Öşür, Namaz ve Hacc gibi farz bir ibadet! Haydi Öşür Vermeye... VİDEO

Öşür, Namaz ve Hacc gibi farz bir ibadet! Haydi Öşür Vermeye... VİDEO

Eskil Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Hilmi Yol Eskil Web TV'de yayınladığı canlı yayında konukları Emekli Din Kültürü Öğretmeni Yahya Kemal Güdendede ve Emekli İmam Mustafa Sanlav oldu. Programın ana konusu öşür idi.

Tarihi Ulu Camii'nin bahçesinde, Batur Medya'nın teknik desteğiyle çekimi yapılan programda Gazeteci Hilmi Yol, konuklarına öşür üzerine çeşitli sorular sordu.

Yahya Kemal Güdendede Hoca, "Öşür bir zekattır ve temizlenme manasına gelir, müslüman kaldırdığı ürünün öşrünü fakire vererek o ürünü temizlemiş olur. Böylece malı artar, çoğalır. Kuran'ı Kerimde Zariyat ve Tövbe surelerinde fakirlerin müslümanların malı üzerinde hakkı olduğu anlatılmıştır. Hz Ebu Bekir'in halifeliği döneminde zekatı vermeyenlerin üzerine ordu gönderilmiştir. Namaz, Hacc nasıl farz ise zekat ve öşür de aynı şekildedir. Öşür, tarladan kalkan tüm mahsülleri içine alan bir ibadettir. Bedeni, mali ve hem bedeni hem de mali olmak üzere 3 tür ibadet  vardı. Öşür, mali bir ibadettir." dedi.

Öşür, kelime olarak onda bir demek olduğunu ifade eden Güdendede, "Mahsül 653 KG'yi geçtiyse öşür verir. Hiçbir masraf düşmeden öşür hesaplanır. Ürün kurak ya da akarla sulanıyorsa 10'da bir. Bir emek harcanarak masraf ederek, yer altından su çekerek sulanıyorsa 20'de bir öşür verilmeli. Verginin hiç bir şekilde öşürden düşülmez. Tarladan ikinci ürün kaldırılıyorsa bunun için de öşür verilmeli. Zekatı alan kişi ihtiyacı doğrultusunda bu parayı harcar ve öşür ile zekatı verirken de karşıdaki kişiyi ifşa etmeden zekat açık verilir ki başkalarına örnek olsun." diye konuştu. 

Bir kişi geçmişte öşrünü vermediyse mutlaka borcunu ödemeli, eğer bir kişi öşür borcu var da ödemediyse varislerinin ilk yapacağı iş o borcu ödemelidir. Öşür dinimizde bu kadar önemli diyen Güdende, "Öşrü fakire, borçlu, yolda kalmış, ihtiyacını görecek durumda olamamış insanlara verilebilir. camiye, kuran kursu, köprü, yol gibi yerlere asla öşür verilmez. Zekat için bir malın üzerinden 354 gün geçmesi gerekirken, öşürde ise ürün biçilir biçilmez verilir. Kişinin eğer işine yarıyorsa ürün de verilebilir. 

Mera ekmekten uzak durun!

Merayı ekmek bir yana, insanların oradan bir avuç toprak alsalar bile bunun haram olduğunu kaydeden Güdendede, "Mera sürüldüğü zaman insan kadar hayvanların da hakkına girilmiş oluyor. Bunu yapan kişi ahirette hesabını veremez. Kişi hazine araziyi kiralıyor ve belli bir meblağ ücret ödüyorsa onda öşür yoktur. Bu meradan kaldırılan ürün haram olduğu için onun öşrü de yoktur." Şeklinde konuştu.

Eskil'de yıllık 600 Bin Ton pancar, 1 Milyon 400 Bin Ton buğday, 350 Bin Ton Mısır çıktığını kaydeden Mustafa Sanlav da, "Eskil'de öşürün düzenli olarak verilmesi halinde binlerce insana yetecek öşür mevcut. Buna zekatı da katarsak Eskil'de okuyan çocuklara verildiğini düşünelim. Eskil'de üniversite okuyan her çocuğa 50'şer Bin TL yatabilir. Burada insanların bilinçlenmesi noktasında hepimiz sorumluyuz." Dedi.

Bu haber toplam 1896 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum