Ovada kar beklentisi

Ovada kar beklentisi

2010 yılında yağışlarla yüzü gülen Konya çiftçisi, Ocak ayında kar yağışı olmaması nedeniyle kaygılı

Ovayı yorgan gibi örten kar, tarımı tehdit eden çeşitli olumsuzlukları da engelliyor.
Konya Ovası’nda çiftçiler kar yağışı bekleniyor. Bu yıl genel olarak yağışların iyi olmasından dolayı tarladaki ürünlerin gelişimini olumlu yönde etkiledi. Şubat ayında tarla farelerinin, zararlı böceklerin çoğalmaması için, tarladaki ürünlerin su ihtiyacını karşılamak ve don olaylarının önlenmesi için çiftçi kar yağışı bekliyor. Geçen yıl da ocak ve şubat aylarında kar yağmadığı için ürünlerin büyük bölümü zararlı böceklerin ve tarla farelerinin talanına uğradığı için ürün rekoltesinde büyük oranda düşüş yaşanmıştı. Çiftçiler bu yıl da böyle bir durumla karşılaşmamak için kar yağışının olmasını umut ediyor. Konu hakkında bilgi veren Çumra Ziraat Odası Başkanı Süleyman Akbaş, “Bu aylarda kar yağışının olması tarladaki ürünlerimiz için çok iyi olacak. Genel olarak yağışlar 2010 yılında iyi durumdaydı. Ovada çalışmalar iyi şekilde devam ediyor. Ürünlerin gelişimi çok iyi durumda. Kar yağışının olmasıyla birlikte her şey güzel olacak. Karın yağmaması ise, ürünlerin verimini kesinlikle olumsuz etkileyecek. Kar yağmazsa ovada ürünlere zarar veren böcek ve farelerin çoğalması için ortam oluşacak. Zararlı böcek ve farelerin çoğalmaması için kesinlik kar yağışının olması gerek. Genel olarak geçmiş yıllarda ocak ayının bu günlerinde kar yağışı her zaman olmuştur. Geçen yıl, herkesin bildiği gibi kar yağışı olmadı ve ürünlerimiz kalitesiz ve rekoltesi düşük seviyede oldu. Ürün gelişimi bu sene çok iyi kaliteli ve rekoltesi yüksek ürün almamız için kar bekliyoruz. Çiftçilerimizin de ümidi bu yönde” diye konuştu.
‘KAR YORGAN VAZİFESİ GÖRÜR’
Ovada kar yağışının olmasıyla birlikte tarladaki ürünlerin dondan etkilenmeyeceğini söyleyen Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şubesi Başkanı Özkan Taşpınar da, “Yağmur yağışları iyi durumda bundan çiftçimiz ve biz memnunuz. Ancak kar yağışının da olmasını bekliyoruz. Kar yağışının bu günlerde olması gelecek haftalarda yaşanacak olan don şartlarında tarladaki ürünlerimizin olumsuz etkilenmesini önleyecektir. Kar toprağa serilmiş bir yorgan gibi topraktaki ürünleri dondan koruyacaktır. Kar toprağın sıcaklığını gece dahi korur. Kar yağışıyla birlikte havada bulunan kükürtte toprağa düşmesini sağlayacaktır. Bu kükürt bizim kireçli toprağımız verimini artıran bir durumdur” ifadelerini kullandı. Karın yavaş yavaş erimesinden dolayı uzun vadede toprağın sürekli sulanmasını sağlayacağını da anımsatan Özkan Taşpınar, “Kar yağışının bu günlerde olması her bakımdan faydalı olacak. Kar yavaş eridiği için toprağın su ihtiyacını karşılayacak. Tapan su seviyesinin yükselmesini sağlayacak. Kar yavaş eridiği için toprağın üst kısmı rutubetli olacak ve nisan ayında ekilen ürünlerimizin daha hızlı ve verimli olmasını sağlayacaktır. Ürünlerimiz bu yıl kaliteli don olaylarıyla rekoltelerinde düşüş olmazsa çok iyi olacak” dedi.
‘KAR YAĞIŞININ OLACAĞINI TAHMİN EDİYORUZ’
Bölgenin pazartesi gününden itibaren yağışlı bir havanın etkisine gireceğini dile getiren Konya Meteoroloji Bölge Müdürü Erol Aydın ise, “Bu hafta sonuna kadar yağış beklenmiyor. Pazartesi gününden itibaren bölgemizde yağmur yağışı bekleniyoruz. Hafta içinden itibaren ise tahminlerimiz doğrultusunda sıcaklığın eksi derecelere düşerek kar yağışı bekliyoruz. Çiftçilerimizin beklentisi olan kar yağışı yüzde yüz emin olmadığımız tahminimize göre yağması bekleniyor” ifadelerini kullandı. Bu yıl Konya’ya yağan yağış miktarı ortalamasının geçmiş yıllara oranla yüksek olduğunu da vurgulayan Erol Aydın, sözlerini şöyle tamamladı: “Konya genel olarak ortalama yıllık kilometreye 317 kilogram yağış düşüyordu. 2010 yılında kilometreye 360 kilo yağış düştü. Ancak ocak ayı yağış miktarı geçmiş yılların ocak ayı yağış miktarı ortalamasının altında bulunuyor. Geçmiş yıllarda ocak ayı yağış ortalaması kilometreye 32.7 kilogram, bu sene ise ocak ayının 20 günü kilometreye 10 kilogram yağış düştü. Pazartesinden sonra yağması tahmin edilen yağışlarla birlikte ocak ayı yağış ortalamasının da geçmiş yıllar ortalamasının üstüne çıkmasını bekliyoruz.” Dün Cuma Namazı’nda birçok camide yağmur ve kar yağışının olması için dua edildi.

Bu haber toplam 1816 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.