Pazarda arife yoğunluğu

Pazarda arife yoğunluğu

Bayrama bir gün kalmasıyla kurbanlıklarını almayan vatandaşlar pazara geliyor.

 Kurban fiyatlarının düşmesini bekleyen alıcı, kurbanlığını arife ve bayramın birinci günü almayı tercih ediyor. İslam Dini açısından birçok önemi bulunan kurban ibadetini gücü yetenlerin yapması vacip. Toplumsal yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tutan kurban ibadeti insanların birbirine ve yaradanına yaklaşmasını da sağlıyor. Kurban ibadetinin bu lütuflarından yararlanmak isteyen Müslümanlar kurban ibadetini yerine getiriyor. Kurbanlıklarını almak için Selçuklu Belediyesi'nin Buhara Buhara Mahallesi'nde Selçuklu Belediyesi Spor Salonu ve Kongre Merkezi arkasında belirlediği kurbanlık satış yerine gelen vatandaşlar, pazarda kurbanlık hayvanların çok olmasına rağmen fiyatların yüksekliğinden yakınıyor. Besici ise kurbanlık fiyatlarının geçen yıldan bir farkının olmadığını üstüne yem fiyatlarının çok yüksek olmasına rağmen fiyatların iyi olduğunu belirtiyor. Küçükbaş kurbanlıkların fiyatı 550 TL ile 700 TL arasında değişirken, büyükbaş hayvanların fiyatı ise 4 bin 500 TL'den başlıyor. Pazarda kurbanlık satışlarından memnun olanda, memnun olmayanda var.
KURBAN ETMEYE UYGUN HAYVANLAR ALINMALI
Kurban ibadeti yerine getirecek olan insanların aldıkları hayvanı iyi seçmeleri gerektiğini belirten uzmanlar, her hayvandan kurban olmayacağını aktararak, "Kurban ibadetinin tam olarak yerine getirilmesi için hayvanın kurban etmeye elverişli olması gerekiyor. Ayrıca kurbanlığı usulüne göre kesilmesi şarttır. Büyükbaşlarda, hayvanın 2 yaşını doldurmalıdır. Küçük baş kuzularda 6 ay şartı aranırken, keçilerin kurban edilebilmesi için 1 yılını doldurması lazım. Hayvanın gebe olmaması da dikkat edilmelidir. Besicilerin duyarlı olmamalı. Kurban edilmeye uygun olmayan hayvanları satmamalıdır" bilgilerine yer veriyor.
ARİFE İLE SATIŞLAR ARTMAYA BAŞLADI
Kurbanlık pazarında satışların son bir gündür arttığını aktaran Yaşar Ekdi isimli küçükbaş hayvan satan besici, insanların kurbanlıklarını son gün ve bayramın birinci günü aldığını dile getirerek, "Satışlar fena değil. Bugün ve bayramın birinci günü satışlarımız artacaktır. Biz bunu bekliyoruz. Pınarbaşı köyünden buraya geliyorum. Ben bu pazara geleli 2 gün olmasına rağmen 25 tane kurbanlık kuzu sattım. Şu an elimde 25 tane kuzu hayvanım kaldı. Hayvanlarım bayrama özel besledim ve karşılığını görüyorum. Bu nedenle çok memnunum" dedi.
YOĞUNLUĞA GÖRE SATIŞ YOK
Bayrama bir gün kalmasına rağmen kurbanlık satışlarından memnun olmayan Musa Coban isimli besici ise, "Ben büyükbaş hayvan satıyorum. Müşteri pazara geliyor ve kurbanlık hayvanlarımıza bakıyor. Ancak fiyatları yüksek buluyor. Fiyatlar geçen yılkiyle aynı. Ama bir yıl içinde hayvanların yem fiyatlarına çok zam geldi. Yemlerin pahalanmasına biz hayvan fiyatlarında bir yükseltmeye gitmedik. Bu hayvanların yetişmesi için bir yıldır uğraşıyoruz. Biz hayvanlarımızın değerinden daha düşük bir fiyata satıyoruz" diye konuştu. Birçok vatandaşın yeri olmadığı için ve fiyatların bayramın birinci gün düşmesini umut ederek kurbanlıklarını almadığını da dile getiren Musa Coban, "Benim tahminim fiyatlar düşmeyecek. Pazarlarda kurbanlık hayvan fazla. Yine de besici hayvanını satabileceği en ucuz fiyata satıyor. Ancak paraya ihtiyacı olan fiyatları aşağı çekebilir. Ben kurbanlıklarımda daha fazla indirime gitmeyeceğim" ifadelerini kullandı.
'İNSANLARIN YÜZDE 20'Sİ KURBANLIKLARINI ALDI'
Havanların soğuk olmasından dolayı insanların kurbanlıklara almaya gelmediğini bildiren Erdal Ünal da, kurban kesecek olan insanların yüzde 20'sinin kurbanlıklarını aldığını açıklayarak, "İnsanlar dışarı çıkmadı. Ayrıca bir çok çalışan maaşlarını yeni aldı. Bugün ve yarın satışlarımızda bir patlama olacaktır. Birçok kişi kurbanlık fiyatı düşer diye bekliyor ama bu olmayacak. Çünkü şu an hayvanlara rağbet yok. Tüm insanlar kurbanlığını almaya gelirse durum değişebilir. Bana göre kurbanlıklar en geç 4 gün öncesinden belirlenmesi gerekiyordu" dedi.
Kurbanlıkların pahalı olduğunu belirten İbrahim Küçükdağ isimli bir alıcı ise, kurbanlık almak için kurban fiyatlarının düşmesini beklediğini söyledi. Pazarlarda hayvan sayısının çok olduğunu aktaran Küçükdağ, "Kurbanlık fiyatları bence yüksek. En geç bayramın birinci günü fiyatlar düşecektir. Besici daha fazla para kazanmak istiyor. Kurbanlıklar olması gereken fiyatlara düşecektir" diye konuştu.
MUSTAFA AKÇA MERHABA

Bu haber toplam 1246 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.