ÖSYM Onunda sabrını taşırdı

ÖSYM Onunda sabrını taşırdı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sırbistan’a hareketi öncesi Esenboğa Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 Cumhurbaşkanı, “YGS ile ilgili sorunlar bitmemişken, ikinci basamak sınavının belki ertelenmesi de gündemde. Şimdi bir de bu ALES’de hatalı kitapçık basılması, sorunlu salona yedek kitapçık gönderilmemesi gibi yeni sorunlar eklendi. Bu aşamada devreye girmeyi düşüyor musunuz? ÖSYM Başkanı’ndan bilgi aldınız mı? Burada sorumlu kim?” sorusu üzerine şunları söyledi:

‘Savcı tatmin edecek’

“Bu gelişmeler hepimizi çok üzüyor. Beni de çok üzüyor. Çünkü Türkiye’de şöyle bir anlayış vardı, ister Cumhurbaşkanı çocuğu olun, ister Başbakan, Meclis Başkanı çocuğu olun, isterseniz Türkiye’nin en zengin insanının çocuğu olun, bu tip sınavlarda herhangi bir ayrıcalık söz konusu olmaz. Puanınız ne ise ona göre bir yere yerleşirsiniz. Bu anlayışın zedelenmesinden doğrusu çok rahatsızım tabii ki. Ama gerçekten böyle bir durum var mı, yok mu bunu yargı süreci belirleyecektir. Savcılar görevleri başındadır. Ve savcılar çok uzmanlık isteyen bir alan  olduğu için bu alan, bütün uzmanlar da onların emrindedir. Dolayısıyla o uzmanlarla bu işleri incelemektedirler. Ve neticede onları söyleyeceği şey hepimizi tabii ki tatmin edecektir ve doğru kararı da onlar verecektir. Ama doğrusu söylediğim bir anlayış vardı. Bu anlayışın zedelenmemesi gerekir. Umut ederim ki en kısa süre içerisinde yargı bununla ilgili neticeyi açıklar, biz de hepimiz ona göre hareket ederiz.”

Tatmin olmuştuŞifre iddialarının ardından ÖSYM Başkanı Ali Demir basının karşısına çıkarak iddiaları yalanlamıştı. Demir’in açıklamalarının tatmin edici olmadığı iddiaları üzerine ilk olarak TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, tatmin olduğunu söylemişti. daha sonra da Cumhurbaşkanı Gül’den ‘Tatmin oldum’ açıklaması gelmişti.

ARINÇ DA RAHATSIZ

ALes’teki skandal çok büyük eksiklik

DEVLET Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, YGS ve ardından ALES’te ortaya çıkan sorunlarla ilgili yaptığı değerlendirmede Cumhurbaşkanı Gül gibi rahatsız olduğunu söyledi: “Birileri o zamanki açıklamalara bakarak kelimeleri (tatmini kast ediyor) kullanmış olabilir. Ancak, YGS’deki şifre iddiası ile ilgili konu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından araştırılıyor. En son matbaada 3 gün boyunca arama yapıldı. Dün aldığım haberlerde bu incelemenin bittiğini öğrendim. Dolayısıyla tatmin kelimesinin içinde olmadığı bir cümle kurmak istiyorum. Bu savcılığın yaptığı inceleme sonunda varsa hata, kusur ortaya çıkarılmalı. Suç işlenmişse bunun sorumluları şüphesiz en ağır cezalara maruz kalmalıdır. Çünkü bu sınavla çocuklarımızın önünde bir hayat boyu devam eden ve gerçekten onları stres içine sokan yarın endişesiyle her gün telaşlandıran bir konudur. Böyle bir sınavda yolsuzluk yapılmışsa bağışlanmaz bir kusur işlenmişse bunu yapanlar cezalandırılmalı ki bir daha çocuklarımızın kalbi müsterih olsun ve bu sınavlara hazırlanabilsinler.”

Rahatsız edici gelişmeler

“Dünkü ise çok farklı bir olay. Soru kitapçıklarından az gelmiş. Başka yerlerden karşılamaya çalışmışlar. Sayı fazla olduğu için orası da yeterli olmamış. Örneğin 10 bin adet bir kitap basılmışsa belki bazı sayfaların ters basıldığını görmek de mümkün. Ama bu olmamalı yani bir ALES sınavını organize eden bir kuruluşun yeteri kadar yedek soru kitapçığını getirmemesi çok büyük bir eksikliktir. Burada şifre ya da yolsuzluk gibi bir konudan bahsedilmiyor. Telafi etmeye çalışmışlar yetmemiş. Çok rahatsız eden gelişmeler bunlar. Gençlerin istikballerinin söz konusu olduğu bir konu. Herkesin büyük bir hevesle çalıştığı sınavda onları düş kırıklığına uğratmamak gerekir.”


CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU: Bunlar ÖSYM’yi berbat etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da hedefinde ÖSYM vardı: “Herkes bu kuruma güvenirdi; bunlar geldi orayı da berbat etti. Bunlar memleketi yönetmiyorlar zaten. Bunlar adeta memleketi soymak için çaba harcayan bir güruh. Siz 1 milyon 700 bin gencin hayatıyla nasıl oynarsınız? Bir de o koltuklarda oturuyorsunuz... Orada bir pankart var. Ne diyor? ‘Şifreli hayat, oh ne rahat’ Onun zaten şifreci olduğunu biliyoruz. Şifreler kura kura milleti perişan etti. Şifrelerinden biri de adam başına 10 bin dolar düşüyor demişti. Ama siz gördünüz, yok öyle bir şey. Gençlerin umutlarını yıktılar. Bu memleketi bu kadar perişan etmeye kimsenin hakkı yok.”  vatan

Bu haber toplam 1079 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.