Organik  Ürünler Hasat  şenlikleri yapıldı

Organik Ürünler Hasat şenlikleri yapıldı

Selçuk Üniversitesi, İl Özel İdaresi, Tarım İl Müdürlüğü ve Meram Ziraat Odası işbirliğiyle düzenlenen “Organik Ürünler Hasat Şenliği” Meram İlçesi’ne bağlı Evliyatekke Köyü’nde yapıldı.

 

 

Organik tarımın öneminin vurgulandığı şenlikte Vali Doğan, en iyi organik üretimi yapan çiftçileri altınla ödüllendirdi.

Organik tarımın anlatılması ve çiftçinin özendirilmesi amacıyla bu yıl ikincisi düzenlenen “Organik Ürünler Hasat Şenliği” Evliyatekke Köyü’nde gerçekleştirildi. Vali Aydın Nezih Doğan, Meram Kaymakamı İrfan Kenanoğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi, Konya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Kaçmaz, Tarım İl Müdür Vekili Bülent Alparslan, organik üretim yapan özel firmalar, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğrencileri ve Evliyatekke Köyü halkının yoğun ilgi gösterdiği şenlikte organik tarımın önemi ve gelecekteki yeri anlatıldı.

Şenliğin açılış konuşmasını yapan Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner çiftçilerin eğitimi ve Avrupa Birliği hibelerinden yararlanma gibi birçok konudaki çalışmalarına değinerek, “Organik tarımın amacı, toprak ve su kaynakları ile havayı kirletmeden, çevre, bitki ve insan sağlığını korumaktır. Meram Ziraat Odası olarak organik tarıma büyük önem veriyoruz. Bir hayalim vardı; Konya Ovası'nda organik tarımı yaygınlaştırmak. İnşallah adım adım bu alanda ilerliyoruz. En önemli çalışmalarımızdan birisi de Hatunsaray beldesinde organik tarım ürünleri paketleme tesisinin kurulması olacak. Yılda 15 bin ton organik ürün ve tıbbi endemik ürün işleyecek tesis, 10 bin civarında aileye gelir kapısı olacak” dedi.

İlki geçen yıl yapılan hasat şenliğinde, organik tarım çalışmalarındaki çıtanın biraz daha yükseldiğini görmenin mutluluğunu yaşadığını dile getiren İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi, 5 yıl önce geldiği Evliyatekke Köyü’nde Mehmet Özak isimli köylünün “Bu dağın başında bizi bu halimizle kim bulacak? Sokağımız çamurdan mı kurtulacak? İçme suyumuz evimizden mi akacak? Bir de sulama falan diyorsun, bunlar hayal, zor” sözleri üzerine yaşlı köylüye çalışmalarını anlattığını, ama buna rağmen Özak’ın o gün inanmadığı projenin bugün hayata geçtiğini vurguladı.

Selvi, şunları söyledi: Artık rahmetli olan Mehmet Özak amcamıza o gün önümüzde iki hedefimiz var demiştik; biri köylerin altyapısını tamamlamak, ikincisi tarım ve hayvancılığını güçlendirerek üretimi artırmak. Bugün Sayın Valimizin önderliğinde çok önemli noktalara geldik. Hedefimizi belirlerken ‘Özel İdare olarak öncülük edip, Üniversite, Tarım Müdürlüğü, ziraat odaları hep birlikte yapacağız’ dedik. Bugün bu birlikteliğin, bu uyumun sonuçlarını da birlikte alıyoruz. Organik çilek, organik patates sadece Konya’nın bu bölgesinde değil, birçok bölgede yetiştiriliyor. Hedefimizde önemli bir mesafe aldık. Ama daha yapacağımız çok iş var. Bu çalışmaların artması halinde bölge organik tarım merkezi olacaktır.”

Özellikle dağ köylerinde üretici insan gücü bulunduğunu, ancak gerekli eğitimin verilmemesi sonucu bu iş gücünden yararlanılamadığına değinen Vali Doğan ise son dönemde çiftçilere yönelik yapılan eğitim çalışmalarının artmasının bu anlamda önemli olduğunu bildirdi.

Doğan, “Konya çok değerli bir üniversiteye, Selçuk Üniversitesi'ne sahip. Çok değerli bilim adamlarımız var. Bizim bilgi üreten kurslarımıza güvenmeye devam etmemiz lazım. Onların gösterdiği yolda ilerlemeye devam etmemiz ve işin çiftçi ayağını ihmal etmememiz lazım. Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından da çiftçilere yönelik bir eğitim çalışması yürütülecek. Bu çalışmalardan hepimizin bir şeyler öğrenmesi gerek. Çalışmalarda emeği olanlara teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Şenlikte, çiftçiler arasında düzenlenen organik ürün yetiştirme yarışmasında, Güneydere köyünden Mustafa Özdeniz ile Evliyatekke Köyünden Ramazan Tüzün birinci seçildi. Çiftçiler çeyrek altın ile ödüllendirildi. Şenlikte, davetlilere organik patates, çilek ve elma ikram edildi.

Bu haber toplam 1350 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.