O'nun hayatını öğrenmeli ve öğretmeliyiz

O'nun hayatını öğrenmeli ve öğretmeliyiz

İnsanların çok kötü bir girdapta olduğunu ifade eden Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu, bu çıkmazdan kurtuluş yolu Hz. Peygamber (SAV)’i örnek alarak olacaktır ve O’nun hakkında yanlış bilgilerin düzeltilmesi gerektiğini söyledi

Ufuk Eğitim Kurumları’nın, okul aile birliği ve öğrenci kulübü tarafından Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle Alaeddin Keykubat Konferans Salonu’nda konferans düzenlendi. Programa; Ufuk Eğitim Kurumları yöneticileri, öğretmenleri ve öğrencilerle birlikte velileri katıldı. Konferansı Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu verdi.

Program açılışında konuşan Ufuk Eğitim Kurumları Eğitim Koordinatörü Prof. Dr. Remzi Çetin, hiçbir İslam ülkesinde kutlanmayan Kutlu Doğum Haftası Türkiye’de düzenlenen binlerce programla HZ. Peygamber (SAV)’in anıldığını ifade etti. Ufuk Eğitim Kurumları’nın ilk defa Kutlu Doğum programı düzenlediğini açıklayan Prof. Dr. Çetin, “Hz. Peygamber (SAV)’i ve İslam Dinini anlatmak tüm Müslümanların boynunun borcudur. Hz. Peygamber (SAV)’i anlatmaya, çocuklardan başlamamız gerekir. Çocukları çok iyi bir şekilde yetiştirilmesi lazım” dedi. Hz. Peygamber (SAV)’in hayatını ve çektiği çileleri de anlatan Prof. Dr. Çetin, “Hz. Peygamber (SAV) hakkında kütüphaneler dolusu kitap yazılmıştır. Birçok yabancı bilim adamının da Efendimiz hakkında görüşleri bulunmaktadır. Rus Yazar Tolstoy, Hz. Peygamber (SAV) hakkında, ‘O hürmete layık bir insandır’. Alman düşünür Goethe ise ‘Hiç kimse Hz. Peygamber (SAV) gibi insanları güzelliğe, iyiliğe davet eden bir adım atamaz’ der. Bu kadar üstün bir insanı hayatımızın her döneminde örnek almamız gerekmektedir” diye konuştu.  Hz. Peygamber (SAV)’in bıraktığı miras tüm insanlara ışık tutabilecek kadar büyük ve yüce olduğunu aktaran Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu, “Efendimiz beden olarak vefat etmiştir ama hayatı boyunca yaptığı her davranışı insanlara örnek mahiyette birisidir” dedi. Müslüman olmanın insana çeşitli yükümlülükler getirdiğini kaydeden Prof. Dr. Kırbaşoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Günümüz dünyasında tüm insanlık tehdit altında. Bunun içinde Müslümanlarda dahil. İnsanlarda saygı, sevgi, hoşgörü ve insanlık olgusu kalmamış durumda. Çocuklar kendi ailesine dahi saygıları yok. Bu girdabın içinden çıkmanın yolu Efendimizi örnek alarak olacaktır. Geleceğe yönelik stratejiler ve neler yapılabileceği belirlenip ona göre yaşanmalıdır. Müslüman insanların bile sünnet konusunda eksik ve yanlış bilgileri mevcut. Hz. Peygamber (SAV)’i daha iyi anlamak ve eksik bilgilerimizi düzeltmek için güvenilir bir kaynaktan Efendimizin hayatını tekrardan okumamız gerekir. Bu okumaları ailecek yapmalıyız ki herkes kendini kurtarabilsin. Hz. Peygamber(SAV)’i sadece Kutlu Doğum Haftalarında hatırlamak yetmeyecektir. O’nu hayatımızın her döneminde hatırlamalıyız. Bunu yolu onun ise O’nun hayatı gibi yaşamaktan geçer.” Konferans, Türk Tasavvuf Musikisi Korosu’nun sunduğu gösteriyle sona erdi.

Bu haber toplam 1507 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.