanı Faruk Ardıç, sınava girecek öğrencilerin güzel havaların rehavetine kapılıp derslerini ihmal etmemesi uyarısında bulunurken puan arttırıcı ipuçlarını verdi. Ardıç ayrıca öğrencilere YGS'de dikkat etmeleri gereken ve puan artırıcı ipuçlarını anlattı. Öğrencilerin konu tekrarı yapmasını, geçen yılların sorularını mutlaka çözmelerini önerdi.

 

Yeni sınav sisteminin ilk basamağı Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 11 Nisan'da yapılacak. Öğrenciler sınav için şafak saymaya, takvimlerinde her geçen güne bir çarpı atmaya başladı. Ancak ısınan havaların etkisiyle derslere ilgisizlik de başladı. FEM Dershaneleri Rehberlik Servisi Bölüm Başkanı Faruk Ardıç, öğrencileri rehavete kapılmamaları konusunda uyardı. Isınan havaların etkisiyle öğrencide ister istemez derslere karşı ilgisizlik olacağını aktaran Ardıç, hedeflerden şaşılmaması gerektiğini vurguladı. Faruk Ardıç, öğrencilere YGS'de puan artırıcı ipuçları vermeyi de ihmal etmedi.

Geçen yılların ÖSS sorularının bu seneki YGS sorularının habercisi olacağını söyleyen Ardıç, "Özellikle yıl sonuna doğru öğrenciler konuları tekrar etmek istemez. Bu durum konuların çokluğundan, bazı konuların iyi öğrenilmesinden kaynaklanır. Onun için öğrenci, önceki yıllara ait soruları mutlaka çözmeli." dedi. Öğrenciler çıkmış soruları çözmekle; sınavda hangi konulardan soru geldiğini, soruların üslubunu, mantığını, soruluş tarzını, konuların önem derecelerini, hangi konulardan ne tip soruların sorulabileceğini, soruların zorluk ve kolaylık oranlarını tespit edebilir.

Öğrencilerin genelde "Çalışmayı en son ne zaman bitirmeliyim?" diye sorduğunu aktaran Ardıç, "İsteyen eğer rahat olacağını hissedecekse son zamana kadar ders çalışabilir. Ama tavsiye olunan sınav öncesi 1-2 gün kala aşırı çalışmayı bırakmaktır." diye konuştu. Faruk Ardıç, "Sınavda hangi testten başlamalıyım?" diye soran öğrencilere ise şu tavsiyelerde bulundu: "Öğrenci öncelikle hangi alanda iddialı ise o alandan başlaması moral açısından doğru olandır. Puan getirisi olarak baktığımızda genel olarak sayısalcı adaylar öncelikle matematik ve fen testinden başlayıp sonra da Türkçe ve sosyal bilimler testine devam etmeli. Eşit ağırlık öğrencisinin önce matematik ve Türkçe testlerinden başlayıp sonra fen ve sosyal bilimler testiyle devam etmeleri puan getirisi bakımından avantajlı olur. Sözel alanındaki öğrenciler için Türkçe ve sosyal bilimler en çok puan getirecek test. Daha sonra da matematik ve fen bilimleri testi çözülmeli." on5yirmi5.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum