Özelde ilk başlangıç

Özelde ilk başlangıç

Tarih, kültür ve medeniyet şehri Konyada adını insani evrensel değerlerin önde gelen temsilcisi olan Hz. Mevlânâdan alan Mevlânâ Üniversitesi TBMM Başkanı Şahin'in de katıldığı törenle açıldı

30 BİN METREKARE KAPALI ALANA SAHİP
Gevher Sultan Eğitim, Araştırma, Kültür ve Sağlık Vakfı’nın 2007 yılında kurulması ile birlikte kuruluş çalışmaları başlayan Mevlânâ Üniversitesi, Afyon Yolu tramvay hattı üzerindeki 100 bin metrekare arazi alanında 30 bin metrekare kapalı alana sahip. Üniversitenin hedefi ise eğitim kalitesi, bilimsel araştırma ve yayınları ile dünyanın önde gelen üniversiteleri arasında yer almak.

KONYA’NIN KALKINMASINA KATKI SAĞLAYACAĞIZ
Mevlânâ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahattin Adam, Hz. Mevlânâ’nın “Gönül, gönül verilerek alınır” sözünün rehberliğinde nitelikli akademik kadro ile gönülden eğitim hizmeti vereceklerini söyledi. Kampüs içerisinde çok çeşitli aktivitelerin olduğunu belirten Adam, “Üniversiteye uluslararası bir vizyon kazandıracağız. Üniversite-sanayi ve ticaret işbirliği ile Konya’nın da kalkınmasında önemli rol oynayacağız” dedi.

ÜNİVERSİTELER YENİ TEKNOLOJİ ÜRETMELİDİR
TBMM Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin de Konya’nın eğitim ve kültür alanında ilerlediğini söyledi. “Üniversiteler nitelikli insan gücü yetiştirmek için vardır” diyen Şahin, şöyle konuştu: “Çağımız bilgi çağı. Onun için bilgi çağında üniversitelerimiz yeni teknolojiler geliştirerek Türkiye’yi bilgi toplumu haline getirmelidir.  Mevlânâ Üniversitesi’nin de bu yönde önemli adımlar atacağına inanıyorum.”


Mevlana Üniversitesi açıldı

Konya’da adını insani evrensel değerlerin önde gelen temsilcisi olan Hz. Mevlana’dan alan Mevlana Üniversitesi Kampüsü düzenlenen törenle açıldı

 

Gevher Sultan Eğitim, Araştırma, Kültür ve Sağlık Vakfı (GESAV)’nın 2007 yılında kurulması ile birlikte kuruluş çalışmaları başlayan Mevlana Üniversitesi, Türkiye’nin eğitim hayatında yerini aldı. Üniversitenin hedefi eğitim kalitesi, bilimsel araştırma ve yayınları ile dünyanın önde gelen üniversiteleri arasında yer almak.

Mevlana Üniversitesi Kampüsü’nün açılışına TBMM Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin başta olmak üzere Vali Aydın Nezih Doğan, AKP Konya Milletvekilleri Sami Güçlü, Ayşe Türkmenoğlu, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Yüksek Öğretim Kurulu Üyesi Durmuş Günay, Mevlana Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahattin Adam, Mevlana Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı M. Yaşar Gül, ilçe belediye başkanları, çok sayıda davetli ve vatandaş katıldı.

KONYA’NIN KALKINMASINA KATKI SAĞLAYACAĞIZ

Mevlana Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahattin Adam, Hz. Mevlana’nın “Gönül, gönül verilerek alınır” sözünün rehberliğinde nitelikli akademik kadro ile gönülden eğitim hizmeti vereceklerini söyledi. Üniversitenin 100 bin metrekare arazi üzerinde 30 bin metrekare kapalı alana sahip olduğunu ifade eden Adam, “Kampüs içinde spor ve gezi alanları, kongre merkezi, laboratuarları, teknolojik derslikleri, resmi müsabakaların yapılabileceği spor salonu, bin 250 metrekare büyüklüğünde kütüphanesi, kafeterya alanları ve kampüse yürüme mesafesinde modern yurtları ile konforlu ortamlar sunmaktadır. Dünyanın seçkin üniversiteleri ile yaptığımız anlaşmalar ile üniversiteye uluslararası bir vizyon kazandıracağız. Eğitimin başından itibaren sıkı bir üniversite-sanayi ve ticaret işbirliği ile aynı zamanda Konya’nın da kalkınmasında önemli rol oynayacağız” dedi. Adam, kuruluş kanunda Tıp, Eczacılık, Hukuk, İşletme, Mühendislik ve Eğitim Fakültelerinin bulunduğu üniversitenin ilk yıl için Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Türkçe, Sınıf ve İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümlerinin açılacağını bildirdi.

ÇAĞIMIZ BİLGİ ÇAĞI, TOPLUMLAR BİLGİ TOPLUMU

TBMM Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin de Konya’nın eğitim ve kültür alanında ilerlediğini söyledi. Üniversitelerin nitelikli insan gücü yetiştirmek için var olduğunu dile getiren Şahin, şöyle konuştu: “Çağımız bilgi çağı. Toplumlarda bilgi toplumu deniyor artık. Bilgi toplumları da ürettikleri teknolojiyle bilgi toplumu oluyorlar ve dünyada bir güç oluşturuyorlar. Onun için bilgi çağında üniversitelerimiz yeni teknolojiler geliştirerek Türkiye’yi bilgi toplumu haline getirmelidir. Bana göre Türkiye’de yeni hukuk fakülteleri kurulmamalıdır. Bunun yerine teknoloji üretecek, Türkiye’yi dünyada söz sahibi yapacak yeni fakülteler kurulmalıdır. Mevlana Üniversitesi’nin de bu yönde önemli adımlar atacağına inanıyorum.” Şahin, tüm siyasi partilerin Türkiye’nin eğitim kalitesinin yükselmesi için yoğun çaba içerisinde olduğunu belirterek üniversite kurulma kanunlarının da Meclis’te ittifakla kabul edildiğini aktardı.

TOPLUMLAR KENDİ KÜLTÜRÜYLE YÜKSELİR

Her toplumun kendi kültürü üzerinde yükseldiğini anlatan Vali Aydın Nezih Doğan da Mevlana Üniversitesi’nin Konya’nın kültürünü yükseltmede önemli bir görev üstleneceğini bildirdi. Üniversitelerin son yıllarda önemli bir gelişme gösterdiğini ifade eden AKP Konya Milletvekilleri Sami Güçlü ise, Mevlana Üniversitesi’nin bu gelişmeye katık sağlayacağının altını çizdi. Konya’nın geçmişinde olduğu gibi tekrar üniversite şehri olma yolunda istikrarlı adımlarla yoluna devam ettiğini belirten Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek Mevlana Üniversitesi’nin şehrin eğitim ve kültür seviyesinin yükselmesinde önemli bir yere sahip olacağını kaydetti. Son yıllarda 77 yeni üniversitenin kurulduğunu anlatan Yüksek Öğretim Kurulu Üyesi Durmuş Günay da “Üniversitelerimizin gelişmesi için üniversiteler özerk olmalıdır. OECD’nin raporuna göre devlet üniversitelerinde Türkiye’nin notu 8 üzerinden 1,5, vakıf üniversitelerinde 6,5. Bu vakıf üniversitelerinin özerkliğinden kaynaklanıyor. Onunu için üniversitelerin gelişmesinde özerk yapı önemlidir” diye konuştu.

 

Bu haber toplam 1418 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.