Ombudsman, Konyalılarla Buluşacak, Sorunları Yerinde Dinleyecek

Ombudsman, Konyalılarla Buluşacak, Sorunları Yerinde Dinleyecek

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), "Ombudsman Halkla Buluşuyor" programları kapsamında Konya'da STK temsilcileri, muhtarlar ve idari amirlerin katılacağı program düzenleyecek.

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), "Ombudsman Halkla Buluşuyor" programları kapsamında Antalya, Bursa, Erzurum, Şanlıurfa ve Trabzon'dan sonra 8-9 Kasım 2017 tarihlerinde birtakım temaslarda bulunmak ve vatandaşın idareyle yaşadığı sorunları yerinde dinlemek için Konya'da STK temsilcileri, muhtarlar ve idari amirlerin katılacağı program düzenleyecek.

Kamu Denetçiliği Kurumundan yapılan açıklamada, toplantıya; Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ve Kamu Denetçileri Arif Dülger, Celile Özlem Tunçak, Hüseyin Yürük ve Yahya Akman'ın yanı sıra Konya Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediyesi Tahir Akyürek ve idari amirlerin katılacağı belirtilerek, "İnsanların en hayırlısı insanlara en fazla faydası dokunandır" inancı ile "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" ilkesini kendisine rehber edinen Kamu Denetçiliği Kurumu, başvurular üzerine inceleme ve araştırma yapmaktadır. Kurumun amacı; şeffaf, hesap verebilir, insan odaklı bir idare ve hizmet anlayışının yerleşmesine katkıda bulunmak, milletimize daha iyi hizmet etmektir. KDK, hakkaniyet, iyi yönetim ilkelerinin yerleştirilmesi ve halka karşı sorumluluk anlayışı temelinde, Türkiye Büyük Millet Meclisine bağlı bir denetim mekanizması olarak beş yıldır faaliyetlerini sürdürmektedir. Ombudsmanlık Kurumu kökleri itibariyle Osmanlı, Selçuklu ve Abbasiler dönemlerine dayanmaktadır. Örneklere bakıldığında bizim medeniyetimizin ürünü olan Kamu Denetçiliği Kurumu, geçmişten aldığı adalet anlayışı ve bilgi birikimi ile halen halkın avukatlığını yapmakta ve aldığı kararlar ile idareye yol göstermektedir. Kurulduğu günden itibaren 20 Ekim 2017 tarihine kadar toplamda 37 bin 358 başvuru alan Kamu Denetçiliği Kurumuna 2017 yılı içerisinde 12 bin 507 başvuru geldi. Konyalılar, KDK'ya 2017 yılı içerisinde 340, kurulduğundan itibaren 955 başvuru yaptı. Kamu kurumlarıyla ilgili sorun yaşayan herkes Kamu Denetçiliği Kurumuna internet sitesi üzerinden e-başvuru ya da kuruma bizzat gelerek ücretsiz başvuru yapabilmektedir" dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.