‘Öğretmen sınıfta sevincin ülkede demokrasinin adı’

‘Öğretmen sınıfta sevincin ülkede demokrasinin adı’

24 Kasım Öğretmenler Günü’nde İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mevlüt Kuntoğlu, öğretmenliğin “Sınıfta yaşam sevincinin, toplumda huzurun, ülkede barış ve demokrasinin adıdır” dedi.

24 Kasım Öğretmenler Günü tüm yurtta coşkulu bir şekilde kutlandı. Konya’da da Anıt Alanına çelenk sunumuyla başlayan 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama programı Konya Devlet Tiyatrosu'nda devam etti.

Etkinliğe Vali Yardımcısı Mustafa Karabacak, Konya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Haşmet Okur, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mevlüt Kuntoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, idari ve mülkü amirler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Öğretmenler günü dolayısıyla kurum ve kuruluşlar tarafından emekli öğretmenler ziyaret edildi, görev yapmakta olan öğretmenlere çiçek takdiminde bulunuldu.

Konya Devlet Tiyatrosu'nda ise Karatay Türk Telekom Erol Güngör Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerinin şiir ve müzik eşliğinde sundukları gösteri salonda duygulu anların yaşanmasına neden oldu. Programda emekli öğretmenler adına konuşan emekli öğretmen Kadir Dağlı, öğretmenlik mesleğinin yaşam boyunca hiç bitmeyen bir öğrencilik olduğunu kaydetti.

Öğretmenliğin önemine değinen İl Milli Eğitim Müdürü Vekili Mevlüt Kuntoğlu, ''Öğretmen olmak aç kalmayı, iklimlerin değişkenliğini, mevsimlerin zorluğunu unutmak, gerçek sanatçılardaki ruhu ortaya koyarak, berrak bir Türkçe olup, diline kültürüne sahip olmaktır'' dedi. Öğretmenliğin dünyanın en kutsal mesleği olduğunu, öğretmenlerin bilginin üretilmesi, geliştirilmesi ve yarınlara aktarılması sürecinde önemli rol aldıklarını aktaran Kuntoğlu, şunları kaydetti: “Öğretmen erdemli toplum fertleri yetiştirmesi bakımından önemli bir görevi üstlenmiştir. Mesleğinin gereği olarak, kişisel tutum, inanç ve ideolojiler karşısında tarafsız, alanının uzmanı, kararlı, azimli ve araştırıcı olmalıdır. Sınıfta yaşam sevincinin, toplumda huzurun, ülkede barış ve demokrasinin adıdır. Öğrencilerin müteşebbis olmaları, yardımlaşmayı sevmeleri, tarihimizi, gelenek ve göreneklerimizi, bizi biz yapan değerlerimizi, bugünlere nasıl geldiğimizi öğrenmeleri konusunda çaba ve gayretin içinde olmalıyız. Çünkü gelecek gençlerindir, gençlerde öğretmenlerin eseridir.”

Protokol konuşmalarının ardından, adaylığı kaldırılan öğretmenler öğretmenlik mesleği için yemin etti. Ardından öğretmenlik mesleğini onurla tamamlamış emekli öğretmen Tural Sinanoğlu, Sevim Ehliz, Ayşe Semra Akbaş, İbrahim Kağnıcı, Kadir Dağlı, Mehmet Özyer, Zekiye Şişman ve Dursun Ali Yıldız’a  ‘Hizmet Şeref Belgesi’ verildi. 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama etkinliği Konya bölge Yazma Eserler Kütüphanesindeki sergi ile sona erdi.

Bu haber toplam 1319 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.